Mistä löydän kaikki tarjoukset?

amatööris

Jotenkin tulee semmoinen olo, että etuovi.fi ja oikotiet yms yms näyttävät vain murto-osan myynnissä olevista asunnoista.
Yritin kuntien ja ulosottoviraston sivuilta pälyillä, ei löytynyt.
Kait tässä maassa saa muutkin asuntoja myydä kuin asunnonvälittäjät?

3

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seurannut

      Kyllä asuntokauppa on siirtynyt täysin välittäjille kuten olet huomannutkin ettei muita myyntiilmoituksia juuri ole kuin välittäjiltä.Lehteen ostoilmoitusta laittaessa ei löydy yleensä myyjää mikäli asunnon haluaisi ostaa.

    • jokakoti.fi/jk

      jokakoti.fi/jk

    • ....

      Jos ei välittäjä myy niin sitten myy omistaja itse. Siinä vaihtoehdot.

      Oikotie ja Etuovi ovat kyllä aika kattavia palveluita. Tietääkseni ei ole mitään salaista megalomaanista myymättömien asuntojen varastoa jota piiloteltaisiin julkisuudelta, eiköhän kaikilla myyjillä kuitenkin ole intresseissä saada kohteensa kaupaksi - eli käyttää niitä parhaiten tunnettuja markkinapaikkoja. Tietty aina löytyy joku pihi pieni välittäjä joka ei ole mukana kummassakaan palvelussa. Tällaiset vanhakantaiset välittäjät pistävät sitten kohteet vain omille nettisivuilleen ja sanomalehteen.

      Yksityisellä myyjällä on ihan oma moka jos ei viitsi pistää ilmoitustaan Oikotiehen tai vastaavaan. Koska kunnollinen sanomalehti ilmoitus maksaa niin yksityiset myyjät pistävät lehtiin rivi-ilmoituksia, eli niitä sitten vain tsekkaileen.

      Kolmas väylä asuntojen myyntiin ja ostamiseen on puskaradio ja suhteet. Kukaan ei varmaan tiedä montako asuntoa myydään sukulaisten ja tuttujen kesken. Niistä ei tietenkään julksiesti mitään ilmoitusta minnekään pistetä jos mummo myy yksiönsä lapsenlapselleen tai vanhemmat lahjoittaa talonsa lapsilleen tms.

      Mistä päin maata olet kämppää ostamassa? Jos paikkakunta on pieni niin turha varmana odottaakaan satojen kämppien valikoimaa.

      Mitkä ovat kriteerisi asunnolle? Jos määrittelemäsi haku on kovin kapea niin eipä niitä kohteitakaan sitten löydy vaikka muuten olisi tönöä myynnissä tuhat ja kaksi. Kokeile vähän antaa periksi vaatumuksistasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      31
      1935
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      379
      1773
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1076
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1011
    Aihe