Katsokaa taulukosta päästöarvoja kun Opelissa tai esim Toyotassa on automaattivaihde nousee hiilidioksidipäästöt 30grammaa.
Esim Volkkarin DSG-vaihteilla päästöt vain 3grammaa korkeampia automaatilla.
Tästä hyvä mittari kuinka vanhaa tekniikkaa vielä myydään.
Tosin esim. toyotalla vielä koneetkin vanhanaikaisia, joissa alavääntöä ei löydy.
Lopuksi BUHAAAAAAAAAAAA
Vanhanaikaiset tomaatit
6
712
Vastaukset
- 1.9 cdti
Hyvä huomio sinulta, vielä kun etsit mulle sen DSG-laatikolla olevan esim. Volkkarin mikä todella kuluttaa niin vähän oikeasti kuin tehdas lupaa, kulutuksen mukaan kun hiilidioksidipäästötkin lasketaan. Ja mitenkäs se olikaan sen hienon DSG-laatikon kestävyys, joko kestää ainakin 200 tkm niinkuin perinteinen automaattilaatikko kestää. DSG on toki tulevaisuutta, mutta kestävyydestä ei voi puhua ( puolivalmis tuote kuluttajalla kokeiltavana ja maksatettavana)
- asdgsdagagd + 1
Työkaverin DSG:ssä on vielä pienemmät päästöt. Viimeksi bensaa kului viime viikon maanantaina. Sen jälkeen ei ole kulunut yhtään. Auto odottaa jotain mekatroniikkaa. Eikä maksa montaakaan tonnia. Ehkä maahantuoja osallistuu. Ehkä ei. Autohan on kuitenkin jo aika vanha, rekisteröitykin -07. Sinä varmaan tiedät kun tunnet noi Volkkarijutut paremmin, että maksaako maahantuoja. Itse en ole uskaltanut kysyä, kun poika käy niin kuumana.
Sitä mahtavaa alavääntöö se on kanssa kehunu. On kuulemma veneenvetokin yhtä juhlaa. Tosin minun Astraa se nyt joutu kysymään lainaksi veneennostoon ensi viikonlopuksi. Lupasin. Vaikka siinä Astrassa nyt vähän enemmän päästöjä onkin. Eikä se alavääntökään niin mahtava ole kuin kaverin Golfissa. Mutta pitäähän se vene saada ylös. Vaikka vähän vaatimattomammallakin pelillä.
Terveisin
Opel Astra 1,8 AT
PS. Voiko se DSG-laatikon korjaus tosiaan maksaa 5000-7000€ niinkuin tuolla vagarenalla kirjoitellaan? Käy nimittäin vähän sääliksi kaveria jos näin on. Sillä kun on vielä velkaakin siitä Golfistaan.- Hyvä auto!
Kyllä uusi Astrani on mahtava auto!
Ajoin aikaisemmin Golffilla, kyllä kannatti minusta vaihtaa Opeliin!
- kaksoismassa
Gallup: DSG -vaihteistojen viat http://www.vagarena.fi/index.php?topic=1692.0
Joka yhdeksäs DSG-vaihteisto on hajonnut ennenkuin sillä on ajettu 150tkm:
Onko DSG vaihteistossasi ollut vikoja (osien vaihtoa edellyttäviä) ja mitkä ovat olleet ajokilometrit?
0-50tkm jolloin vika ilmeni 10 (5.2%)
50-100tkm jolloin vika ilmeni 9 (4.6%)
100-150tkm jolloin vika ilmeni 2 (1%)
150-200tkm jolloin vika ilmeni 0 (0%)
200tkm tai yli jolloin vika ilmeni 0 (0%)
Yksi esimerkki:
Octavia 2.0 TDI DSG -06 93TKM.
DSG ja kaksoismassa molemmat vaihtoon.
Oireina pientä matalataajuista rahinaa liikkeellelähdettäessä. Kustannusarvio 10 000 euroa josta tehdas korvaa 70%.
Yhteenveto:
Vaihteiston oletettu elinikä on 4v ja alle 100tkm.
Johtopäätös:
DSG-vaihteistollisen auton ostajat pitää laittaa holhoukseen.- alatukivarsi
0-50tkm jolloin vika ilmeni 10 (5.2%)
50-100tkm jolloin vika ilmeni 9 (4.6%)
100-150tkm jolloin vika ilmeni 2 (1%)
150-200tkm jolloin vika ilmeni 0 (0%)
200tkm tai yli jolloin vika ilmeni 0 (0%)
Jos näillä ajetaan keskimääräiset 18000km/v niin valtaosalla DSG-vaihteistoista ei ole vielä ajettu kuin nuo kahden ensimmäisen vaihtoehdon kilometrit. Voi siis odottaa että hajoamisia tulee suuremmillakin kilometreillä ajan mittaan.
Holhoukseen laittaminen on ehkä vähän jyrkkä toimenpide mutta kyllä siinä mielentilatutkimuksen paikka on jos menee DSG-vaihteistollisen auton ostamaan.
- DSG vai TSI
Moro
Onko kenelläkään samanlaista kokemusta?
Autona on muutama viikko sitten ostettu Octavia 103 kw diesel DSG-laatikolla vm 2007. Kiihdytin kiihdytyskaistalla moottoritielle, auto otti 110 km/h muttei kulkenut kaasu pohjassa sen enempää, DSG ei vaihtanut neljänneltä vaihteelta ylöspäin. Pysäytin auton, jatkoin matkaa ja nyt auto ei kulkenut kahdeksaakymppiä kovempaa. Pysäytin auton, sammutin moottorin, käynnistin uudestaan ja jatkoin matkaa. Nyt auto kulki normaalisti, vaihtoi normaalisti ja tehot olivat palanneet entisiksi. Mistähän mahtoi olla kysymys?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251068Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82982Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22763Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759