Interstitielli kystiitti vai ei ?

Kystiitti vai ei

Minulla on ollut seuraavanlaisia oireita nyt noin 3 kk ajan;

- jatkuvaa painontunnetta alavatsalla, virtsarakon ympäristössä
- tunne kuin rakko olisi koko ajan täynnä
- alaselän särkyilyä ristiselän seutuvilla
- wc käynti ei tuo helpotusta
- pakaralihakset arat
- harvoin lieviä vihlaisuja virtsarakon alueella

Seuraavia oireita EI ole ;

- ei virtsatulehdusta virtsaviljelyn mukaan
- ei kirvelyä virtsatessa
- ei verivirtsaisuutta
- yöllä ei tarvitse käydä wc:ssä eikä tuota tunnetta ole öisin
- päivisin pystyn olemaan virtsaamatta useitakin tunteja


Naistentautien puoli selvitetty, syytä ei löytynyt sieltä ainakaan papassa eikä ultrassa.

Minulla on ollut vuosia ärtyneen suolen vaivaa, jolloin joskus lieviä kouristuksia peräsuolen alueella ja paljon ilmavaivoja.

Minulle on laitettu naistentautien puolelta lähete urologiselle puolelle rakon tähystykseen, mutta sinne kuulemani mukaan parin kuukauden jono.

Mietinkin tässä odotellessani, että voiko vaivani olla tuota kystiittiä, vaikka oireeni eivät juokseta wc:ssä, ei ole virtsakirvelyä jne vai mitä tuo oireeni voisi olla ?

Pari vuotta sitten todettu useita kystia molemmissa munuaisissa ja virtsakivikohtaus ollut n. 4 v sitten. Virtsakivikohtauksen yhteydessä ei ole kiveä saatu kiinni.

Inhottavinta tässä oireilussani on jatkuva kova painontunne rakon seutuvilla ja vaihteleva ristiselän kipuilu.

Aiheuttaako kystiitti kellään kipua selän puolella ?

Kokemuksia ?



-

2

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kystiitti vai ei

      ...myöskään virtsankarkailua ei ole.

      • diagnoosi

        Itselläni on IC-diagnoosi. Ei ole selkäkipuja mutta olen kuullut/lukenut että voi aiheuttaa alaselkäkipuja. Toisaalta myös viat selässä voivat aiheuttaa rakko-oireita, ainakin jos joku hermo painaa sopivasta kohdasta. Ei minunkaan oireet välttämättä ole aivan tyypilliset ic-oireet mutta diagnoosi on kuitenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      14
      3320
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      126
      1384
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      93
      1268
    4. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      264
      1121
    5. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      57
      1116
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      66
      1034
    7. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      42
      945
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      921
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      841
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      48
      798
    Aihe