Älä luovuta markku!

Tarinasi taisi olla tänään ilmestyneessä( tai joka tapauksessa uusimmassa) alibissa? Itse olen myös poliisien uhri, minut on pahoinpidelty poliisin toimesta useita kertoja. En ole vielä uskaltanut alkaa kirjoittelemaan heistä ainakaan oikeilla nimillä. Mutta älä ihmeessä luovuta, suomessa on sanan vapaus! Miksi poliisista ei saisi kertoa tosiasioita, en ymmärrä!

Ja tämäkö muka oikeusvaltio? Tämä on poliisivaltio missä poliisista ei saa puhua pahaa, vaikkakin se olisi faktaa. Siitä saa tuomion, niinkuin markun tapauksessa, onneksi ei ole ainakaan vielä lainvoimainen tuomio. Mitä luulet, miten hovioikeus suhtautuu tähän asiaan?


Katsoitteko muuten eilen ohjelman Fst:ltä, poliisien väkivallasta, 30 min kestävä ohjelma. Siinä näytettiin mm. kameratallenne video siitä kuinka poliisi hakkaa puolustuskyvyttömän ihmisen putkassa, oli aika raakaa katsottavaa ja pahat/pimeät muistot nousivat taas esiin itsellenikin. Kerran on väännetty kädestä niin, että se oli seuraavat 4 viikkoa täysin musta. Kerran laitettu ilman pätevää syytä käsi ja JALKArautoihin ja paiskattu kovaotteisesti ne raudat päällä putkanlattialle, kerran on putkaan viennin yhteydessä potkaistu kylkeen ja poliisi kuiskasi myös korvaani jotain pelottavasti, en muista enää mitä.


Seuraava kerta kun/jos tulee niin alan kostotoimenpiteisiin välittömästi, en jätä tätä mahdollista poliisia rauhaan ikinä!!!

Ja takaan, että voitan oikeudenkäynnit, otan asianajajan, maksoi mitä maksoi ei haittaa minua, minulla on rahaa (lähinnä perintöä) toisinkuin köyhillä poliiseilla!
24819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

poliisin suorittamat voimakeinot ovat itseaiheutettuja. Mieti sitä, ei ketään huvikseen käsi- sekä jalkarautoihin laiteta.

Äänestä
  • jankuttaa taas virallisia totuuksia eli propagandaa. Asia lienee vähän vastaava kuin se , että koulukiusaajatkin perustelevat kiusaamistaan uhrin ärsyttävyydellä. Niin poliisitkin pitävät toimiaan perusteltuina vaikka kyse olisi vain siitä, että poliisi ei pidä asiakkaan asenteesta. Ja tämä "asenneongelma" on ainoastaan se, että ei kunnioita poliisin auktoriteettiä eikä usko poliisin paskapuheisiin. Poliisin pitää saada nöyryyttää ihmisiä.

    Äänestä

  • k0nstaabeli kirjoitti:

    jankuttaa taas virallisia totuuksia eli propagandaa. Asia lienee vähän vastaava kuin se , että koulukiusaajatkin perustelevat kiusaamistaan uhrin ärsyttävyydellä. Niin poliisitkin pitävät toimiaan perusteltuina vaikka kyse olisi vain siitä, että poliisi ei pidä asiakkaan asenteesta. Ja tämä "asenneongelma" on ainoastaan se, että ei kunnioita poliisin auktoriteettiä eikä usko poliisin paskapuheisiin. Poliisin pitää saada nöyryyttää ihmisiä.

    Ja sä ilmeisesti tyhmässä päässäs luulet, että edes poliisia kiinnostais sunlainen alisuoriutuja??? Kuvittelet jopa että yksikään poliisi haluaisi kuluttaa turhaan aikaansa sunlaiseen jos ei ois pakko??? Vittu mikä pelle sä olet jos luulet että kukaan uskoo sun paskanjauhantaas...

    Äänestä

..markku ei enää oikeudenkäynnin jälkeen uskalla kirjoittaa omalla nimellään.

PS. en uskalla minäkään, koska pelkään Markun vainoa, koska olen se Salon poliisi.

Äänestä

En ole itse lukenut kyseistä artikkelia.
Tarkoitus ei ole luovuttaa.

Suomen koko oikeusjärjestelmä on yllättävän heikko. Sen erinomaisuutta on hehkutettu voimakkaasti, mutta todellista tietoa ei ole ollut. Suomella on pitkä tie, jotta SUomen oikeusjärjestelmä saavuttaisi edes EU:n keskinmääräisen tason.

Suomessa on liian vähän oikeusviranomaisia ja nekin ovat asenteellsia ja korruption saastuttamia.
Uhakailun määrä, jota olen saanut kertoo, kuinka paljon pelätään paljastumista.

Onneksi Suomessa on nyt aikakauden muutos esimerkiksi Vanhanen, Lehtomäki, Kiviniemi.
S-Ryhmä päättää vähentää korruptiota, joka on jo hyvä asia.

Suomessa on ollut maan tapa korruptio ja on kielletty sen olemassaolo. Meillä on sitä ja on tärkeää vähentää sitä.

Meidän vain on vaadittava oikeuksiamme. Ei muuten mitään saa aikaiseksi.

Sen jälkeen, kun rehellinen poliisi nappasi yhden minun uhkailijani, niin kyllä kirjoittelu tällä palstalla siistiytyi.
Eli sillä oli vaikutuksia. Poliisi saa nimimerkilläkin kirjoittavan henkilön kiinni tarvittaessa.

Äänestä

Turun hovioikeudessa en ole nähnyt puolueetomuutta enkä riippumattomuutta.

Olen mahdollisesti tekemässä rikosilmoitusta hovioikeuden tuomarista.
Mutta se tulee myöemmin.

Turun hovioikeuden tuomarit ovat hieman näreissään minulle koska irvailin heille nimenkirjoituskäytännöstä.
Yksi Salolainen asianjaja paljasti kuinka säännönmukaisesti tuomioituimissa toimistosihteerit pyöräyttelivät auskultanttien allkirjoituksia, kun nämä eivät olleet paikalla.

Sain myös Salon käräjäoikeudesta laittoman mainoksen pois. Tuomarit pelkääävät minua, koska olen koskenut pyhimmistä pyhimpään eli tuomioistuimeen.

Tuomareiden toiminta kun ei tahdo kestää Suomessa päivänvaloa sekään. Minä nyt etenen tässä poliisista, syyttäjään ja tuomareihin. Laitetaan kuntoon koko järjestelmä saman tien :)

Äänestä
  • Oikeudenkäynistä
    Mies oli tuomittu hovioikeudessa tutavaperheen pojan seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

    EIT määräsi Suomen valtion maksamaan miehelle yhteensä 10 000 korvauksina vahingoista ja kuluista.

    Savon Sanomat 29 9 2010

    Äänestä

  • Lyyyra kirjoitti:

    Oikeudenkäynistä
    Mies oli tuomittu hovioikeudessa tutavaperheen pojan seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

    EIT määräsi Suomen valtion maksamaan miehelle yhteensä 10 000 korvauksina vahingoista ja kuluista.

    Savon Sanomat 29 9 2010

    29 9 2010

    Virka-apu kuulustelu,kuulustelu joka koskee kunianloukausta sekä laitonta uhkausta tapahtunut Salossa.

    Hyvää syksynjatkoa?

    Äänestä

  • Lyyyra kirjoitti:

    29 9 2010

    Virka-apu kuulustelu,kuulustelu joka koskee kunianloukausta sekä laitonta uhkausta tapahtunut Salossa.

    Hyvää syksynjatkoa?

    Kun kirjoitat.

    Senjälkeen kun rehellinen poliisi on napanut minun uhkailijani niin kirjoittelu tällä palstalla on siistiytynyt.Eli kirjoitelullani on ollut vaikutuksia Poliisi saa nimimerkillä kirjoittajan kiinni tarvitaessa.

    Asia on niin kun loukaat Salon poliisin kunniaa loukaan sinua ja yritän saada loukaavat kirjoituksesi loppumaan.

    Palstan siisteys johtuu siitä että MA ei ole kirjoitellut omalla eikä muilla nimimerkeillä viestejään.?

    Jap Jap?

    Äänestä

  • Lyyyra kirjoitti:

    Kun kirjoitat.

    Senjälkeen kun rehellinen poliisi on napanut minun uhkailijani niin kirjoittelu tällä palstalla on siistiytynyt.Eli kirjoitelullani on ollut vaikutuksia Poliisi saa nimimerkillä kirjoittajan kiinni tarvitaessa.

    Asia on niin kun loukaat Salon poliisin kunniaa loukaan sinua ja yritän saada loukaavat kirjoituksesi loppumaan.

    Palstan siisteys johtuu siitä että MA ei ole kirjoitellut omalla eikä muilla nimimerkeillä viestejään.?

    Jap Jap?

    Suuren ja pelottavan näköinen Alibin kuvissa.
    Luottaa suureen kokoonsa kuin pässi suuriin sarviinsa.

    Hyvää syksynjatkoa.?

    Äänestä

  • siis on se fakta et jos sina markku ahdeoja olisi vapaa puolueksi osallistunut eduskunta vaalessa sinulla varmasti irtoisi voitto;;

    ootko tuohoon ajattelut ??

    Äänestä

  • Olikos se SLP Sairaiden Läskien Peppukerho??? Vai jotain niinkuin Sekopäiset Lihavat Pedofiilit????

    Äänestä

Alibi on sellainen yhden näkemyksen lehtinen. Hyvä osoite siis. Lehtinen jonka voi jättää lukematta.

Äänestä
  • siinä kuvassa. Ja sanon tämän ihan heteromiehenä. Puvuntakki oli viimesen päälle hyvää kangasta, tiedän sen vaate-alan miehenä. Aloitin tämän viestiketjun. Pitäisi varmaan rekisteröityä tänne niin kukaan ei pääse esiintymään "minuna", kuten poliisinpalvoja yrittää aina tehdä.

    Mutta ei kannata tosiaan luovuttaa, silloin kuin tietää, että on itse oikeassa.

    Hyvää syksyn jatkoa!

    Äänestä

  • näytit hyvältä kirjoitti:

    siinä kuvassa. Ja sanon tämän ihan heteromiehenä. Puvuntakki oli viimesen päälle hyvää kangasta, tiedän sen vaate-alan miehenä. Aloitin tämän viestiketjun. Pitäisi varmaan rekisteröityä tänne niin kukaan ei pääse esiintymään "minuna", kuten poliisinpalvoja yrittää aina tehdä.

    Mutta ei kannata tosiaan luovuttaa, silloin kuin tietää, että on itse oikeassa.

    Hyvää syksyn jatkoa!

    Tänään puhuin syyttäjän kanssa, joka ei uskaltanut nostaa syytettä.

    Syy on uhrin. Uhrilta on viety miljoona omaisuus, mutta se on uhrin oma vika.
    Syyttäjä selitti puhelimessa monia versioita miksei voi nostaa syytettä. Mitään laillista syytä en saanut.

    Syyttäjä joutui miettimään kauan miten välttää ettei tarvitse nostaa syytettä. Hän vetosi tuomioistuimen päätökseen siviilipuolella. Tosin siinä oikeudenkäynnissä päätöksestä katosi sama todistaja, jota syyttäjä ei halunnut kuulla. Kunnan rakennusviranomainen.

    Häntä ei haluat kuulla, koska hän on kertonut vastauksen, joka muuttaa koko homman.

    Nyt minä voin odottaa noin 10 kunnianloukkaus ja väärää ilmianto syytettä.

    Syyttäjä lohdutti sanomalla, että ainahan voit itse nostaa syytteen.

    Aivan, kun pitää suojella vääryyksiä tehneitä viranomaisia niin onhan sitä jotain keksittävä.

    Suomen lain mukaan kyseessä olisi rikoksen tekijän suojelu, mutta sitä lain kohtaa ei viranomaisen ollessa kyseessä saa käyttää. Se on kiellettyä.

    Syyttäjä sitten totesi ettei syytä minuakaan mistään. Totesin kyllä että syytä nyt. Nähtävästi omatunto kolkutti niin paljon ettei hän sitä tehnyt. Minun tekoni on vähäinen. Minä kun luulin, että en tehnyt mitään väärää.

    Olinkin väärässä. Olen verrannut Suomen oikeusjärjestelmää vanhoihin itä-Euroopan maitten oikeusjärjestelmiin. Olen pahoillani olen ollut väärässä.

    Suomi painii ihan omassa järjestelmässä. Se on niin huono etten tiedä mihin verrata. Jopa olemalla ilman Suomen oikeusjärjestelmää, niin saataisiin rehellisempää ja oikeudenmukaisempaa toimintaa.

    Äänestä

  • Markku Ahdeoja SLP kirjoitti:

    Tänään puhuin syyttäjän kanssa, joka ei uskaltanut nostaa syytettä.

    Syy on uhrin. Uhrilta on viety miljoona omaisuus, mutta se on uhrin oma vika.
    Syyttäjä selitti puhelimessa monia versioita miksei voi nostaa syytettä. Mitään laillista syytä en saanut.

