En löydä netistä tietoja/tarinoita kampaajista jotka ovat/jouden työkave joutuneet lopettamaan työnsä allergian/ihottuman takia... Onko kellään kokemuksia?
Kärsin ihottumasta käsissä, olen ollut alalla vasta vähän aikaa ja lääkärit uhkaavat alanvaihdolla.
Voiko testien jälkeen minut pakottaa lopettamaan? vai voinko omalla suostumuksella vaan jatkaa?
Kun testien tulokset saapuvat, voinko joutua saman tien kotiin työttömäksi?
Voinko vaan hetkellisesti vähentää tunteja...
Jos joudun lopettamaan, mitä tapahtuu, mitä teen?
Olen kuullut Kelan uudelleenkouluttamisesta...`?
Mille alalle voi työtäänrakastava kampaaja suunnata?
mitä kokemuksia?
Huhuu allergiset KAMPAAJAT!!??
2
1330
Vastaukset 2
- kakkoshommakampaaja
ainahan toki voit väkisin jatkaa, eihän sinua kukaan lopettamaan pakota ellet sitten ole koeajalla ja joku työterveystarkastuksen "soveltuuko työhönsä" -tarkastus on ollut kyseessä, jonka jälkeen työnantajan ei kannata sinua pitää mikäli tarkastus näyttää punaista. Ymmärtääkseni kys. alalla ei kyllä tällaisia juttuja ole..
Ihan nyt esimerkkinä kuitenkin, että eräällä läheisellä omalla tutullani ilmaantui myös heti alussa tuollaisia hankalia oireita ja väkisin pari vuotta väänsi "kyllä se tästä". Nyt on paha astma ja sellainen psori käsissä, että kyllä kiroaa kun oli niin tyhmä. Eli jokaisen oma valinta, että onko yksi sillä hetkellä mukavalta tuntuva ammatti sen arvoinen, että loppuiäkseen kannattaa terveyden riski ottaa. Tai eihän se ole edes riski jos tuollaisia oireita on, vaan kiistaton tosiasia ettei asia ainakaan helpota. Suurella todennäköisyydellä pahenee... kuten varmaan lääkäritkin ovat sinulle jo kertoneet.
Kelan uudelleenkoulutusasiat ovat aina tilannekohtaisesti ratkaistavia ja jokainen on oma kokonaisuutensa miten katsotaan. Tuossahan sanot, että olet vasta vähän aikaa ollut, joten tilanne saattaa olla vähän kiemurainen.. Mutta kysymällähän tuo selviää. Aina katsotaan kaikki "kuinka helposti työllistyisi uudestaan" ja ikäasiat jne. Itse nyt olet aika helpossa asemassa, kun kyse luultavasti on vain allergisuudesta tuon kyseisen alan aineille, joten rajoitteita ei kauheasti ole sikäli muita. Mutta kysymällä selviää.
Näyttivät nyt kokeet ihan mitä hyvänsä, niin sinulla kuitenkin on oireita jotka voivat äityä hyvinkin pahoiksi.. Aina eivät allergiatestit kuitenkaan kerro koko totuutta ja totta kai se oma keho on, joka näyttää missä mennään. En nyt tiedä onko kauheata järkeä kikkailla elämällään, vaikka pahalta tilanne ei näyttäisi paperilla, jos kuitenkin kehossa tapahtuu selvästi työperäisiä ikäviä reaktioita. Alussa on kuitenkin aina huomattavasti helpompi vaihtaa hommia ja kuitenkin luultavasti olet muutaman viikon pois tuosta hommasta palaamatta, niin oireet katoavat. Jos kikkailet muutaman vuoden niin voi olla, että lopetat pakon edessä kun kroppa ei kestä ja jäävät vielä pysyviksi vaivat.
Oma päätös jokaisella, korostan kuitenkin että terveyttä on vain yksi, töitä tuhat 5. - annaniina
Olen kampaaja-asioissa ihan maallikko mutta tuli mieleen, että olisiko mahdoton ajatus perustaa hajusteeton kampaamo tai jopa kemikaaliton kampaamo? Allergisia ja herkistyneitä ihmisiä alkaa olla aika paljon, luulisi asiakkaita löytyvän ainakin isommissa keskittymissä. Itse käyttäisin, jos tietäisin sellaisen olemassaolosta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3171496Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311219Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html465999- 62946
- 73932
- 48691
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen74683Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M102675Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl465632- 38612