Miksi keuruulaiset maksavat vuodesta toiseen eläkkeellä olevan kaupunginnsihteerin vuotuiset luumujuhlat Unkarissa. Vielä on sillä valokuvaajakin siellä mukana kuin valtionpäämiehillä konsanaan. Maksetaankohan me sekin? Sitten taas tulee linja-autollinen meille vastavierailulle ja sekin me taas maksetaan.
Eikö keuruulaisilla kunnallispolitiikoilla ole kanttia lopettaa tämä verovaroin tehty matkailu?
Eikö keuruulaisilla kunnallispolitiikoilla ole kanttia lopettaa tämä verovaroin tehty matkailu?
Vastaukset 12
Vanhimmat
On hämmästyttävää että tällaisisa asioista ei informoida esim paikkakunnan lehdessä. On hyvä että tällaiset vääryydet tuodaan esiin. Hyvä Sergei
Meinasit tehdä?Mene sinäkin johonkin töihin niin pääset ulkomaille!Et täällä kadehtimalla.
Ei tarvii mä käyn töis, maksan itte matkani, mut ois se kiva kun kaupunki maksais mun makat ja muittenkin sit kun ollaan eläkkeellä.
Maksa puisto-osaston haravamiehille matkoja mikä on aivan ymmärrettävää?
Kaupungin virkamiehillä on pieni eläke, joten ei ole kadehdittava asia, vaikka pääsee entisen työnantajan kustannuksella matkustelemaan. Keuruun kaupungilla on muutamia ystävyyskuntia, joihin täytyy pitää yhteyttä. On siis parempi, ettei siihen mene aikaa viekä töissä olevilta. Haapanen hoiteli virassa olleessaan kansainvälisiä asioita mallikkaasti, joten antakaa miehen rauhassa matkustella veronmaksajien piikkiin.
Olli teki pitkän työuran Keuruun kaupungilla. Minun puolestani saa matkustella vaikka kaupungin kustannuksella. Ei kannata kadehtia se matkustaa joka voi, sanoi Lukavoi.
Kerro yksikin hyöty, mitä tästä verovaroin suoritetusta matkailusta on keuruulaisille. Kerro myöskin, onko se peruspalvelua. Kerro sekin, mitä se maksaa.
Täällä porukka luulee,että Haapasella ei ole "omapussia"mukana näillä tutkimusmatkoillaan; )Hehehehehe. Kuka sanoi?Että hän matkustelee kaupunginpiikkiin.
Kaikki kaupungin virkamiehet ja eläkeläiset, joilla on pienempi eläke kuin Ollilla, pitäisi koota ensi vuonna yhteen ja lennättää vuorostaan luumujuhlille kaupungin piikkiin. Puolustusvoimilla on kuulemma käytössään oiken super-kuljetuskone, jota voisi edullisesti vuokrata. Siihen mahtuu väkeä paljon ja jos ei mahdu kerralla, voihan sinne lennättää väkeä parikin kertaa, kun koska veronmaksajat sen kuitenkin maksaa.
Maksetaan hänelle vielä yksi matka ystävyyskaupunkiin. Pelkkä menolippu.
Töihin ja maksakaa veroja niin tekin pääsette joskus ulkomaille turha sitä on tosiaan täällä kadehtia.Ps.Onko tuo kateus vienyt kalat Keurus-selästäkin?
Kalat taisi hävitä, kun tyhmänpyytäjät kävivät kiduttamassa kaloja koukku poskeen tyylillä.