pyörii jo Ylä-Savossa saakka. On merkillepantavaa, että kun joku vielä asettuu sikapiikkiasioissa puolustuskannalle, hän vertaa sitä muihin hyödyllisempiin rokotuksiin, vaikka niin ei missään nimessä pidä tehdä.
http://www.iisalmensanomat.fi/mielipide/artikkelit/rokotekohuja-tarkkaillaan-ylä-savossa-rauhallisesti/600165
http://www.iisalmensanomat.fi/mielipide/artikkelit/rokotekohuja-tarkkaillaan-ylä-savossa-rauhallisesti/600165
Vastaukset 22
Vanhimmat
sisältää jo sikaa, ei siihen voi luottaa ihan sikana.
siinähän on "sika" rokotetta ei ei ja ei enään sekään kelpaa minulle aion olla terveempi ilman rokotteita
teetkin. Tuossa sikarokotteessa on nimittäin kolme eri viruskantaa yhdistettynä, siis ihmisen influenssavirukseen on lisätty sikainfluenssa ja vielä lintuinfluenssakin. Noin monta tautia kerralla voi tulla pelkästään piikistä ja siksi moni saikin pahat komplikaatiot ja heikommat sitten kuolivatkin. Tätä eivät kaikki vielä myönnä, mutta myönnettäväksi se jossain vaiheessa tulee.
asian jo viime vuonna, mutta silloin eivät kaikki viela sitä uskoneet.
http://www.youtube.com/watch?v=6gAzAoCqJwY
maassammekin viime syksynä levinnyt ns. "sikapandemia" olikin suurimmaksi osaksi vaan piikityksen aiheuttamaa komplikaatiota, joka loppui, kun piikitystahti harveni. Näin herkkäuskoisempia onnistuttiin vetämään höplästä oikein kunnolla. Mutta ei vedetä enää toista kertaa!
Tietämättömyyden syvä rintaääni kaikaa.
Influenssaviruksia on monta eri tyyppiä. Niitä esiintyy ihmisillä, sioilla ja linnuilla (myös hevosilla on oma influenssaviruksensa, mutta se ei ole tarttunut ihmisiin). Virukset muuntuvat koko ajan tarttuen imettäväislajista toiseen ja muuntuen matkalla, niin että virus saattaa sisältää usean eri virustyypin ominaisuuksia. Esimerkiksi 1990-luvun lintuinfluenssa oli tyyppiä H5N1, mutta ei onneksi muuntunut tyypiksi. joka olisi tarttunut ihmisestä toiseen, joten kuolemantapaukset jäivät vähemmiksi kuin pelättiin.
Vuonna 2009 leviämisensä aloittanut influenssa, joka ristittiin sikainfluenssaksi, sisälsi osia sekä ihnmisten, sika- ja lintuinfluessatyypeistä ja sai nimen A/H1N1. Nämä molemmat ovat A-tyypin viruksia; samoin olivat 1957 aasialainen H2N2, vuoden 1968 hongkongilainen H3N2, lintuinfluenssa ja H1N2, jota on löydetty ihmisistä, linnuista ja sioista, mutta joka toistaiseksi ei ole aiheuttanut tappavaa pandemiaa.
Influessavirus B esiintyy muun muassa hylkeissä ja näätäeläimissä ja voi tarttua ihmisiinkin, mutta ei ole aiheuttanut pandemiaa, koska se muuntuu hitaasti ja ehditään eristää. Sekin kuitenkin muuntuu eikä sitä vastaan voi saada kestävää rokotetta.
Influenssavirus C esiintyy ihmisissä, sioissa ja koirissa ja aiheuttaa silloin tällöin paikallisia epidemioita. Se on harvinainen.
Kaikki influenssavirukset muuntelevat koko ajan ja saavat toisiltaan osia, joten minkään rokotteen teho ei ole elinikäinen. Osasuojan voi saada pitkäksikin aikaa saman tyypin virukselle, mutta ei toisen tyypin virukselle.
Influenssavirukset leviävät ja muuntelevat oloissa, joissa ihmisiä, sikoja ja lintuja elää ahtaissa oloissa. Sen vuoksi pandemiat alkavat kolmannen maailman maista, joissa ihmiset kasvattavat pihamaillaan sekä lintuja että sikoja. Sellaisia maita voi pitää varsinaisina virustehtaina, joista taudit leviävät. A/H1N1 ristittiin sikainfluenssaksi eikä aikaisempaa käytäntöä noudattaen meksikonflunssaksi, koska useat maat ovat valittaneet tulleensa leimatuiksi. Sioilla ei ole tämän viruksen kanssa enempää eikä vähempää tekemistä kuin minkään muunkaan influenssan.
Taas kerran lähdeviite "unohtui". Kysymys sinulle, montako rokotetta saat, kun on yksi pakkaus rokotetta ja yksi pakkaus adjuvanttia. Turhaan esiinnyt tietävämpänä, kuin olet. Laitanko vanhoja viestejä, kaikkien luettaviksi, joissa mokasit oikein kunnolla.
