Uusi kikka Laguna II omistajille

Struck by lightning

Poikkesin hiljattain AVK Pirkkalassa, ja siinä mopon oston yhteydessä bongasin pihalta aivan virheettömän
Astran, jonka lapussa luki: Salama iskenyt, sähköissä vikaa.
Eli nyt EPC Lagunaan viimeistään ens keväänä kasko ja sitten vain odottamaan ukonilmaa.
Harmi vaan, että salama oli oikeasti iskenyt ostamaani moposkootteriin. Kun ei kotona lähtenytkään
käyntiin, aloin ihmetellä hieman turhan helposti pyörivää moottoria. Purkasin sylinterin pois ja kas
kummaa mäntä oli sulanut monesta kohtaa. Kaikkea se salama saa aikaan. ;)
Siinä mopon lapussa e ollut mitää mainintaa salamasta. Edellinen omistaja oli varmaan saanut itsekin
iskun, kun oli kaatunut katteet aivan naarmuille. Ei muistanut enää salamaniskua, kun oli herännyt
ojan pohjalta.

3

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valmiina oopperaikku

      eli olet varmaan huomannut takasivuikkunassa (oopperaikkuna) antennin näköisen kiekuran. Tämä kiekura toimii myös ukkosenjohdattimena. Kiekurasta kulkee Johto radioon ja kun radiosta tulee säätiedoitus, joka lupaa ukkosta, kytkee tietokone (Lagunassa niitä on 7 kpl) mikropiirit siten, että penkinlämmittäjän johdin on kytketty tähän ukkosenjohdattimeen. Tarkoitus on maattaa kuski ja näin estää kulmakarvojen kärähtäminen.
      Nyt on kuitenkin eräs takaportti pirulle jäänyt sulkematta, nimittäin Nokian kännykkä. Jos nyt satut soittamaan Nokkarillasi samaan aikaan kuin tämä ukkosenjohdatin on kytketty istuimenlämmittimeen seuraa katastroofi. Mittarivalot alkavat välkkyä flipperipeliä muistuttavalla tavalla ja mitä todennäköisimmin Gloksit lentävät jaloistasi aiheuttaen sulakerasian sulamisen ja auton pysähtymisen niille sijoilleen.
      Eli muistithan ottaa mukaasi hinausautojen puhelinnumerot ja varakännykkäsi.

      • Struck by ligtning

        Ajattelin kyllä ensin, että autoilija kertoo vakuutustarkastajalle, että kylässä oli voimakas ukonilma ja auto ei
        ole enää sen jälkeen pelannut kunnolla.
        Mutta olisihan se hyvä suojautua kunnolla ukkoselta. Mitä luulet, jos laitan konehuoneeseen ylimääräisen
        suurtehosytytyspuolan ja vedän sormenpaksuisella subbarikaapelilla syöttöjohdon sisälle ja käämin sen sitten
        karvalakin ympärille. Riittäisikö tämä auton oma virtapiiri torjumaan ukkosen vaikutuksen?
        Monesti istuinlämmittimen liittimet hapettuu, niin että istuinlämmittimen johdatin ei ehkä aina toimi.


      • autoaetsimassa

        toi oli hyva


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3700
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3168
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2625
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2519
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      67
      2475
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2356
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      136
      2307
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1940
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1816
    Aihe