http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/lexus-vankisti-otettaan-suomen-tyytyvaisimpien-merkkina
Karu totuus paljastuu vasta ostamisen jälkeen.
Etsijöille, Volkkari löytyy listan keskivaiheilta
Karu totuus paljastuu vasta ostamisen jälkeen.
Etsijöille, Volkkari löytyy listan keskivaiheilta
Vastaukset 14
Vanhimmat
Luotettavien autojen ja keskivertoautojen ero. Ja pohjilla ovat aina samat ranskalaiset ja italialaiset ottipa esille min kä tilaston tahansa. VW on keskivertoauto.
Nämä ovat kuitenkin suurelta osin mielipide asioita.
Täällä pohjolassa kannattaa kuitenkin katsoa vaikka A-katsastajan tilastoja, niin näkee mitkä autot ovat vähävikaisia vielä pitkään käytettyinäkin. Sillä onhan tosia asia, että Suomessa myydään 150.000 uutta autoa, mutta kaksinverroin käytettyjä.
Odotin löytäväni tilaston alimmaiselta riviltä (1998) pösöt ja rellut, mutta toisin kävi. Siellähän luuraileekin sijalla 81 Transporter, minkä hylkäysprosentti katsastuksessa on järkyttävät 50,7 %:a !!!!!! Juuri tämän mallin puolustukseksi on toki sanottava, että niillä on ajettu enemmän kuin muilla, mutta todennäköisesti pikkubussina matka-ajoa, sillä kyseessähän on HENKILÖautojen tilasto, missä ei näy Transu pakuja.
Ei mene hyvin konsernin muillakaan merkeillä nimittäin Passat, Toledo ja A4 löytyvät sijoilta 70-72 .
MIssä ovat kilpailevat japanilaismallit ? Kannattaa rullata hiiri sinne tilaston yläpäähän, sillä sieltä niitä löytyy oikein kasapäin.
En juurikaan arvosta näitä mielipidekyselyjä omistajien keskuudessa. BMW, Toyota ja VAG tuntuvat olevan enemmänkin uskontoja kun automerkkejä, kaikki paska niellään ja silti ollaan hurmoksessa omaan merkkiin.
Toisin kuin sinä :)
heh
Menossa jo kolmas VW Golf, 122 hv tsi dsg ja suupielet hymyssä ajellaan. Ovat muuta toista kuin japsinkinnerit ja Fjoordi. Bemari on takaveto joka on antiikkia ja hintalapussa 20% liikaa ilmaa perusmalleissakin.
Kukin tietysti tavallaan.
Talvi tulee.Sitten maksat tonnien korjauskuluja...
En tiedä miten lexusta markkinoidaan suomessa, mutta Euroopassa niillä ajaa enimmäkseen eläkeläiset...Kieltämättä, ei tulisi minullekaan mieleen ostaa kallista tojotaa, ennemmin sitten ihan oikeasti arvostettu merkkiauto. Eli siis Audi jos pitää vielä löytää VW:stä parempi, kaikki muut on takapakkia.
Tilastojen kertomaa.
Näkee kokosivun mainoksia, missä kehutaan ihan taivaisiin uskomatonta TSI-tekniikkaa, mikä vielä autoa eteenpäin lähes pelkällä ilmalla. Ja jatkeena on lisäksi "ylivertaista" tekniikkaa omaava vaihtolaatikko.
Mutta totuus on karvasta kun huomataan, että mitä monimutkaisemspi on rakenne, niin sitä vikaherkempi se on. Tai oikeasti auton hankalat ja arvaamattomat "ominaisuudet" vaan ovat lisääntyneet.
öljykanisteri!laatuako?
Jokos se tojota on saanut ne "ikuiset" nokkaketjut ja vvt-i:t kestämään enemmän kuin 80tkm? Kilinää ja kolinaa kuuluu ja kuluttaja maksaa.
Volkkari on jo vuosikausia keikkunut myyntitilaston ihan yläpäässä. Ei se nyt niiin paska voi olla.
Kyllä se olisi sieltä jo romahtanut alas,niinkuin kävi esim. Opelille. Ja hei,minä en aja vw:llä.
Nimim. rrrrautaa ruotsista.
Toi "vaihtolaatikko" sen verran ylivertaista tekniikkaa, että siihen ovat siirtymässä merkki merkin perään, eli suorakytkentä vaihteisto.
Totta, kuluttajat ovat kaikkialla aika tarkkoja siitä mitä rahalle saa vastineeksi. Siinä se kai miksi VW myy, eurooppalaisen autolehdistön mukaan VW ja etenkin Golf on mittapuu muille. Siinä vaan on kaikki palaset niin viimeisenpäälle kohdallaan, että tosi vaikea on löytää parempi kokonaisuus samasta hintaluokasta.