Häpeä ei vanhene koskaan

Oikeutta haluava

Svenskfinland kuohui ja Välirauhan aikana, syksyllä -40 Suomalaisuuden Liitossa suomennettiin Svensk Vakt -nimisen kiihkoruotsalaisen lehden numero, jossa hyökättiin ankarasti karjalaisten evakkojen "pyhälle ruotsalaiselle maalle" asuttamista vastaan.

"Yli 30 vuoden aikana ovat suomalaiset jyrsineet pala palalta meidän ruotsalaista maatamme ja kaikenlaisilla metkuilla saaneet suomalaisia kouluja seuduille, minne niitä ei tarvittaisi, ja kaikki tämä heidän suomalaistumisliittojensa johdon alaisina. Mutta nyt se on lopussa. Nyt seisomme yhtenä miehenä, kun uhataan pirstoa se, minkä me vuosisatojen kuluessa olemme rakentaneet. Se on pyhää maata meille. Sitä ei anneta muukalaisille, sillä he ovat meille muukalaisia eli karjalaisia. Emmehän edes ymmärrä heidän kieltään. Ja me olemme saaneet tarpeeksemme kaikista niistä laiskiaisista, joita meidän on ollut pakko pitää ja ravita viime talvesta alkaen, heidän tekemättä puolestaan pienintäkään hyötyä."


Ikuinen häpeä! RKP:lle, ikuinen häpeä Suomen ruotsalaisille rasisteille, ikuinen häpeä vahvalle ruotsalaisuudelle, ikuinen häpeä "pyhälle ruotsalaiselle maalle".

Ahvenanmaalaisten on myös muistettava tämä häpeä ja korjattava nykyinen rasistinen politiikkansa
ja kohdeltava ihmisiä samanarvoisesti, huolimatta siitä mitä kieltä he puhuvat.

10

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvaa kuka?

      Yksin olet rintalalla

      • Tämä vielä

        Tyypillistä ruotsalaista, mutta kyllä kansa tietää.


      • Pitää aina paikkansa

        Suomenruotsalaisuus perustuu äärimmäiseen röyhkeyteen. Ahvenanmaan poliitikot ovat esimerkkinä äärimmäisestä röyhkeydestä. Kansalaisiamme eriarvoistetaan Ahvenanmaalla röyhkeästi ja häikäilemättömästi
        syylliset ovat kiihkoruotsalaisia jotka eivät kunnioita mitään ihmisyyttä.


      • svenska...
        Pitää aina paikkansa kirjoitti:

        Suomenruotsalaisuus perustuu äärimmäiseen röyhkeyteen. Ahvenanmaan poliitikot ovat esimerkkinä äärimmäisestä röyhkeydestä. Kansalaisiamme eriarvoistetaan Ahvenanmaalla röyhkeästi ja häikäilemättömästi
        syylliset ovat kiihkoruotsalaisia jotka eivät kunnioita mitään ihmisyyttä.

        Leipäjonotkin häviäisi jos ei Suomen-ruotsalaisia olisi


      • Ei ruotsalainen

        "Suomenruotsalaisuus perustuu tosiasioiden kieltämiseen"


      • quote#
        Tämä vielä kirjoitti:

        Tyypillistä ruotsalaista, mutta kyllä kansa tietää.

        puhut paskaa, samalla suulla kun syöt. Ällötävää!


      • suinkaaan
        Ei ruotsalainen kirjoitti:

        "Suomenruotsalaisuus perustuu tosiasioiden kieltämiseen"

        Suomenruotsalaisuus ja kaikki muutkin perustuu vanhempieni ja minun äidinkieleen!!!


      • tämä tässä
        suinkaaan kirjoitti:

        Suomenruotsalaisuus ja kaikki muutkin perustuu vanhempieni ja minun äidinkieleen!!!

        Jos olet ruotsalainen hurri niin se on sinun häpeäsi ei meidän.


      • :D:D
        tämä tässä kirjoitti:

        Jos olet ruotsalainen hurri niin se on sinun häpeäsi ei meidän.

        sivistymätön kiroileva juntti joten pidä turpasi kiinni.

        Vedä handuun jävla bög.


      • endaksi
        :D:D kirjoitti:

        sivistymätön kiroileva juntti joten pidä turpasi kiinni.

        Vedä handuun jävla bög.

        kenellähän tässä on alemmuuskompleksi.mulla on yks tuttava joka kiukuttelee ålantilaisille vaikkei ole ikinä nähnyt kun laivasta.on niinmaan perkuleen vihanen.mä olen ollu töissä affenanmaalla niinku keskisuomessakin enkä ole vielä joutunu vaikeuksiin missään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10984
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1260
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe