Auttaako hälytin mökkimurtoihin?

Niitä innokkaasti kaupataan mutta eihän poliisi tai vartija ehdi paikalle kun joskus puolen tunnin kuluttua aikaisintaan. Silloin rosvo/rosvot ovat jo kaukana, viidessä minuutissa mökin tyhjentää.
Kannattaako hälytintä ostaa, ottaa kaiken arvokkaan mukaansa. Jättää oven lukitsematta, oveen kyltti "älä riko paikkoja, ovi auki, ei mitään varastettavaa". Ei mene ovi ja lukko rikki.
10744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niin jää jotakin kuvaa rosvon naamavärkistä niin voi poliisi löytää sen pärstän omista arkistoistaan.

Äänestä

.

miettii rosmo että kannattaako ottaa riskiä

.

Äänestä

Voit vielä lisätä tuohon kylttiin " Maakellari ei ole myöskään lukossa, ja sielä on 12 pulloa A-olutta, 1 pullo koskenkorvaa (0,5 L) ja 3 askia Marlboroa, ja ne saa ottaa jos ei riko paikkoja"

Äänestä

auttaako hälytin murtoihin, mutta varkaiden kiinni saaminen on helpompaa, ehkä jonkun muun murtoketjun yhteydessä. Ja saat tiedon murrosta heti eikä vasta keväällä kun menet mökille ja vesi-lumi kastellut paikat, tai putket jäätyy.
Eihän poliisit sinne mökille ehdi kun on pitkät matkat (tiet tukossa) ja virkoja vähennetty. Kun kameraan tai kännyyn jää kuva varkaista on sekin jo jotakin ja poliisille tärkeä tieto.
Meillä on ollut hälytyslaitteet lähes 10 vuotta, kuvat tulee kännyköihin ja sähköpostiin, voi kuvia tilata milloin vain ja lämpötilat myös. Lisää laitoimme virityksiä mökille.

Äänestä
  • Olen tehnyt parille tutulle akkukäyttöisen hälyttimen, sopii sähköttömään
    mökkiin.

    www.kolumbus.fi/kari.stachon/

    Tässä ei ole kameraa. Tosin kameraa voi tällä ohjata. Pitäisi pelittää
    talvikauden yli suht. vaatimattomalla akulla.

    Äänestä

päätellen että meidän rantalähiössä tyhjättiin naapurit mutta meille ei tultu, kun ikkunoissa oli hälyttimestä kertovat tarrat. Ja siihen aikaan kyseessä oli vielä tyhjä uhkaus, ei meillä mitään hälyjä ollut.
Nyt kylläkin on. Kyllä kai jokainen rosvo pohtii että jos siellä kumminkin on kamera ja sireeni niin on ainakin v-mäistä painaa hommaa räikän ulvoessa ja kameran napsuessa, vaikkei sinne kukaan paikan päälle siihen messuun ehdikään.

Äänestä
  • mökkitien varteen Kamerasta kyltti ,vaikka ei olekkaan kameraa,on tai ei

    Äänestä

Meillä murtauduttiin mökille arkiaamuna ja siitä lähti hälytys vartiointiliikkeeseen. Vartija lähti tarkistamaan tilannetta paikan päälle. Mitään ei ollut viety. Ilmeisesti hälytys säikäytti sen verran, että murtautuja lähti suosiolla pakoon.

Äänestä
  • Jos on monta mökkiä ja yhdessä on hälytin, tuskin vaivautuvat ottamaan riskiä sen kanssa. Eli kyllä kannattaa. Meillä on hälyttimet, eikä kertaakaan ole murtauduttu vaikka naapureihin on. Eivät maksa edes paljon nykyään, niin ihmettelen miksei kaikilla ole. Itse hommasin tuolta ja voin suositella: www.halyttimet.fi

    Äänestä

  • eivarkaita kirjoitti:

    Jos on monta mökkiä ja yhdessä on hälytin, tuskin vaivautuvat ottamaan riskiä sen kanssa. Eli kyllä kannattaa. Meillä on hälyttimet, eikä kertaakaan ole murtauduttu vaikka naapureihin on. Eivät maksa edes paljon nykyään, niin ihmettelen miksei kaikilla ole. Itse hommasin tuolta ja voin suositella: www.halyttimet.fi

    kertokeepas kumpi on parempi kamera, vai hällyytin? Jottai pitäs laitella. Kuitenkii vaikka se hälyttäs paikalle, sinne ei kerkee ja jos se hälyttää paikanpiällä väliäkö hällä ku ei oo muita lähelläkkää. Jote olisko se kamerajuttu hyvä, vai sellane riistakamera?
    Mistä kaupasta sup ostoo sellasia tarroja jotta on kameravalvonta??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko tietoa kirjoitti:

Niitä innokkaasti kaupataan mutta eihän poliisi tai vartija ehdi paikalle kun joskus puolen tunnin kuluttua aikaisintaan. Silloin rosvo/rosvot ovat jo kaukana, viidessä minuutissa mökin tyhjentää.
Kannattaako hälytintä ostaa, ottaa kaiken arvokkaan mukaansa. Jättää oven lukitsematta, oveen kyltti "älä riko paikkoja, ovi auki, ei mitään varastettavaa". Ei mene ovi ja lukko rikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu