Lasikuituiset tyylikkäät

Mikä on tyylikkäin, nopea tuulilasivene -60 tai -70 luvulta? Sanotaan konetehoille 70-150 hv. Unohtakaa kilpaveneet (Argot) ja pulkat (Raisportit, Tafuunit) ja laatikot (Vatorit). Löytyykö vanhalta mantereelta vai pitääkö mennä suuren veden taa? Mielipiteitä (ja hitsi jos löytyy kuvia). Itse olen sitä mieltä että nykyiset hienot Bow Raiderit on RUMIA.
8625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tässä sulle pulkkaa; Raisport ja Finmar,kuvia löydät vaikka nettivene.com

Äänestä
  • No ei kyllä tarvitse mennä nettiveneeseen katsomaan kuvia Raisportista tai Finmarista. Ne on ihan tuttuja varmaan joka satamasta. Finmarilla on tosiaan ihan tyylikkäitäkin malleja, ainakin sportsman. Se beige väri vaan sopisi paremmin syöksyveneeseen, punaisena ihan hieno.

    Äänestä

Finnsport 510 oli livakan näköinen, mutta kauneus ja tyylikkyys on katsojan silmissä, joten makuasiahan tämä on.

Äänestä

Sea Ray srv 170 vm.-64-68. Musta runko, punainen sisustus ja johnssonin v4 koneella. Saman ajan suomalaiset säälittäviä tasapohjasaippualaatikoita tai kopioita. Kts Fiberglassics sieltä löytyy tyyliä vaikka millä mitalla. Finnsport 500 on tosiaan tyylikäs, mutta joko niitä tehtiin -70 luvulla?

Äänestä

Olikos silloin edes 150 hv koneita? Muistelen että yhdellä ökyeläjällä oli Mercury 125. (?) Hirmukorkea tornikone, suora kuutonen. Sitä käytiin ihan asiakseen ihmetelemässä satamassa. Vene ei ollut mikään luihakka Finnsport vaan joku tukevampi ja paremmin humalaisen kuskin hallinnassa pysyvä lotja. Kyseisellä veneilijällä oli nimittäin enempi sääntö kun poikkeus että vesillä piti olla se 2 promillea ja hirmuinen mellastus kaiken aikaa.
Finnsport 500 Mercury 85 oli hirmukulkija kun tavallinen Taifun-X viiskymppisellä koneella oli jo katseitakääntävän kova peli.
Itselläni oli Terhi joka sekin keräsi huomiota osakseen. Ihmisiä kerääntyi säälinsekaisten naurahduksin seuraamaan kun revin sitä Terhinperkelettä kainalot vaahdossa käyntiin. Tosin pienet lapset kerättiin silloin kuuloetäisyyden ulkopuolelle etteivät oppisi puhumaan rumia.

Äänestä
  • On sika makee James Bond. Valmistettu myös Shakespeare nimellä, taitaa vaan livahtaa 80-luvun alkauun. Kyllä -70/-60 luvun vaihteessa oli jo ainakin 140 hv koneita OMC:llä ja Mercuryllä. Kyllähän USA:ssa oli tuohon aikaan tyylikkäitä tuulilasiveneitä, niitä ei vaan ole paljon tänne tullut kun ollaan eletty köyhyydessä.

    Äänestä

Coronet 21 DC on tosi hieno. Saman tyylinen ruotsalainen mutta en muista merkkiä. Taidat kuitenkin tarkoittaa perämoottoriveneitä?

Äänestä

bella 530 ht puukenkä. Ja siitä ei pidot parane !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huntti kirjoitti:

Mikä on tyylikkäin, nopea tuulilasivene -60 tai -70 luvulta? Sanotaan konetehoille 70-150 hv. Unohtakaa kilpaveneet (Argot) ja pulkat (Raisportit, Tafuunit) ja laatikot (Vatorit). Löytyykö vanhalta mantereelta vai pitääkö mennä suuren veden taa? Mielipiteitä (ja hitsi jos löytyy kuvia). Itse olen sitä mieltä että nykyiset hienot Bow Raiderit on RUMIA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu