Palon on KRP saanut aikaan

Katsotaanpa vähän mitä KRP on saanut aikaan.

-pakullinen kuitteja
-lännenmalliin pidätyksiä lasten itkiessä kauhusta
-20 pääepäiltyä on kutistunut merkittävästi
-hannun pidästys ja sikamaiset vankilaolosuhteet
-moniselitteiset tiedotteet joita myös muuteltu jälkikäteen
-ristiriitaiset puheet ja luuri korvaan jäsenille
-jäsenten jäädytyksiä "syytä epäillä" perusteella jatkettu aina vaan uudelleen ennenkuulumattomasti
-kokoontumisten järjestäjien vainoamiset ja väärä häiriköinti myös salaa soluttautuen tilaisuuksiin.
-laittomat jääväysyritykset
-moldovialainen
-hannun vapautus
-"savuavan aseen" antaminen rikolliselle
-matelemalla ja huonosti suoritettu rikostutkinta, joka piti syyttäjäarmeijan palkkaamisella mukaan tutkintaan saada pikana syyteharkinata päätökseen, mutta eihän siitäkään näytä mitään tulevan, kun ainut taktiikka on enää viivytys ja viranomaisrikollisuuden tappioiden minimointiyritykset.
7633
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jotenkin tuntuu siltä, että epäiltyjen merkittävät kutistumiset ovat tapahtuneet pääkopan sisällä.
Enkä tarkoita välttämättä 20 pääepäiltyä.

Äänestä

"-pakullinen kuitteja"

Aika hyvin, kun Timokaan ei niitä jaksanut.

"-lännenmalliin pidätyksiä lasten itkiessä kauhusta"

Noista ei ole mitään todisteita. Joku sponssinpökäle on väittänyt hänelle käyneen noin, mutta kukapa sitä totuutta tietää. Sponssit ovat pitkin matkaa valehdelleet niin paljon, että ei heihin oikein voi uskoa.

"-20 pääepäiltyä on kutistunut merkittävästi"

Hyvähän se on, että tutkimuksen tarkentavat kuvaa tapahtuneesta. Katsotaan nyt kuitenkin vielä kuinka moni kaikkiaan saa syytteen. Veikkaan, että 20 menee rikki ja reippaaasti.

"-hannun pidästys ja sikamaiset vankilaolosuhteet"

Ei kai Hannun pidätyksessä ollut muuta vialla, kuin että Hannu valehteli sen kuluessa nimensä. Poliisiltahan se oli puhdas suoritus. Hyvin tarpeellinenkin, päätellen siitä että Hannu ei omin nokkinensa suostunut asioita selvittämään. Voihki vain veljelleen luoneensa hirviön ja ettei pysty mitään korvaamaan.

Vankilaolosuhteista tosiaankin pidettiin kovaa melua vuosi sitten, mutta Hannun vapautumisen jälkeen älämölö lakkasi kuin veitsellä leikaten, mikä antaa olettaa ettei parkunan aiheessa ollut perää. Hannun sellistähän näytettiin kuvakin lehdessä, ei siinä mitään poikkeuksellista näyttänyt olevan.

"-moniselitteiset tiedotteet joita myös muuteltu jälkikäteen"

Eivät ne niin moniselitteisiä ole, ellet sinä pyrkisi löytämään kummallisille salaliittoteorioillesi tukea. Sinähän niitä yrität riepottaa ja löytää olemattomia.

"-ristiriitaiset puheet ja luuri korvaan jäsenille"

Tuosta on vaikea sanoa mitään, kun ei tiedä mitä on sanottu. Jäsenillä tuntuu olevan taipumus olla ymmärtämättä selvää tekstiä. Tulee mieleen esim. Pitkäsen lausunto ettei valuuttakauppaa ole käyty. Edelleenkin jotkut jäsenet sössöttävät vivuista ja signaaliohjelmistoista.

"-jäsenten jäädytyksiä "syytä epäillä" perusteella jatkettu aina vaan uudelleen ennenkuulumattomasti"

Vai on oikein jäsenet pistetty pakastimeen :-) Omaisuuden jäädyttämiset ovat perusteltuja niin kauan kuin rikosilmoitukset ovat voimassa ja juttua ei ole ratkaistu. Ei niitä voi kesken kaiken mennä purkamaan, siinä poljettaisiin rikosilmoituksen tehneiden oikeuksia.

"-kokoontumisten järjestäjien vainoamiset ja väärä häiriköinti myös salaa soluttautuen tilaisuuksiin."

Tuntuu siltä, että tuon kirjoittaja ei edes tiedä mitä on vaino. Katsoisi vaikka mitä tapahtuu Iranissa tai Meksikossa. Poliisin työtä on hankkia tietoa, ilman muuta he menevät paikalle jos tuollaisia tilaisuuksia järjestetään. Olisivat voineet puhuakin teille, mutta ette uskaltaneet kuunnella.

"-laittomat jääväysyritykset"

Ei niissä pyynnöissä ole mitään laitonta. Pyytää saa, oikeus ratkaisee suostuuko. Jos oikeus päättää olla suostumatta, ei se tee pyynnöstä laitonta.

"-moldovialainen"

Miten tämä liittyy poliisiin?

"-hannun vapautus"

Mitä siitä sitten? Poliisi vastusti, oikeus oli eri mieltä. Ei liene kovin ihmeellistä.

