Mustat listat tapetilla

Asko Kervinen

KOUVOLAN HOVIOIKEUDELLE


ASIA

Valitus Kymenlaakson käräjäoikeuden 22.9.2010 antamasta L 10/6695 asian tuomiosta.


VALITTAJA

Kervinen Asko
Puhakantie 19
49490 NEUVOTON
Puh. 05-3665664 tai 044 0696610
[email protected]


VAATIMUKSET

Vaadin valituksenalaisen tuomion kumoamista sekä edelleenkin Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkisen ja Kotkan kaupungin yhteisvastuullisesti korvaamaan minulle vahingonkorvauksena 6.5.2010 päivätyn vahingonkorvauksvaatimuksen ja sovintoehdotuksen mukaisesti.


PERUSTELUT

Kymenlaakson käräjäoikeuden 5.5.2010 päivätyn nro 10/1046 lainvoimaisen päätöksen toinen sopijaosapuoli sovinnossa on Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö Tapani Pulkkinen, joka on velvollinen toimenpiteisiin mustan listan hävittämiseksi ja mustan listan tietojen hävittämiseksi muista asiakirjoista ja noudattamaan oikeudenkäymiskaaren 20 luvun säännökset huomioon ottaen puhutun päätöksen sopimusta.

Minä luotin käräjäoikeuden valmisteluistunnossa 5.5.2010 sopimani sovinnon tarkoittavan sitä, että Kotkan kaupungin työsuojelupäälliköllä on toimivalta ryhtyä tarvittaviin toimenpiteisiin mustan listan hävittämiseksi ja mustan listan tietojen hävittämiseen muista asiakirjoista.

Luottamusta puheena olevaan sovintosopimukseen ja sitoutumista sen velvoitteisiin vahvisti myös Kotkan kaupunginlakimies Marianna Ruonalan kuuleminen asiassa. Ja kun sovinnonteon päähenkilö oli käräjäoikeuden laamanni Hilpi Ketola, niin olin varma, että voin luottaa sovinnossa mainittujen sovintosopimuksen velvoitteiden noudattamista.

Kotkan kaupunginlakimies Ruonalan kuuleminen asiassa tuli 5.5.2010 esille myös oikeussalissa varsin selkeästi. Käräjäoikeudessa oli paikalla henkilöitä, jotka voivat todistaa tapahtuneen oikeaksi. Tarvittaessa nimeän tähän asiaan todistajat.

En olisi perunut valmiiksi kirjoitettua haastehakemusta Kotkan kaupungin työlsuojelupäällikkö Pulkkisen asianomistaja-asemassa oikeudelle annetuista perättömistä asiakirjatiedoista enkä olisi tehnyt hänen kanssaan mitään sopimusta, jos olisin tiennyt, ettei Pulkkisella ole aikomustakaan noudattaa oikeudenkäymiskaaren 20 luvun säännökset huomioon ottaen kyseisen päätöksen sopimusta.

Tapani Pulkkinen on Kotkan kaupungin työsuojelupäällikkö. Hän edusti oikeudessa Kotkan kaupunkia ja oli toiminut allekirjoittaneeseen nähden työnantajan edustajana juuri tässä R 09/1067 jutun sisältöä koskevassa rikosasiassa, josta sovinto tehtiin. Kyseisen rikoasian sisältö koski nimenomaan Pulkkisen vääriä ja perättömiä todistajakertomuksia ja Pulkkisen valheellista menettelyä Kotkan kaupungin virkamiehenä ja työsuojelupäällikkönä. Tätäkin taustaa vasten Pulkkinen edusti korkeassa virka-asemassa Kotkan kaupunkia ja oli oikea ja kaikkein keskeisin henkilö ryhtymään sovinnon edellyttämiin velvoitteisiin, jotta laiton musta lista ja kaikki mustan listan perättömät tiedot muista asiakirjoista hävitetään.

Tein siis oikeudessa sovintosopimuksen Pulkkisen kanssa siinä uskossa, että sovintosopimus velvoittaa molempia osapuolia noudattamaan kyseisen sovintosopimuksen velvoitteita, kuten oikeudenkäymiskaaren 20 luvun säännökset huomioon ottaen olisi pitänyt tapahtua.

Katson, että minua on tahallaan petetty. Luotin oikeudessa Pulkkisen kanssa tekemääni sovintosopimukseen ja sen lainmukaista noudattamista, mutta toisella sovinto-osapuolella ei ollut aikomustakaan sitoutua sovintosopimuksen velvoitteisiin. Täten yli 17 vuotta sitten alkanutta mustan listan ylläpitoa ja pitkäaikaista kiusaamista edelleenkin jatketaan, jolloin kärsimysten ja oikeudenmenetysten kokonaismäärää kasvatetaan.


Haminassa 24. syyskuuta 2010

Asko Kervinen

2

324

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tahallaan petetty?

      Jos et heti lopeta minä kaadan tämän talon.

      • - lukutaitoinen

        ..."En olisi perunut valmiiksi kirjoitettua haastehakemusta Kotkan kaupungin työlsuojelupäällikkö Pulkkisen asianomistaja-asemassa oikeudelle annetuista perättömistä asiakirjatiedoista enkä olisi tehnyt hänen kanssaan mitään sopimusta, jos olisin tiennyt, ettei Pulkkisella ole aikomustakaan noudattaa oikeudenkäymiskaaren 20 luvun säännökset huomioon ottaen kyseisen päätöksen sopimusta.!

        Eipä vaikuta lailliselta työsuojelupäälliköllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      112
      1417
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      46
      935
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      145
      730
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      586
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      530
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      106
      502
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      478
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      468
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    18. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe