Luin tässä Alan Weismanin kirjan MAAILMA ILMAN MEITÄ. Se kertoo kuvitteellisesti miten maailma vähitellen toipuisi, jos ihmiset jollakin tavalla katoaisivat ja tekniset laitteet ja rakennukset vähitellen luhistuisivat. Tietoa sisältävä vakava puheenvuoro.
Vuoden paras
4
482
Vastaukset
- eliö.
Ei maailman ekosysteemi toipuisi. Se vain muuttaisi suuntaa. On väärin luulla, että ihminen ei kuulu ekosysteemiin. Ihminen on yksi ekosysteemin osa ja muuttaa toiminnallaan ekosysteemiä. Jos suunta on väärä, niin ekosysteemi muuttuu niin paljon, ettei ihmisellä ole enää elämisen edellytyksiä. Sukupuuttoon kuolemisia on tapahtunut paljon ennen meitä ja niitä tulee tapahtumaan meidän jälkeenkin. Maailma muuttu, mikään ei ole ikuista. Se on sitä Darvinismia parhaimmillaan.
- Mikä hajoaa
Olet oikeassa. Esim tällä hetkelläkin ns vieraslajit eri puolella maailmaa saattavat jäädä henkiin uusilla alueillaan. Puhuin toipumisesta yrittäessäni tehdä lyhyen viestin. Muutos on parempi.
- hyvä vaiko huono
Amerikassa viimeksi kohua herättänein tapaus oli mehiläisten joukkotuho.Ihmiselle tulee jossain vaiheessa sama eteen.Eli tutkijoitten povaama supervirus kehittyy iskukykyiseksi ja pandemia leviää maapallolla.Varsinkin kun ihmiset sössivät antibioottien tehon nollille tietämättömyydellään. Eli Länsimaissa ihmiset levittävät sairauksia senvuoksi ,ettei heillä ole tietoa eikä käsityskykyä huolimattomuuden seurauksista antibioottihoidoissa. Vastuuntunnottomuus ja kevytmielinen suhtautuminen asiaan lääketeollisuuden ja lääkärien taholta:osakkeitten kurssinousu ja reseptien tehtailu.Ahneuttaan ja lyhytnäköisyyttään ,tietämättömyyttään sekä huolimattomuuttaan ihmiskunta ajautuu joukkoharvennuksen kynsiin.
- hyvä vaiko huono
Moni varmaan ajattelee, että pääseepähän maailma eroon kahelin aikakauden kaheleista ihmisistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512