"-"savuavan aseen" antaminen rikolliselle"

Tässä olen samaa mieltä kanssasi. Poliisin lausunto oli hassu. Jos Hannulla ei ollut varmuuskopiota "ohjelmastaan" jossakin, niin Hannu oli huolimaton ohjelmoija. Ohjelmakoodi on tärkein, ei itse tietokone. Jos Hannulla oli verkossa varmuuskopio jemmassa, olisi poliisin ollut ihan turha yrittää estää tietokoneen luovuttamista takaisin. Sinänsä myöhempi tapahtumakehitys WishWC:n osalta osoittaa, että poliisi oli aivan oikeassa sen ajatuksen kanssa, että rikollinen palaa rikospaikalle. Hannulle taisi olla melkoinen yllätys, että maassa on niinkin paljon latvakakkosia, jotka häneen uskovat ja hän päätti muuttaa kurssia ja ruveta heitä hyödyntämään.

"-matelemalla ja huonosti suoritettu rikostutkinta,"

Ei mitenkään huonosti, kun Hannukin saatiin kiinni ja rahaliikenne on saatu selvitettyä. Et olisi itsekään 10 000 hengen keissiä tutkinut yhtään sen nopeammin.

"ainut taktiikka on enää viivytys ja viranomaisrikollisuuden tappioiden minimointiyritykset. "

Tätähän kuulee väitettävän, mutta kukaan ei ole kyennyt selittämään että jos kerran syyttäjälle/KRP:lle on väistämättä luvassa tappio oikeudenkäynnissä, niin miten kummassa väistämättömän tappion viivyttäminen heitä hyödyttäisi?

Äänestä

Aika hyvin tiivistit sen mitä seuraamuksia on siitä että lähtee mukaan tuollaisiin epämääräisiin rikos jengeihin. Itkua ja hammasten kiristystähän siitä seuraa. Epäillyt saattavat kutistua ja jäsenet jäätyä,mutta toivottavasti lopussa kiitos seisoo ja yhteiskunta saa edes jotain korvausta siitä, että on joutunut kuuntelemaan teidän mölinöitänne suurta myötähäpeää kokien.

Minusta sinä nyt haukuskelet pikkaisen väärää puuta. Ei kait se pelkästään viranomaisten vika voi olla että tutkittavien talousrikosten määrä on jatkuvassa kasvussa. Pimeää työvoimaa,erilaiset petokset, verorikokset, kirjanpitorikokset, kavallukset ja konkurssit näyttävät olevan niin yleisiä, että jos heittää kadulla kiven olkansa yli se napsahtaa aika suurella todennäköisyydellä jonkun talousrikollisen otsaan. Sen sijaan poloiset talousrikostutkijat saavat bönäreitä valtavan työtaakkansa alla. Eli kyllä tässä voi todeta että nyt eletään melkein talousrikollisten kulta-aikaa.

Eli, lisää talousrikostutkijoita ja määrärahoja poliisille. Tai sitten menette sinne WC:hen, asetutte peilin eteen ja kysytte itseltänne että, olisiko omassa toiminnassa ja arvomaailmassa jotain pielessä.

PS. tehkää niitä rikosilmoituksia,vielä ehtii.

Äänestä

"NÄILLÄ LUMILLA" saavutukset jotka ovat tässä alla

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Tarkasti kirjattuina.;) Voi mahotonta!

Äänestä

onko omaisuus ihan jäässä ?
eipä taida ikinä enää sulaa.

Äänestä
  • >onko omaisuus ihan jäässä ?

    Ei!;)

    >eipä taida ikinä enää sulaa.

    Ei ainakaan "NÄILLÄ LUMILLA" Hähhähähäähhä!

    Äänestä

  • Entäs sua? kirjoitti:

    >onko omaisuus ihan jäässä ?

    Ei!;)

    >eipä taida ikinä enää sulaa.

    Ei ainakaan "NÄILLÄ LUMILLA" Hähhähähäähhä!

    näillä lumilla eikä millään lumilla, se omaisuus vaihtaa nimittäin kohta omistaja. hä hä hä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


louvli living kirjoitti:

Katsotaanpa vähän mitä KRP on saanut aikaan.

-pakullinen kuitteja
-lännenmalliin pidätyksiä lasten itkiessä kauhusta
-20 pääepäiltyä on kutistunut merkittävästi
-hannun pidästys ja sikamaiset vankilaolosuhteet
-moniselitteiset tiedotteet joita myös muuteltu jälkikäteen
-ristiriitaiset puheet ja luuri korvaan jäsenille
-jäsenten jäädytyksiä "syytä epäillä" perusteella jatkettu aina vaan uudelleen ennenkuulumattomasti
-kokoontumisten järjestäjien vainoamiset ja väärä häiriköinti myös salaa soluttautuen tilaisuuksiin.
-laittomat jääväysyritykset
-moldovialainen
-hannun vapautus
-"savuavan aseen" antaminen rikolliselle
-matelemalla ja huonosti suoritettu rikostutkinta, joka piti syyttäjäarmeijan palkkaamisella mukaan tutkintaan saada pikana syyteharkinata päätökseen, mutta eihän siitäkään näytä mitään tulevan, kun ainut taktiikka on enää viivytys ja viranomaisrikollisuuden tappioiden minimointiyritykset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu