Mistä löydän kaikki tarjoukset?

amatööris

Jotenkin tulee semmoinen olo, että etuovi.fi ja oikotiet yms yms näyttävät vain murto-osan myynnissä olevista asunnoista.
Yritin kuntien ja ulosottoviraston sivuilta pälyillä, ei löytynyt.
Kait tässä maassa saa muutkin asuntoja myydä kuin asunnonvälittäjät?

3

1417

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seurannut

      Kyllä asuntokauppa on siirtynyt täysin välittäjille kuten olet huomannutkin ettei muita myyntiilmoituksia juuri ole kuin välittäjiltä.Lehteen ostoilmoitusta laittaessa ei löydy yleensä myyjää mikäli asunnon haluaisi ostaa.

    • jokakoti.fi/jk

      jokakoti.fi/jk

    • ....

      Jos ei välittäjä myy niin sitten myy omistaja itse. Siinä vaihtoehdot.

      Oikotie ja Etuovi ovat kyllä aika kattavia palveluita. Tietääkseni ei ole mitään salaista megalomaanista myymättömien asuntojen varastoa jota piiloteltaisiin julkisuudelta, eiköhän kaikilla myyjillä kuitenkin ole intresseissä saada kohteensa kaupaksi - eli käyttää niitä parhaiten tunnettuja markkinapaikkoja. Tietty aina löytyy joku pihi pieni välittäjä joka ei ole mukana kummassakaan palvelussa. Tällaiset vanhakantaiset välittäjät pistävät sitten kohteet vain omille nettisivuilleen ja sanomalehteen.

      Yksityisellä myyjällä on ihan oma moka jos ei viitsi pistää ilmoitustaan Oikotiehen tai vastaavaan. Koska kunnollinen sanomalehti ilmoitus maksaa niin yksityiset myyjät pistävät lehtiin rivi-ilmoituksia, eli niitä sitten vain tsekkaileen.

      Kolmas väylä asuntojen myyntiin ja ostamiseen on puskaradio ja suhteet. Kukaan ei varmaan tiedä montako asuntoa myydään sukulaisten ja tuttujen kesken. Niistä ei tietenkään julksiesti mitään ilmoitusta minnekään pistetä jos mummo myy yksiönsä lapsenlapselleen tai vanhemmat lahjoittaa talonsa lapsilleen tms.

      Mistä päin maata olet kämppää ostamassa? Jos paikkakunta on pieni niin turha varmana odottaakaan satojen kämppien valikoimaa.

      Mitkä ovat kriteerisi asunnolle? Jos määrittelemäsi haku on kovin kapea niin eipä niitä kohteitakaan sitten löydy vaikka muuten olisi tönöä myynnissä tuhat ja kaksi. Kokeile vähän antaa periksi vaatumuksistasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1759
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      21
      448
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe