Luin lehdestä sen olevan useimmiten turhaa ja jopa haitallista .Jos verenpaine on luotu nousemaan iän myötä ylöspäin miksi sitä pitäisi myrkyin estää.Itse olen hakenut keinoja myrkkyjen syönnin lopettamiseksi,turhaan.Muistan vielä 70 luvulla keski-ikäisten käyttäneen tähän vaivaan alkoholia.Lääkärit ei osaa antaa kenellekään mitään neuvoja mikä taso on sopiva,tuntuu olevan semmoinen yleinen tietämättömyys
Verenpainelääkitys turhaa?
rölli
45274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Korkea verenpaine on haitallista verisuonille ja riskitekijä valtimosuonten kovetustaudille. Kun putkisto ahtautuu iän myötä korkean verenpaineen ja muiden syiden vuoksi niin tarvitaan entistä korkeampi verenpaine kierrättämään verta elimistöön ja tämä vaatii sydämeltä enemmän johtaen pitemmän päälle sydämen vasemman kammion seinämän paksuuntumiseen. Sydämen hapentarve kasvaa ja yhdessä ahtautuneiden sepelvaltimoiden kanssa altistaa sydämen hapenpuutteelle. Hyvin korkea verenpaine on riskitekijä aivoverenvuodolle.
Diabeetikolla verenpaineen pitäisi olla alle 130/75 mikä on useimmilla erittäin kova tavoite. Muilla pitäisi pyrkiä alle tason 140/85. Useimmiten elintapamuutokset eivät riitä ja tarvitaan jopa useampaa lääkettä samanaikaisesti.
ole matalat verenpaineet (110/50), myös vanhempana?
Tietääkseni verenpaineet ei ole luotu nousemaan iän myötä, mutta ihmisen ravinto on muuttunut suolaisemmaksi ja vastaavasti liikunta vähentynyt koko ajan. Kasviksia pitäisi syödä paljon, eikä suinkaan suola kyytipoikana!
melko surutta, seuraamatta ja miettimättä lääkkeitä määrätään.Voisin kertoa pitkän ja ikävän tarinan mutta totean vain, että pari vuotta olin huonovointinen, lähes työkyvytön verenpainelääkkeen vuoksi. Kun älysin itse sen vähitellen lopettaa, ei paine siitä noussut, se alkoi laskea. Samalle lääkärille en enää mene.
Kaikenkaikkiaan lääkärit periaatteessa oikeassa mutta kuka enää viitsii mitään tarkistaa. On sen verran osakkeita Orionissa, että pillerit helttaan vaan mahdollisimman monelle ja sitten valittamaan suurta työmäärää ja illaksi yksityisvastaanotolle. Rankkaa hommaa tuo lääkärintyö. Sitä ei jaksa tehdä kuin noin 16 tuntia vuorokaudessa.Sitten ahneuskin nukahtaa hetkeksi.
Kyllä se varmaan on rankkaa kun 30 potilasta käy päivässä ja pitäisi perehtyä kaikkien potilaiden sairauksiin viime vuosikymmenten ajalta. Sitten pitää keskustella sairaudesta ja lääkityksestä ja elintavoista ja kysellä potilaan omaa mielipidettä. Tämän jälkeen potilas tutkitaan ja tarvittaessa määrätään lisätutkimuksia. Lopuksi pitää kirjoittaa kaikki uudet läpikäydyt asiat sairauskertomukseen. Tämä kaikki siis 10-15 minuutin aikana koska kunnallispoliitikot näin vaativat. Jos jossain asiassa mennään sitten vikaan niin haastekirje on samantien odottamassa kotiin mennessä. Onko siis ihme että terveyskeskuksessa on lääkäripula?
Orionin osakkeita saa kuka tahansa ostaa Pörssistä jos siltä tuntuu. Niitä ei jaeta ilmaiseksi kenellekään lääkärille.
Sitäpaitsi harva tk-lääkäri jaksaa kolmenkymmenen potilaan jälkeen lähteä iltavastaanotolle yksityiselle puolelle kun työsidonnaisuus on normaalistikin 48 tuntia. Raharikkaat voivat tietysti käydä erikoislääkärin luona saamassa "täsmähoitoa".
Henkilökohtaisesti ajattelen että tärkeintä on löytää jokaiselle omalääkäri jonka kanssa tulee toimeen oli lääkäri sitten yksityisellä tai julkisella puolella. Jos asiat joutuu selittämään aina vaan uudestaan niin kai siihen kyllästyy pitemmän päälle.