1976, jolloinka sikarokote tappoi paljon enemmän ihmisiä kuin itse tauti. Eikö mitään opita?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sikainfluenssa
kannattaakin unohtaa ja jättää omaan arvoonsa.
http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2009/07/suomalaisprofessori_sikainfluenssan_joukkorokotukset_kannattaa_unohtaa_858329.html
loppui heti, kun rokotukset lopetettiin.
Rokotekammoiset eivät tietenkään unohda koskaan lähdeviitteitä, kun he kertovat rokotusten aiheuttamista massiivisista ongelmista? Eiväthän?
Sharyn kirjoittaa sentään järkevästi ja perustellusti, mitä voi vain harvoista muista sivuston kirjoittajista sanoa.
Suurin osa lietsoo pelkkien uskomusten ja huhupuheiden perusteella rokotevastaista taikauskoa. Tosin luulen, että niiden kirjoittelujen takana on vain pari kolme pakkomielteen riivaamaa kirjoittelijaa.
Oman mielipiteen kirjoittamiseen ei tarvita lähdeviitettä, mutta pitkien tekstien kopioimiseen kyllä. Sharyn kopioi usein terveyskirjaston artikkeleita, samat tekstit löytyvät sieltä. Hän ei myöskään ole terveydenhuollon ammattilainen, vaikka hän sellaisen kuvan kovin innokkaasti koettaa antaa. Lähdeviite tulee aina olla, mikäli ei kyseessä ole oma mielipide.
yleisluontoinen höpinä on otettu jostain vanhasta oppikirjasta siltä aikakaudelta, kun ei sikarokotteen vaikutuksista ja huonoista ominaisuuksista vielä ollut mitään tietoa. Siksi se on niin vajaa eikä palvele enää ketään.
Olen kerännyt tietoni useista lähteistä, muun muassa kirjoista, joihin on vaikea antaa netissä lähdettä. Voisin mainita yhden, joka löytyi omasta hyllystä käden ojentamalla:
Andrew Nikiforuk: The Fourth Horseman: A Short History on Epidemics, Plagues and Other Scources
Muitakin kirjoja löytyisi, kunhan kelaisin lukemistoani. Käyn yleensä myös läpi netissä useita lähteistöjä, josita useimmat ovat englanninkielisiä; en merkitse niitä tänne, koska useat palstan lukijat eivät välttämättä hallitse lääketieteellistä englantia.
Toiseksi, olen ollut alalla, vaikka en ole nyt. Ammatistani johtuen myös ystäväpiiriini kuuluu alan ihmisiä.
(Poistin edellisen version kirjoitusvirheistä johtuen.)
Saat yhden rokotteen. Kirjoitin viruksista, joiden muuntuminen ja leviäminen on kuten kerroin. Juuri virusten voimakkaan muuntumisen vuoksi ne ovat aina vähintään yhtä harppausta edellä ihmiskunnasta. (Jos välttämättä haluat henkilökohtaisen mielipiteeni, niin ihmiset vielä häviävät tämän kisan, kuten tapahtui vuonna 1918. Sitä se ylikansoittuminen teettää.)
Oh, no oikea vastaus on 10 rokotetta. Vai olet ollut alalla...
Sekoitusohje:
Kaikki adjuvantti imetään ruiskuun huolellisesti (injektiopullo tyhjäksi).
Samaa neulaa käyttäen adjuvantti ruiskutetaan antigeenipulloon.
Antigeenipulloa sekoitetaan huolellisesti. Vetämällä sisältö osittain ruiskuun saadaan adjuvantti kokonaan pois neulasta.
Neula jätetään rokotepullon korkkiin annosten ottamista varten.
Rokotepulloa on ravistettava ennen jokaista antokertaa.
Rokotepullosta saa 10 rokoteannosta.
ktl.fi
virukset muuntuvat, siksi rokottaminen on erittäin kyseenalainen keino virussairauksien torjunnassa. Rokotteiden käyttö lisää muuntumisriskiä huonompaan suuntaan. Rokotteiden mukana voi tulla muita viruksia(virussaastuminen) ja näin rokotteet voivat olla syy vaikeampien sairauksien syntyyn.
Ymmärrätkö lainkaan, mitä luet? Ei sikarokote tai mikään muukaan rokote vaikuta siihen, miten virukset luonnossa muuntuvat. Ei tutkittu perustieto mihinkään muutu jonkun yksittäisen rokotteen takia.
Jos on rokotekriittinen, niin pitääkö välttämättä olla myös lukutaidoton? Lukutaito kun sisältää myös luetun ymmärtämisen.
paluusta varoittelevat uutiset kelpaavat enää pelkästään kymppiuutisten loppukevennyksiksi, ja mikseivät kelpaisi? Peter Nymanilla olisi siinä hyvä tilaisuus laittaa hauskuuttajanlahjansa likoon keksimällä hyviä loppuheittoja sikaisten loppukevennysten päätteeksi
alkaa tuo tilanne jo järkyttää.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/99678-h1n1-epailijoita-syyllistanyt-puska-”tama-on-jarkyttava-tilanne”?cmp=suosituimmat
voisi liittyä ensi lauantaina sikailuun. Loton jättipotti takaa mahdollisimman kattavan levikin ja kaikki kynnellekykenevät saisivat nyt sitten oikeaa informaatiota sikapiikin haitoista.