Pillereiden lopettamisesta

Heips!

Sellaista kyselisin että kuinka todennäköistä on että raskautuisi heti ekana kuuna pillereiden lopettamisesta, onko jollain kokemuksia?
Lopetin pillerit pari viikkoa sitten, seuraavien menkkojen pitäisi alkaa ensi viikon sunnuntain aikoihin. Nyt olen hieman pihalla että vetikö pillereiden lopettaminen kiertoni ihan sekaisin toi mukanaan sitten tavallista rajummat menkat, vai onko voinut tärpätä näin pian?? Tuskin ainakaan oireita kenellekään olisi näin pian tullut? Viimeiset 3 päivää väsyttänyt ihan koko ajan, alaselkä koko ajan kipeänä, rinnat todella arat ja vähän turvonneet, naama kukkii.. Eli aika tavalliset menkkojen oireet, paitsi että itselläni ei ole ne ikinä näin rajuja ollut, saati sitten tulleet näin aikaisin, yleensä ollut vain pientä mahakipua pari päivää ennen menkkoja.
Lisäksi tuttujen tarinat mitä olen kuullut, on ollut sitä luokkaa että turha toivoakkaan että tärppäisi pariin ekaan kuukauteen pillereiden lopettamisesta.
Toiveajattelua tässä kai vaan harrastetaan:D Hirveä hinku olisi tehdä testi jo, mutta turhaan sitä vielä on kuitenkin tehdä, ku menkkojen tosiaan pitäisi edes alkaa vasta reilun viikon päästä, ellei pillereiden lopetus sitten tosiaan vetänyt kiertoa ihan sekaisin..
6302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voipi olla et kierto meni sekasin itselläni pillereiden lopetuksesta seuraava kierto kesto noin 60 päivää ja silloinkin menkat piti "käynnistää" ja seuraavan vuoden ajan menkat vaihteli 25-60 päivän kierrolla ennen kuin alkoi tasottumaan 30-40pv. Maltti on valttia ja jokaisen kroppa reagoi erilailla pillereiden lopetukseen.
Niin ja stressi sekä ns jännittäminen voi pidentää kiertoa.

Äänestä

todennäköistä raskautua heti ensimmäisestä kierrosta kuin vuoden päästäkin, tai jotain siltä väliltä.. Sitä ei voi kukaan tietää.

"Nyt olen hieman pihalla että vetikö pillereiden lopettaminen kiertoni ihan sekaisin toi mukanaan sitten tavallista rajummat menkat, vai onko voinut tärpätä näin pian??"

Kun syö pillereitä, ei ole kuukautiskiertoa vaan pillereiden aikaansaama keinotekoinen kierto. Oma hormonitoiminta on silloin tauolla. Kun pillerit lopettaa, käynnistyy oma hormonitoiminta taas uudelleen ja kuukautiskierrot alkaa. Kuukautiskiertojen käynnistyminen ja tasoittuminen voi tapahtua heti lopetuksen jälkeen, useiden kuukausien päästä tai sitten ei ollenkaan, jolloin tarvitaan lääkkeellistä apua kuukautisten alkamiseen.

Jos lopetit pillerit pari viikkoa sitten, olisi nyt ovulaation aika.

Äänestä

Kuulostaa ihan normaaleilta pillereiden lopettamisen oireilta :) Ovulaatio tapahtuu n. 14 päivää ennen oletettujen kuukautisten alkamispäivää (eli se hetki kun nainen voi tulla raskaaksi). Odottele menkkoja ja jos ei kuulu tee testi, jos näyttää negaa tee testi vaikka viikon päästä uudestaan jos menkkoja ei edelleenkään kuulu! Jos testi edelleen nega voit tehdä testin taas vaikka viikon päästä uudestaan tai ottaa yhteyttä lääkäriin. Monesti pillereiden jälkeen kierto on ihan ja täysin sekaisin tai saattaa jäädä kokonaan tulematta joten yhteyttä lääkäriin jos näin käy niin saat lääkkeet kuukautisten käynnistämiseen jos vauva on haaveena. :)

Äänestä

meni n.5-6kk, että kuukautiset normalisoituivat. Minulla oli niin päin, että vuotoa oli vain päivän ja niukkaa. Varasin jo lääkäriaikaa, mutta juuri ennen lääkäriä oli testi positiivinen. Nuo kaikenlaiset oireilut oli hyvin tuttuja aina ennen kuukautisia, joten niihin ei liene luottaminen. Myös kuukautiskivut alkoivat pillereiden jälkeen, ennen niitä ei ollut. Sitten kun raskauduin, ei ollut muuta omituista olossa kuin hiukan arat rinnat. Toivottavasti sinulla testi plussaisi heti eka kierrosta.

Äänestä

No meillä on käyny hyvä tuuri ja olen raskautunut aina heti. Ekan ja tokan jälkeen pilleireiden lopettamisen jälkeisenä kuukautena. Tämän kolmannen kanssa heti seuraavassa kuussa kierukan poiston jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirppu_87 kirjoitti:

Heips!

Sellaista kyselisin että kuinka todennäköistä on että raskautuisi heti ekana kuuna pillereiden lopettamisesta, onko jollain kokemuksia?
Lopetin pillerit pari viikkoa sitten, seuraavien menkkojen pitäisi alkaa ensi viikon sunnuntain aikoihin. Nyt olen hieman pihalla että vetikö pillereiden lopettaminen kiertoni ihan sekaisin toi mukanaan sitten tavallista rajummat menkat, vai onko voinut tärpätä näin pian?? Tuskin ainakaan oireita kenellekään olisi näin pian tullut? Viimeiset 3 päivää väsyttänyt ihan koko ajan, alaselkä koko ajan kipeänä, rinnat todella arat ja vähän turvonneet, naama kukkii.. Eli aika tavalliset menkkojen oireet, paitsi että itselläni ei ole ne ikinä näin rajuja ollut, saati sitten tulleet näin aikaisin, yleensä ollut vain pientä mahakipua pari päivää ennen menkkoja.
Lisäksi tuttujen tarinat mitä olen kuullut, on ollut sitä luokkaa että turha toivoakkaan että tärppäisi pariin ekaan kuukauteen pillereiden lopettamisesta.
Toiveajattelua tässä kai vaan harrastetaan:D Hirveä hinku olisi tehdä testi jo, mutta turhaan sitä vielä on kuitenkin tehdä, ku menkkojen tosiaan pitäisi edes alkaa vasta reilun viikon päästä, ellei pillereiden lopetus sitten tosiaan vetänyt kiertoa ihan sekaisin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu