preeriakoira

preeriakoiraystävä..

osaako joku sanoo luotettavasti et mitä kaikkee preeriakoira syö? ja mitä kaikkii virikkeitä sille voi tehä ja ostaa? niitä' kun ei myydä suomessa, ni onko euroopassakaan niitä myytävänä? saako amerikasta tuoda lemmikkieläintä suomeen? ku oon ajatellu et sitten ku elämäntilanne on sillä mallilla ni voisin matkustaa esim. amerikkaan ja ostaa itelleni preeriakoiran. oon ollu kiinnostunu niistä jo pienest pitäen mut en oikee luota siltikää niihin tietoihin mitä netistä saa esim. ruokinnan suhteen.

3

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - A

      Mieti mitä ne syö luonnossa, siinä on varmaan aika hyvä alku. Ja kyllä Suomestakin saa preeriakoiria :)

      • hmmmmmmmmmmmmmm

        Suomesta ei saa preeriakoiria, yksikään Suomessa elävä prekku ei ole saanut poikasia koska ne vaativat elämää laumassa jotta lisääntyvät ja Suomessa lähes kaikki on sterilisoituja yksilöitä.

        Mutta jos tarkoitit Richardsonin maaoravaa, niin niitä löytyy, mutta se ei ole preeriakoira, ei edes mini sellainen vaan oma lajinsa.


    • hmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

      Näin preeriakoiran omistajana minä kehoittaisin olemaan hankkimatta kyseistä lemmikkiä..

      Miksikö, no siksi lähinnä koska suomalaiset eläinlääkärit eivät tiedä preeriakoirien anatomiasta paljoakaan ja sairaudet/vaivat jotka tulevat voivat olla "pieniä" mutta jos ei nämä ell tiedä tämän lajin hoidosta niin heikoilla olet. Kaikki eläinlääkärit eivät edes ota vastaan näitä juuri sen vuoksi koska eivät tiedä näiden sairauksista mitään, ja kaikki menee lähinnä arvailujen puolelle.

      Preeriakoirat ovat erittäin vahvaluonteisia eläimiä ja purevat TODELLA kovaa, niin tahtoessaan. Ne ovat myös sen verran reviiritietoisia, etteivät pidä vieraista ja puolustavat reviiriään puremalla ja kovaa. Preeriakoirat ovat laumaeläimiä ja saattavat kuolla yksinäisyyteen, jos ottaa vain yhden (mieti nyt itse elämääsi ilman lajitoveria).

      Niiden hormoonitaso nousee talvikautena, joten saattavat olla äkäisiä, eivätkä anna koskea itseensä, tämäkin siis ihan yksilökohtainen.

      Itse olen sitä mieltä, että ei.. Ei enää preeriakoiria Suomeen, vaikka ihania ovatkin, minulle on tuottanut päänvaivaa, sekä unettomia öitä juuri tuon eläinlääkäreiden tieto-taito-puute tästä lajista ja se on tärkeä pointti kun miettii hankkivansa lemmikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      349
      2997
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1463
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1292
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1291
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1235
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1037
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      931
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      837
    Aihe