Hei, kertokaa te viisaammat, että pitääkö mun huolestua jos 10-vuotias narttukoira juo vettä vuorokaudessa melkeen tuplaten suositellun määrän? Koirani painaa n. 8 kiloa eli sen pitäisi juoda n. 4 dl vuorokaudessa. Yhdeksään tuntiin se on juonut ainakin 6 dl ja vuorokautta on vielä jäljellä. Ollaan kyllä tänään liikuttu enemmän, mihin koira on normaalisti tottunut. Koira syö tavallisesti kuivamuonaa, senioripapuja eli senkin takia varmaan vesi maistuu..? Tuntuu vaan, että koira viihtyy vähän liian usein vesikipolla..Mielestäni kiinnitin muutama kuukausi sitten samaan asiaan huomiota, mutta eipä koira ole ainakaan huonompaan suuntaan mennyt..On edelleen oma, iloinen ja pirteä itsensä. Ruoka maistuu, ehkä vähän liiankin hyvin ja muutenkin kaikki ok ja normaalisti. Missä kohtaa tästä veden juonnista pitää huolestua??
Juoko koirani liikaa?!
antzku83
6679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kukaan ei voi vastata täällä varmasti. Liikunnan lisäys tietysti vaikuttaa, mutta jos haluat olla varma... Juomisen lisääntyminen liittyy moneen tautiin ja koirallasi alkaa olla ikääkin.
niin ell tarkkiin. Yhdessä lisääntyneen pissaamisen kanssa voi viitata munuaisjuttuihin, sokeritauti tms.
Omalla koirallani on sama ongelma. Se imee vettä itseensä kuin pesusieni, ja kortisoni pistää sen janottamaan entistä enemmän. Koska koirasi on jo vanhuusiän kynnyksellä, se ei mahdollisesti enää tiedä, janottaako sitä vai ei. Jos koiraa ulkoiluttaessa koirasi myös virtsaa paljon, ei hätää. Oma koirani virtsaa kaiken ylimääräisen veden pois (se juo ainakin kaksinkertaisesti kuin oma koirasi. Lisäksi se virtsaa ainakin kolme litraa päivässä :D)
Minulla kaksi koiraa,toinen täytti syyskuussa 10v, nuorempi samaa rotua 5v.Kesän helteiilä sain koirat juomaan hyvin kun laitoin veden sekaan hieman piimää. Nyt ongelmana on että molemmat juovat melko paljon vettä, vanhempi käy yölläkin juomassa tai muuten kostuttamassa suutaan,sitten hän pissaa lattialle useita kertoja yön aikana,tätä on jatkunut n.kaksi viikkoa,ruokavaliossa ei muutoksia,lääkäriin tästä on mentävä jos tämä jatkuu.Koirani muuten vaikuttaa pirteältä ikäisekseen, säästä johtuen lenkkeilemme aamupäivisin n.10km,illalla sitten vaan pieni kierros kun tulen töistä.
Jos koira juo liikaa vettä on kyse aina jostain sairaudesta, esim. kohtutulehdus on yksi niistä
Meidän koira painaa n. 5kg ja joi kohtutulehduksen aikana puoli litraa, ellei ylikin. Epäilin virtsatulehdusta, sillä aiemmassa kohtutulehduksessa oireita oli muitakin. No, kohtutulehdustan sieltä sitten löytyi. Onneksi saatiin lääkkeillä hoidettua. Älä siis poissulje tätä mahdollisuutta, varsinkin jos kyse on synnyttämättömästä vanhasta eläimestä. Pian vain lääkäriin - mihin varmaan oletkin kyllä jo ottanut yhteyttä. :)