Koira nuolee ja natustaa tassujaan varpaiden välistä

Tässä on jo ollut aikaisemmin samasta aiheesta. Mulla on runsaat viisi vuotta vanha lähinnä Lnsi-Siperian Laikaa oleva poikakoira. Kerran on ollut eläinlääkärin kanssa puhetta ja epäili,että kadulta tarttuu pikeä tai purkkaa jota koira kalvaa pois. On pesty, useimmiten pelkällä vedellä. Tassujen välity eivät ole rikki, mutta välillä kirkkaan punaiset. Toki hyvä, kun noin hyväksi itse putsaa, mutta vähempikin riittäisi. Eikä tahti näytä ainakaan vähenevän. Saattaisiko myös aikansa kuluksikin järsiä kun kokee turhautuvansa?

-Pentti

4

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .l,kjmhngbfvdcsx

      eli varmista, että koiralla tarpeeksi tekemistä, aivotyötä sekä liikuntaa ja että se on sille mielekästä tekemistä (rodunomaista).

      Tuleeko tassujuttu tietyin väliajoin? Kaikki tassut?

    • näin vaan on

      kertoo että on furunkuloosia tai hiivaa, hoidata se siis oikein.

      • mistä johtuu?

        Ensimmäiseksi estäisin koiran nuolemasta, koska anturan välit kostuu jatkuvasti ja altistaa pöpöjen muhimisen arturan välissä. Jalat kyllä kannattaa pitää puhtaana ja kuivana .


    • gskjöalejgöokök

      esim allergia. Ja eikös märkä sää saa toisilla punoittamaan? Ja varmaan muustakin voi johtua.

      Punottaako kaikki tassut? Miten niitä on jo hoidettu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2644
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      831
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      730
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      718
    Aihe