    Syyttäjä joutui miettimään kauan miten välttää ettei tarvitse nostaa syytettä. Hän vetosi tuomioistuimen päätökseen siviilipuolella. Tosin siinä oikeudenkäynnissä päätöksestä katosi sama todistaja, jota syyttäjä ei halunnut kuulla. Kunnan rakennusviranomainen.

    Häntä ei haluat kuulla, koska hän on kertonut vastauksen, joka muuttaa koko homman.

    Nyt minä voin odottaa noin 10 kunnianloukkaus ja väärää ilmianto syytettä.

    Syyttäjä lohdutti sanomalla, että ainahan voit itse nostaa syytteen.

    Aivan, kun pitää suojella vääryyksiä tehneitä viranomaisia niin onhan sitä jotain keksittävä.

    Suomen lain mukaan kyseessä olisi rikoksen tekijän suojelu, mutta sitä lain kohtaa ei viranomaisen ollessa kyseessä saa käyttää. Se on kiellettyä.

    Syyttäjä sitten totesi ettei syytä minuakaan mistään. Totesin kyllä että syytä nyt. Nähtävästi omatunto kolkutti niin paljon ettei hän sitä tehnyt. Minun tekoni on vähäinen. Minä kun luulin, että en tehnyt mitään väärää.

    Olinkin väärässä. Olen verrannut Suomen oikeusjärjestelmää vanhoihin itä-Euroopan maitten oikeusjärjestelmiin. Olen pahoillani olen ollut väärässä.

    Suomi painii ihan omassa järjestelmässä. Se on niin huono etten tiedä mihin verrata. Jopa olemalla ilman Suomen oikeusjärjestelmää, niin saataisiin rehellisempää ja oikeudenmukaisempaa toimintaa.

    Outoa on suomen viranomaistoiminta aina ollut. Ja tuntuu, että se menee vaan pahemmaksi kokoajan. Poliisille ei normaali eikä varsinkaan "epänormaali" kansalainen voi sanoa oikeastaan yhtään mitään, eio kannata, löytää itsensä hyvin pian putkasta ja myöhemmin oikeus-salista.

    Minua eräs vanhempi konstaapeli vainosi pitkään. Kysymys oli ihan selkeästi useamman poliisin minua vastaan olevasta ajo-jahtityyppisestä tapahtumasta. Aina kun menin ulos, oli poliisiauto pihalla. Erään kerran tapahtui hyvin outo asia, kun satuin ajamaan poliisiauton perässä N 100 metriä, niin poliisi kytki hälytysvalot/pysäytysmerkin päälle ja pysäytti minut ja alkoi räyhäämään, että minä seuraan heitä ja,että "anna olla viimeinen kerta kun seuraat minua"


    Asiasta tein ilmoituksen paikkakuntani poliisilaitokselle, josta komisario vastasi viestiini, mutta asia painettiin TIENENKIN villaisella samantien. Olin silloin sairas ja siinäkunnossa, etten jaksanut alkaa taistelemaan oikeusturvani puolesta. Asia on kuitenkin vaivannut minua jälkeenpäin.


    Kyseistä konstaapelia minulla ei henk.koht ole mitään vastaan, vaikuttaa sinänsä ihan mukavalta mieheltä, mutta itse tapahtuma oli hyvinkin traumaattinen minulle, jollekin toiselle ehkä ei olisi ollut..


    En ala kuitenkaan nimeämään ketään, enkä kostamaan. Mitä sillä voittaisin? Mutta jos vastaavaa tapahtuu, niin nostan kanteen se on ihan 100% varma asia.


    Eikä tämä ollut edes pahinta LÄHESKÄÄN mitä olen kokenut, olen nimittäin joutunut 2-3 kertaa kokemaan väkivaltaa poliisintaholta. Yhden kerran ymmärrän (jotenkin) kun olin itse syypää tilanteeseen, mutta silti. Laitonta sekin oli jos lain pykälää aletaan tuijottamaan. Niinhän poliisit itsekin tekevät, tosin vain silloin kuin heille itselleen se parhaiten sopii.


    Yhteen näistä pahoinpitelyistä liittyy samainen konstaapeli josta kerroin aiemmin, mutta muihin liittyy ihan muut poliisit.


    Odotan aikaa, jolloin päättäjät/ muut viranomaiset alkaisivat puuttumaan poliisirikollisten tekemiin rikoksiin, joita suurinosa taitaa olla asiakkaan pahoinpitelyt, tai ainakin ne edustavat suurtaosaa niistä.

    Katkeruutta aiheuttaa tälläinen poliisin toiminta, ennen luotin minäkin poliisiin, mutta en valitettavasti enää, koska olen joutunut itse näkemään/kokemaan sen raakuuden, mitä he virantoimituksessaan tekevät. KUKAAN EI ASIAAN PUUTU! En sinänsä ihmettele jos joku kokee vääryyttä ja kostaa. Itse en tähän lähde mukaan. Miksi päättäjät eivät puutu tähän?


    Eikö kukaan uskalla? Onko kysymys siitä, että jopa päättäjät pelkäävät poliisihallinnon kostoa ja mahdollisesti sitä, että poliisi ei sitten siitä lähtien välitä vaikka ko. henkiölle tapahtuisi jotain jne...


    MISTÄ TÄSSÄ KAIKESSA ON KYSYMYS? Ottakaa kantaa....

    Äänestä

  • Asiaa puhut. kirjoitti:

    Outoa on suomen viranomaistoiminta aina ollut. Ja tuntuu, että se menee vaan pahemmaksi kokoajan. Poliisille ei normaali eikä varsinkaan "epänormaali" kansalainen voi sanoa oikeastaan yhtään mitään, eio kannata, löytää itsensä hyvin pian putkasta ja myöhemmin oikeus-salista.

    Minua eräs vanhempi konstaapeli vainosi pitkään. Kysymys oli ihan selkeästi useamman poliisin minua vastaan olevasta ajo-jahtityyppisestä tapahtumasta. Aina kun menin ulos, oli poliisiauto pihalla. Erään kerran tapahtui hyvin outo asia, kun satuin ajamaan poliisiauton perässä N 100 metriä, niin poliisi kytki hälytysvalot/pysäytysmerkin päälle ja pysäytti minut ja alkoi räyhäämään, että minä seuraan heitä ja,että "anna olla viimeinen kerta kun seuraat minua"


    Asiasta tein ilmoituksen paikkakuntani poliisilaitokselle, josta komisario vastasi viestiini, mutta asia painettiin TIENENKIN villaisella samantien. Olin silloin sairas ja siinäkunnossa, etten jaksanut alkaa taistelemaan oikeusturvani puolesta. Asia on kuitenkin vaivannut minua jälkeenpäin.


    Kyseistä konstaapelia minulla ei henk.koht ole mitään vastaan, vaikuttaa sinänsä ihan mukavalta mieheltä, mutta itse tapahtuma oli hyvinkin traumaattinen minulle, jollekin toiselle ehkä ei olisi ollut..


    En ala kuitenkaan nimeämään ketään, enkä kostamaan. Mitä sillä voittaisin? Mutta jos vastaavaa tapahtuu, niin nostan kanteen se on ihan 100% varma asia.


    Eikä tämä ollut edes pahinta LÄHESKÄÄN mitä olen kokenut, olen nimittäin joutunut 2-3 kertaa kokemaan väkivaltaa poliisintaholta. Yhden kerran ymmärrän (jotenkin) kun olin itse syypää tilanteeseen, mutta silti. Laitonta sekin oli jos lain pykälää aletaan tuijottamaan. Niinhän poliisit itsekin tekevät, tosin vain silloin kuin heille itselleen se parhaiten sopii.


    Yhteen näistä pahoinpitelyistä liittyy samainen konstaapeli josta kerroin aiemmin, mutta muihin liittyy ihan muut poliisit.


    Odotan aikaa, jolloin päättäjät/ muut viranomaiset alkaisivat puuttumaan poliisirikollisten tekemiin rikoksiin, joita suurinosa taitaa olla asiakkaan pahoinpitelyt, tai ainakin ne edustavat suurtaosaa niistä.

    Katkeruutta aiheuttaa tälläinen poliisin toiminta, ennen luotin minäkin poliisiin, mutta en valitettavasti enää, koska olen joutunut itse näkemään/kokemaan sen raakuuden, mitä he virantoimituksessaan tekevät. KUKAAN EI ASIAAN PUUTU! En sinänsä ihmettele jos joku kokee vääryyttä ja kostaa. Itse en tähän lähde mukaan. Miksi päättäjät eivät puutu tähän?


    Eikö kukaan uskalla? Onko kysymys siitä, että jopa päättäjät pelkäävät poliisihallinnon kostoa ja mahdollisesti sitä, että poliisi ei sitten siitä lähtien välitä vaikka ko. henkiölle tapahtuisi jotain jne...


    MISTÄ TÄSSÄ KAIKESSA ON KYSYMYS? Ottakaa kantaa....

    > MISTÄ TÄSSÄ KAIKESSA ON KYSYMYS?

    Mielenterveyden ongelmista. Mistäpäs muusta? Sitä se avohoidon(kin) laiminlyönti tekee.

    Äänestä

  • on kysymys kirjoitti:

    > MISTÄ TÄSSÄ KAIKESSA ON KYSYMYS?

    Mielenterveyden ongelmista. Mistäpäs muusta? Sitä se avohoidon(kin) laiminlyönti tekee.

    Mt-ongelmainen. Sitä en missään nimessä kyllä ole!

    Sehän se juuri onkin, kun joku puhuu poliisista kriittiseen sävyyn niin heti ollaan vihjaamassa, että on mt-ongelmia. Siihenpä se onkin helppoa vedota, sen sijaan että asioille (poliisille tässä tapauksessa) tehtäisiin jotain. Esim joku lakimuutos.

    Tähän asti(ja ikävä kyllä tästä eteenpäinkin) on aina syytetty narkomaaneja, juoppoja, syrjäytyneitä, mt- ongelmaisia. Tiedätkö miksi? Se on niin helppoa pistää kaikki ongelmat näiden yleensä puolustuskyvyttömien ihmisten syyksi!

    Sen sijaan poliisien annetaan meuhkata rauhassa, poliisi saa tehdä lähes mitä rikoksia huvittaa, siihen tuskin puututaan. Mutta kun on kyse edellämainitsemistani ihmisistä, niin loput tiedätkin..


    Poliisien määrää tulisi pienentää huomattavasti. Yhden miehen partiot riittäisi vallan hyvin. Onhan heillä aseet ja muut voimankäyttövälineet kuten teleskooppipatukka ja OC kaasusumutin.


    Nämäkin säästetyt rahat voitaisiin sijoittaa vaikka niihin MIELENTERVEYSONGELMAISTEN hoitoon jne.

    Asunnottomia on suomessa myös hämmästyttävän paljon. Miksi heitä ei yritetä auttaa? Vaan poliisia paapotaan?

    Tämä kaltoinkohtelu puolestaan saa aikaan katketuutta, joka puolestaan saa aikaan rikollisuutta jne.

    Äänestä

  • että minä olisin kirjoitti:

    Mt-ongelmainen. Sitä en missään nimessä kyllä ole!

    Sehän se juuri onkin, kun joku puhuu poliisista kriittiseen sävyyn niin heti ollaan vihjaamassa, että on mt-ongelmia. Siihenpä se onkin helppoa vedota, sen sijaan että asioille (poliisille tässä tapauksessa) tehtäisiin jotain. Esim joku lakimuutos.

    Tähän asti(ja ikävä kyllä tästä eteenpäinkin) on aina syytetty narkomaaneja, juoppoja, syrjäytyneitä, mt- ongelmaisia. Tiedätkö miksi? Se on niin helppoa pistää kaikki ongelmat näiden yleensä puolustuskyvyttömien ihmisten syyksi!

    Sen sijaan poliisien annetaan meuhkata rauhassa, poliisi saa tehdä lähes mitä rikoksia huvittaa, siihen tuskin puututaan. Mutta kun on kyse edellämainitsemistani ihmisistä, niin loput tiedätkin..


    Poliisien määrää tulisi pienentää huomattavasti. Yhden miehen partiot riittäisi vallan hyvin. Onhan heillä aseet ja muut voimankäyttövälineet kuten teleskooppipatukka ja OC kaasusumutin.


    Nämäkin säästetyt rahat voitaisiin sijoittaa vaikka niihin MIELENTERVEYSONGELMAISTEN hoitoon jne.

    Asunnottomia on suomessa myös hämmästyttävän paljon. Miksi heitä ei yritetä auttaa? Vaan poliisia paapotaan?

    Tämä kaltoinkohtelu puolestaan saa aikaan katketuutta, joka puolestaan saa aikaan rikollisuutta jne.

    Olen aina hyvää palvelua saanut ja apua, jos olen sitä tarvinnut. Tosin en ole eläissäni mihinkään vakavampaan syyllistynytkään.

    Äänestä

  • minun mielipiteeni kirjoitti:

    Olen aina hyvää palvelua saanut ja apua, jos olen sitä tarvinnut. Tosin en ole eläissäni mihinkään vakavampaan syyllistynytkään.

    Kyllä poliisit osaavat hyvin käyttäytyä. Ja varsinkin he osaavat esittää silloin kun paikalla on ns "normaali ihmisiä". En epäile tätä hetkeäkään.

