onko muilla raskaana olevilla peräpukama ongelmaa? minulle semmoinen pieni ilmestyi..ei ole kivulias ym. ainakaan vielä..mut kysyn että paheneeko vaiva synnytyksessä jos ei ole kerennyt parantua ennen sitä..olen rv 32 nyt. sain viimeksi pukaman viime synnytyksen jälkeen vasta.
ja sitten virtsatietulehduksesta..olisko mahdollista että minulla on se ..ku tuntuu et joka puol tunti pitää vessas käydä..tai kun on vessas pissil käynyt niin 10 min päästä jo tuntuu et pissittäs.. muita oireita ei ole! näkeekö neuvolantäti siitä pissa testistä (mikä otetaan joka kerta kun käyn siellä) että olisi tulehdus..vai onko niin normaalia tämä pissaus tunne näin loppu metreillä?
peräpukama ja virtsatietulehduksesta kysyttävää..
5
2232
Vastaukset
- 34+3
tarkistuttamaan virtsa.
Minulla paheni synnytyksessä peräpukamat, itse asiassa olin kipeämpi niiden takia kuin repeämän takia. - ......
virtsatulehdusta ei näe niissä normaleissa testeissä, niistä näkee vain valkuaiset ja sokerin. on liuskoja joilla näkisi kovin pahan tulehduksen (leukosyyttejä ja verta ja muuta silloin) mutta tarkin on bakteeriviljely pissasta eli joudut menemään labraan tai toimittamaan puhtaan keskivirtsanäytteen sinne joka otettu kotona. Mä sain pissiä kotona sen koska en olisi labraan pystynyt mennä jonottamaan. Piti tunnissa toimittaa perille sitten.
- Pissatulehduskiertee
neuvolassa pissaa stixaamalla näkee jos leukkarit ja/tai veri on plussalla, jos on oireita tai stixauksessa viitteitä tulehdukseen neuvolasta saa labralähetteen pissakoetta varten, joka on varmin. Silloin selviää pöpö ja saa oikean ab-kuurin. Itselläni on raskauden aikana ollut monta oireetonta pissatulehdusta, jotka on aluksi saatu kiinni stixaamalla se pissa neuvolakäynillä.
- 24+3
Pissatulehduskiertee kirjoitti:
neuvolassa pissaa stixaamalla näkee jos leukkarit ja/tai veri on plussalla, jos on oireita tai stixauksessa viitteitä tulehdukseen neuvolasta saa labralähetteen pissakoetta varten, joka on varmin. Silloin selviää pöpö ja saa oikean ab-kuurin. Itselläni on raskauden aikana ollut monta oireetonta pissatulehdusta, jotka on aluksi saatu kiinni stixaamalla se pissa neuvolakäynillä.
Mulla todettiin just eilen virtsatietulehdus, vaikkei mitään oireita, muuta ku toi pissalla ravaaminen alvariinsa! Luulin sen johtuvan vaan tästä raskaudesta, mutta olikin sitten merkki tulehduksesta.
- Anonyymi
Voiko peräpukamalla ja pissatulehduksella olla yhteyttä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20914410
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381783Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941176- 1171133
- 221080
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30862Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683- 64663