Nettitikun Sim-kortin mitätöiminen

Olen niin hukassa

En ole varma, kuuluuko aiheeni tälle alueelle, mutta en löytänyt sopivampaakaan, joten pistänpä tämän tänne. Tarvitsisin kipeästi tietoa ongelmaani ja olisin todella kiitollinen, jos joku osaisi vastata.

Eli ongelmana on se, että olen kadottanut nettitikkuni, jossa on sisällä sim-kortti. En ole huomannut, että se olisi pudonnut matkan aikana laukustani, mutta niin on ilmeisesti käynyt ja sitten joku on mitä suuremmalla todennäköisyydellä ottanut sen itselleen. Tahtoisin tietää, pystyykö sen sim-kortin mitätöimään mitenkään sillä tavalla, ettei kukaan pääse enää käyttämään sitä internetin selaamiseen? Kun puhelinoperaattoreissahan pystyy mitätöimään sim-kortin, jos puhelin on kadonnut tai varastettu. Toimiiko sama periaate nettitikkujen sim-korteissa? Järkeni sanoo, että kyllä, mutta tietoa asiasta ei mahda löytyä. Pääsen käymään Elisan toimipisteessä vasta maanantaina 27.9. joten olisi kiva saada hieman helpotusta tähän tietämättömyyteen.

Kyseessä on Saunalahden liittymä.

4

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gsm_mainio

      **Pääsen käymään Elisan toimipisteessä vasta maanantaina 27.9**

      Nykyaikana on käytössä puhelin, oletko kuullut?
      http://saunalahti.fi/yhteydet.php
      Tukiapalvelu osannee kertoa miten kortti saadaan suljettua ja sen jälkeen vastuu on heillä eli jos liittymästä tulee jotain ylimääräistä laskua niin et joudu sitä maksamaan.

    • fdgrttt

      Ei se vielä mitään jos joku selaa nettiä sun sim kortillasi mut jos rupeaa vaikka soittelemaan palvelunumeroihin.... Soita Elisan palvelunumeroon ja pyydä sulkemaan kortti. Ei se oo mitään rakettitiedettä ;)

    • ...........

      Se tikun kortti on ihan normaali kännyliittymän SIM-kortti ja sulkeminen toimii täsmälleen samallatavalla.

      Tikuissa ja mokkuloissa käytetyt liittymät ovat normaaleja kännyliittymiä joissa on "lisäominaisuutena" kiinteähintainen datapaketti jonka saa myös kännykkään eli tikun ja kännykän liittymät eivät eroa ominaisuuksiltaan ja mahdollisuuksiltaan mitenkään (eli ei ole olemassa "tikkuliittymää" vaan se on normi kännyliittymä jota käytetään tikussa).

      • sdew34

        Mulla on prepaid kortti mokkulas, ja kun ostin ne kysyin myyjältä että mitäs jos haluan lopettaa prepaid liittymän, niin myyjä sanoi että heitä se sim-kortti roskikseen, vähän mua nauratti, olihan se vähän tyhmä kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9659
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      47
      7627
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6133
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      118
      4776
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      32
      2669
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    Aihe