Ohjaustehostin (Carina II)

sdgasdgassdfsd

Onko kukaan asentanu ohjaustehostinta tuollaseen autoon? Tartteeko ohjaustehostinta asennettaessa vaihtaa muuta ku raidetanko ja asentaa ohjaustehostimella tarvittavat osat. Vai pitääkö se ohjaustankoki vaihtaa?

Auto olis 1.6 twincam -91 XLi

1

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Carina II

      Niin taitais olla että pitää ainakin konepaketti laskea alaspäin, jotta hammastangon saa vaihdettua.
      Siis apurunkoineen päivineen. Luulenpa että tuskin ohjaustankoa tarviis vaihtaa, mutta vertailemallahan se selvinnee. Yllätyksiä tuollasissakin hommissa voi tulla , jos on ruostunut pultit ja mutterit jumiin. Lisäksi öljyputkien liitokset voi olla tiukassa, kun osat on jo 20 vuotta vanhoja. Mutta kaipa mallilla tekevät hydrauliikkaliikkeissä uusia , jos katkeaavat. Toyotalla varmaan putket maksaa kivasti. Mutta maltti on valttia , varmaan tuo homma onnistuu kun vähän suunnittelee. Kuitenkin hommana sellainen että kannattaa itse tehdä, jos työkalut pysyy kourassa. Työ voi maksaa korjaamolla niin paljon , että ei kannata. Lisäksi hammastangon kumien kunto kannattaa kahtoa samalla ja vaihtaa tarvittaessa. Paikallaan ollessa aika ahdasta vaihtaa niitä.

      Itsellä on tehostettu ohjaus vakiona kun on GLi varustelu , aika keveä tuolla on ohjata. En tosin ole ajanut tehostamattomalla , joten vaikea sanoa miten suuri ero on tehostamattomaan ohjauksen keveydessä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      386
      5772
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1742
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      1001
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      914
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      132
      872
    6. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      862
    7. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      51
      860
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      827
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    Aihe