    Mutta kyllä ne "normaali ihmisetkin" silloin tällöin öiseen aikaan joutuvat yllättymään ja toteamaan millainen se suomen poliisin TODELLISUUDESSA on. Näin kävi itsellenikin.


    Totuus tästä ko. asiasta on tosiaan yllättänyt monet kansalaiset, mutta mitään ei silti tapahtu, sillä asiaan ei uskalleta/ ja viitsitä puuttua. Kyllähän poliisia tarvitaan ja siksi kukaan ei halua puuttua siihen mitä he tuolla touhuavat, pahoinpitelevät ihmisiä ja joskus joka tapattavat ihmisiä lukitsemalla heidät putkaan jne. Hengen riisto sekin on samalla tavalla kuin mikä tahansa tappo tai murha.

    Äänestä

  • Markku Ahdeoja SLP kirjoitti:

    Tänään puhuin syyttäjän kanssa, joka ei uskaltanut nostaa syytettä.

    Syy on uhrin. Uhrilta on viety miljoona omaisuus, mutta se on uhrin oma vika.
    Syyttäjä selitti puhelimessa monia versioita miksei voi nostaa syytettä. Mitään laillista syytä en saanut.

    Syyttäjä joutui miettimään kauan miten välttää ettei tarvitse nostaa syytettä. Hän vetosi tuomioistuimen päätökseen siviilipuolella. Tosin siinä oikeudenkäynnissä päätöksestä katosi sama todistaja, jota syyttäjä ei halunnut kuulla. Kunnan rakennusviranomainen.

    Häntä ei haluat kuulla, koska hän on kertonut vastauksen, joka muuttaa koko homman.

    Nyt minä voin odottaa noin 10 kunnianloukkaus ja väärää ilmianto syytettä.

    Syyttäjä lohdutti sanomalla, että ainahan voit itse nostaa syytteen.

    Aivan, kun pitää suojella vääryyksiä tehneitä viranomaisia niin onhan sitä jotain keksittävä.

    Suomen lain mukaan kyseessä olisi rikoksen tekijän suojelu, mutta sitä lain kohtaa ei viranomaisen ollessa kyseessä saa käyttää. Se on kiellettyä.

    Syyttäjä sitten totesi ettei syytä minuakaan mistään. Totesin kyllä että syytä nyt. Nähtävästi omatunto kolkutti niin paljon ettei hän sitä tehnyt. Minun tekoni on vähäinen. Minä kun luulin, että en tehnyt mitään väärää.

    Olinkin väärässä. Olen verrannut Suomen oikeusjärjestelmää vanhoihin itä-Euroopan maitten oikeusjärjestelmiin. Olen pahoillani olen ollut väärässä.

    Suomi painii ihan omassa järjestelmässä. Se on niin huono etten tiedä mihin verrata. Jopa olemalla ilman Suomen oikeusjärjestelmää, niin saataisiin rehellisempää ja oikeudenmukaisempaa toimintaa.

    kannan toimiko syyttäjä oikein. Tuskin auttaa, mutta kiusa se pienikin kiusa. Syyttäjä ei todellakaan tee asiasta lopullista päätöstä, vaan syyttäjän päätöksestä voi kannella (tai ehkä valittaa) valtakunnansyyttäjälle.

    Äänestä

  • grt45hy kirjoitti:

    kannan toimiko syyttäjä oikein. Tuskin auttaa, mutta kiusa se pienikin kiusa. Syyttäjä ei todellakaan tee asiasta lopullista päätöstä, vaan syyttäjän päätöksestä voi kannella (tai ehkä valittaa) valtakunnansyyttäjälle.

    Suomessa on tosiaan valitusjärjestelmä. Niitä on oikeastaan aika monta, mutta ne ovat kaikki yhtä tehottomia kuin muukin viranomaistoiminta Suomessa.

    papereita ei lueta ellei ole korkella tittelillä varustettu tai hyväveli/sisko.

    Tavallisen kansalaisen on todella vaikea saada edes valitustaan käsittelyyn.
    Käytännössä Suomessa valittaminen on tehty hyvin hankalaksi ja yleensä vedotaan toiseen viranomaiseen, joka on tehnyt virheen.
    Juttu pyörii vuosia. Yksi minun valituksistani oli vuoden väärässä paikassa, koska laillisuusvalvonta oli lähettänyt sen väärään paikkaan. Selvitysten jälkeen he pyysivät minun tekemään uuden valituksen, jolloin en enää viitsinyt, koska oli myöhäistä tehdä enää mitään valitusta.

