Jotenkin tulee semmoinen olo, että etuovi.fi ja oikotiet yms yms näyttävät vain murto-osan myynnissä olevista asunnoista.
Yritin kuntien ja ulosottoviraston sivuilta pälyillä, ei löytynyt.
Kait tässä maassa saa muutkin asuntoja myydä kuin asunnonvälittäjät?
Mistä löydän kaikki tarjoukset?
3
1376
Vastaukset
- Seurannut
Kyllä asuntokauppa on siirtynyt täysin välittäjille kuten olet huomannutkin ettei muita myyntiilmoituksia juuri ole kuin välittäjiltä.Lehteen ostoilmoitusta laittaessa ei löydy yleensä myyjää mikäli asunnon haluaisi ostaa.
- jokakoti.fi/jk
jokakoti.fi/jk
- ....
Jos ei välittäjä myy niin sitten myy omistaja itse. Siinä vaihtoehdot.
Oikotie ja Etuovi ovat kyllä aika kattavia palveluita. Tietääkseni ei ole mitään salaista megalomaanista myymättömien asuntojen varastoa jota piiloteltaisiin julkisuudelta, eiköhän kaikilla myyjillä kuitenkin ole intresseissä saada kohteensa kaupaksi - eli käyttää niitä parhaiten tunnettuja markkinapaikkoja. Tietty aina löytyy joku pihi pieni välittäjä joka ei ole mukana kummassakaan palvelussa. Tällaiset vanhakantaiset välittäjät pistävät sitten kohteet vain omille nettisivuilleen ja sanomalehteen.
Yksityisellä myyjällä on ihan oma moka jos ei viitsi pistää ilmoitustaan Oikotiehen tai vastaavaan. Koska kunnollinen sanomalehti ilmoitus maksaa niin yksityiset myyjät pistävät lehtiin rivi-ilmoituksia, eli niitä sitten vain tsekkaileen.
Kolmas väylä asuntojen myyntiin ja ostamiseen on puskaradio ja suhteet. Kukaan ei varmaan tiedä montako asuntoa myydään sukulaisten ja tuttujen kesken. Niistä ei tietenkään julksiesti mitään ilmoitusta minnekään pistetä jos mummo myy yksiönsä lapsenlapselleen tai vanhemmat lahjoittaa talonsa lapsilleen tms.
Mistä päin maata olet kämppää ostamassa? Jos paikkakunta on pieni niin turha varmana odottaakaan satojen kämppien valikoimaa.
Mitkä ovat kriteerisi asunnolle? Jos määrittelemäsi haku on kovin kapea niin eipä niitä kohteitakaan sitten löydy vaikka muuten olisi tönöä myynnissä tuhat ja kaksi. Kokeile vähän antaa periksi vaatumuksistasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273413- 402217
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352158Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71907Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta421528- 381339
- 1271242
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591200Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451145- 131109