Kus...aako Sonera

märät housut

Käytössäni on Soneran "laajakaista" 1M/512

Mitä lukemat tarkoittavat?
Ajoin usean nopeustestin (Soneran oma), joka näytti lähetysnopudeksia 0,03 Mbit/s

Millä laskutoimituksella 512 on 0,03...?
Yhteys maksaa kuitenkin 50 Euroa kuukaudessa?

4

493

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ybiihiybtv

      "Yhteys maksaa kuitenkin 50 Euroa kuukaudessa?"

      Jos hintaa on jo tuon verran niin varmasti kus...aa :D 1M 50€/kk oletko ihan hullu ? Saunalahdella on tällä hetkellä tarjous 24M 39,90€/kk ja toiset maksaa 50€ vaivasesta megasesta.... Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.

      • kiskurihinta

        asuvilla ei yksinkertaisesti ole valintamahdollisuutta operaattorin suhteen. On otettava se ainut joka yhteyksiä tarjoaa jos aikoo nettiä käyttää ja monilla se ainut on valitettavast Sonera, joka kyllä hallitsee laskuttamisen ja minä joudun pulittamaan 2M/512 yhteydestä 60 euroa! Siellä missä Soneralla on monopoli, niin hinnat on sitten myös sen mukaiset.


    • asuntosi

      sisäverkko kytkennät. Itsellä mulla on Soneran 8/1 liittymä ja ihmettelin, kun todellinen nopeus oli 2,6/0,3. Tutkin ensin nopeuden adsl testerillä maakapelin päästä ja sinnetuli oikea nopeus. Sitten tutkin välin maakaapelin päästä rasialle mihin tuli adsl modeemi kiinni ja kappas rasialla oli alunperin vääräpiuha kytketty kupariparista kuin mitä oli talon jakamossa (omakotitalon tuulikaapissa) ja sen kun korjasin, niin tuli modeemille asti luvattu nopeus. ADSL pystyy toimimaan yhdelläkin johtimella, mutta se virheilee niin paljon, että tiputtaa nopeuden.

      • märät housut

        Olen tarkistanut, Soneran omat ukot eivät pääseet Soneran laitteilla edes minun lukemiini. Kait meillä oli sama määrä johtoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      92
      2909
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      46
      2406
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      42
      1156
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1017
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      869
    6. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      9
      744
    7. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      221
      722
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      710
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      48
      648
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      36
      601
    Aihe