    Äänestä

  • että minä olisin kirjoitti:

    Mt-ongelmainen. Sitä en missään nimessä kyllä ole!

    Sehän se juuri onkin, kun joku puhuu poliisista kriittiseen sävyyn niin heti ollaan vihjaamassa, että on mt-ongelmia. Siihenpä se onkin helppoa vedota, sen sijaan että asioille (poliisille tässä tapauksessa) tehtäisiin jotain. Esim joku lakimuutos.

    Tähän asti(ja ikävä kyllä tästä eteenpäinkin) on aina syytetty narkomaaneja, juoppoja, syrjäytyneitä, mt- ongelmaisia. Tiedätkö miksi? Se on niin helppoa pistää kaikki ongelmat näiden yleensä puolustuskyvyttömien ihmisten syyksi!

    Sen sijaan poliisien annetaan meuhkata rauhassa, poliisi saa tehdä lähes mitä rikoksia huvittaa, siihen tuskin puututaan. Mutta kun on kyse edellämainitsemistani ihmisistä, niin loput tiedätkin..


    Poliisien määrää tulisi pienentää huomattavasti. Yhden miehen partiot riittäisi vallan hyvin. Onhan heillä aseet ja muut voimankäyttövälineet kuten teleskooppipatukka ja OC kaasusumutin.


    Nämäkin säästetyt rahat voitaisiin sijoittaa vaikka niihin MIELENTERVEYSONGELMAISTEN hoitoon jne.

    Asunnottomia on suomessa myös hämmästyttävän paljon. Miksi heitä ei yritetä auttaa? Vaan poliisia paapotaan?

    Tämä kaltoinkohtelu puolestaan saa aikaan katketuutta, joka puolestaan saa aikaan rikollisuutta jne.

    No sitähän sinä ilmiselvästi kirjoitustesi perusteella olet. Jos et ole uskaltanut kohdata totuutta, niin olisi korkea aika, saattaa sitten apuakin sitä kautta ongelmiisi löytyä. Vainoharhainen poliisin mustamaalaaminen ei sinua auta.

    Äänestä

Sain 5 kuukautta linnaa komisario Sundqvistin kunnian loukkaamisesta.

Ja tietenkin epäilty kavaltaja oli Komisario Sundqvistin tukena kun he yhdessä keräsivät minulta rahaa.

Aika mielenkiintoinen kuvio ja edelleen homma jatkuu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luin tänään alibin! kirjoitti:

Tarinasi taisi olla tänään ilmestyneessä( tai joka tapauksessa uusimmassa) alibissa? Itse olen myös poliisien uhri, minut on pahoinpidelty poliisin toimesta useita kertoja. En ole vielä uskaltanut alkaa kirjoittelemaan heistä ainakaan oikeilla nimillä. Mutta älä ihmeessä luovuta, suomessa on sanan vapaus! Miksi poliisista ei saisi kertoa tosiasioita, en ymmärrä!

Ja tämäkö muka oikeusvaltio? Tämä on poliisivaltio missä poliisista ei saa puhua pahaa, vaikkakin se olisi faktaa. Siitä saa tuomion, niinkuin markun tapauksessa, onneksi ei ole ainakaan vielä lainvoimainen tuomio. Mitä luulet, miten hovioikeus suhtautuu tähän asiaan?


Katsoitteko muuten eilen ohjelman Fst:ltä, poliisien väkivallasta, 30 min kestävä ohjelma. Siinä näytettiin mm. kameratallenne video siitä kuinka poliisi hakkaa puolustuskyvyttömän ihmisen putkassa, oli aika raakaa katsottavaa ja pahat/pimeät muistot nousivat taas esiin itsellenikin. Kerran on väännetty kädestä niin, että se oli seuraavat 4 viikkoa täysin musta. Kerran laitettu ilman pätevää syytä käsi ja JALKArautoihin ja paiskattu kovaotteisesti ne raudat päällä putkanlattialle, kerran on putkaan viennin yhteydessä potkaistu kylkeen ja poliisi kuiskasi myös korvaani jotain pelottavasti, en muista enää mitä.


Seuraava kerta kun/jos tulee niin alan kostotoimenpiteisiin välittömästi, en jätä tätä mahdollista poliisia rauhaan ikinä!!!

Ja takaan, että voitan oikeudenkäynnit, otan asianajajan, maksoi mitä maksoi ei haittaa minua, minulla on rahaa (lähinnä perintöä) toisinkuin köyhillä poliiseilla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu