Tuli ajettua Volvo xc-70 D5 autolla, automaattina. Tuntui ettei oikein kiihtynyt/lähtenyt kunnolla. Olen kuullut joidenkin sanovan, että automaatti vie "tehot", taitaa pitää paikkansa. Ei ole juuri aiempia kokemuksia automaatti vaihteisista autoista. Mitenkäs muilla hyviä/huonoja kokemuksia automaatti vaihteisista autoista.
Automaatti vai manuaali?
30
4956
Vastaukset
- hyvää vain
jo 6. automaatti menossa ja jos kaksi samanlaista tarjolla, niin ilman muuta automaatti
- mb320cdi2000
Kyllä automaatti kiihtyy kun antaa hanaa vielä noin isolla koneella. Taidat käsitellä kaasua kun kipeetä pi...ua kun tommosia puhut. Saattaa 0-100 ero olla jotain promilleja.
- poimija
Yksi automaatti oli ja ostan ilmanmuuta automaatin jos mahdollista. Tomaatin jälkeen vaihdekepin hämmentely ja tahdin polkeminen jaloilla tuntuu tyhmälle hommalle kun matkaa voi tehdä paljon mukavemmin ja helpommin. Se perheauton kiihtyvyys taitaa olla tärkeintä 20-kymppisille pojille. Pari sekunttia sinne tänne, ihan sama.
- V-70 autom
Juuripa noin, ite en enää manuaalivaihteisiin sotkeennu, kyllä se on kaupunkiajossa kerrassaan verraton peli, suosittelen myöskin naisille, ei tarvi v-kepakkoa katella että missä se sijaitsee.
- ....
Kyllä se parin sekunnin ero sinne tänne 0-100 km/h on jo aika merkittävä.
- 13+10
Tuo perinteinen mehumaatti vie tehot luistollaan, toisin kuin uudemmat suorakytkentälootat.
Mutta jos tykkää tuollaisesta automaattilyllerryksestä niin mikä ettei, tuntuu vain aika vanhanaikaiselta touhulta nykypäivänä..- Volvoa
Oli koeajettavana yksi T5:nen ja kylläpä tuo tuntui lähtevän ihan rivakasti automaattinakin.
- TSI DSG7
On, suorakytkentä automaatti ainakin DSG7, kiihtyy 0.1 sek. 0-100 kmh nopeammin, erohan on marginaalinen, mutta laiskempi se ei ole, toki nämä vanhemmat mehumaijat on asia erikseen, ne on laiskempia kuin manuaalit. Tosin aika moni on jo lähtenyt DSG vaihteiston tielle, jonka VAG konserni kehitti, eri nimillä vain mennään, idea sama, eli veto ei lopu missään vaiheessa ja vaihtamista tuskin huomaa, ellei kepitä kaasu pohjassa.
- Ei xc:tä
XC:n kanssa vaihteisto jää sivuosaan, kun joka toisen moottoriöljynvaihdon yhteydessä saat vaihtaa uutta kulmavaihdetta rikki menneen tai vuotavan tilalle.
- jöljjfdgöf
Oli kolme automaattivaihteista peräkkäin. Ajelu tuntui yksitoikkoiselta ja pappamaiselta, joten ostin manuaalin. Huomasin heti, että se oli virhe. Ajelin viisivuotta ja manailin tyhmyyttäni. Nyt tulossa uusi automaatti !
- volvo x 3
Teeppä tämä testi manuaali ja automaatti volvoilla.
Aja auto ylämäkeen ja laita kummassakin vaihteistotyypissä kolmonen sisään ja lähde liikeelle. Kummassa tuntuu pahalta ja kummassa hyvältä?
-3 x volvo-- pitäisi
ajaa väärällä vaihteella? Oletko joku ämmä?
- mbe320cdi
Et tainnut tietää että jos manuaalilla ja automaatilla lähtee kolmosella niin automaatti lähteekin ykkösellä ei vain vaihda kolmosta ylemmäs.
- tosi vaikeaa
Automaatilla ajaa invalidit ja ämmät. Ehkä myös akkamaiset vanhemmat papat.
- bugifkjhtkf
Ja manuaalilla ajaa ne, joilla ei ole varaa ostaa automaattia.
- rikkaita
bugifkjhtkf kirjoitti:
Ja manuaalilla ajaa ne, joilla ei ole varaa ostaa automaattia.
Eihän muut automaatilla halua ajaa
- Aina automaatti!
rikkaita kirjoitti:
Eihän muut automaatilla halua ajaa
Ennen pitkää lähes kaikki autot tulevat olevaan automaatteja Suomessakin kuten ovat jo kauan olleet USA:ssa. Vain ilmeisesti tälläkin palstalla kirjoittelevat amispojat haluavat manuaalin.
Itselläni on automaatti eikä ikinä tule manuaalia. Auto on 2,5T jossa 230 hv, kiihtyy minulle aivan riittävästi eli 7,9 s 0-100 km/t. Eikä tarvitse kuin painaa kaasu pohjaan! - miehekästäkö??
Mikä tekee manuaalista miehekkäämmän vaihteiston??? Mitä miehekästä on sekoittaa rattaita eri järjestykseen kädellä???
- massa se puhuu
oma autosi? Jos Volvo on isompi ja raskaampi, niin tottakai se "tuntuu" lähtevän lasikasti, mutta se on harhaa. On eriasia tuntua ja mikä on todellisuus.
- ,__-;
Siinä on harhaa? Jos auto on raskas ja vaihteistona vanha mehumaija suorakytkentä vaiheiston tilalla, niin tottakai se on laiska, ei sillä, etteikö joku 9 sekkaa 0-100 kmh riittäisi, mutta kulutus on tietysti massan mukaan, vaikka Superbkaan ei ole kevyt, niin se kiihtyy 160 hepalla ja 1.8 TSI moottorilla jo huomattavasti rivakammin 8.5 sekkaa, DSG7 suorakytkentävaihteisto, jossa veto ei lopu kesken, niinkuin mehumaijoissa, jotka tavallaan nyökkää ja oksentaa kun tulee isompi pykälä silmään.
- niin niin
,__-; kirjoitti:
Siinä on harhaa? Jos auto on raskas ja vaihteistona vanha mehumaija suorakytkentä vaiheiston tilalla, niin tottakai se on laiska, ei sillä, etteikö joku 9 sekkaa 0-100 kmh riittäisi, mutta kulutus on tietysti massan mukaan, vaikka Superbkaan ei ole kevyt, niin se kiihtyy 160 hepalla ja 1.8 TSI moottorilla jo huomattavasti rivakammin 8.5 sekkaa, DSG7 suorakytkentävaihteisto, jossa veto ei lopu kesken, niinkuin mehumaijoissa, jotka tavallaan nyökkää ja oksentaa kun tulee isompi pykälä silmään.
"DSG7 suorakytkentävaihteisto, jossa veto ei lopu kesken"
Juurikin noissa laatikoissa se veto loppuu kesken, tuskin maailmasta löytyy huonompaa vaihteistoa..
- Manu Aali
Manuaali.
- TSI TSI
Se mihinkään lähdekään, en tiedä koititko ihan uutta mallia, vai vanhempaa ja vielä laiskempaa. Moottori 2.4 ltr ja heppoja päälle 200 ja silti 0-100 kestää liki 9 sek, huiputkin nipin napin päälle 200 km/h. Onneksi edes ahdettu, niin saadaan vähän vääntöä pataan.
- XC70 3.2 2009
Mihin muuten te käytätte sen 1-2 sekuntia joka siinä kiihdytyksessä säästyy? ;)
- V70 D5-07
Automaatti ehdottomasti
- autonero
Automaatti yleensä, mutta ei Volvossa tai vaggineessa. Kummassakin on niin paskat automaatit ettei tosikaan. Vollen tomaattiaskit hajoilee tämän tästä, vaikka ovat perinteisiä. DSG taas on sellainen rahansurma, että mielummin polttelen ne sataset nuotiossa pihalla pari kertaa vuodessa. Riittää naapureilla edes puhuttavaa.
- automaatti paras
automaatti on paras. itsellä turbo ja ihan kiitettävästi lähtee ohitustilanteessa.ei se tykki ole mutta ainakin minulle riittää
- ..tanan pässit
oliskohan pari vuotta sitten aisiaa pähkäillyt jo valintansa tehnyt????
- keppilaatikko
Ja se on muuten halpaa vaihtaa sitten tomaatti, kun porsii normaalisti alle 200tkm aikana. Vain sellaiset 6t€. Toki kestoa voi parantaa vaihtamalla huuhtelemalla laatikon öljyt säännöllisesti, mutta silti. Itse en ole niin avuton, että tomaattia huolisin. Muutenkin tykkään päättää itse vaihteen ja vaihtaa kun hyvältä tuntuu.
Ja jos volvon laatikkoviat kiinnostaa, löytyy googlen avulla sopivasti luettavaa ko.aiheesta - Volvo 2012
Itselläni ollut pari volvon automaattia ja ensimmäisellä vm 2010 ajoin 216tkm 100% kaupunki ajoa eikä mitään murheita. Laatikko on kieltämättä vanhanaikainen ja luistaa lisäten kulutusta ja syöden kiihtyvyyttä mutta muuten hyvä ja varmatoiminen. Nämä uudet DSG:t ovat vielä vähän raakileita kovassa kaupunkiajossa lämmön siirto on ongelma ja korjattavaa on tulut reilusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1633056Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3722087- 411861
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431836Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul328985Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles113968Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802