Eduskunnan kyselytunti 23.9. – Kannanotto lasten sijoituksiin

Näin on

(25.9.2010) Eduskunnan kyselytunti 23.9. – Kannanotto lasten sijoituksiin
syyskuu 25th, 2010 AaaPee

Eduskunnan kyselytunnilla kansanedustaja Anne Kalmari (kesk.) kysyi hallitukselta, miksi ennaltaehkäisevään työhön ei löydy resursseja, mutta kylläkin “rahaa löytyy tulipalojen sammuttamiseen”

"Usein ensimmäinen lastensuojeluilmoitus johtaa sijoituksiin!"

http://www.perusopetus.fi/?p=2379

2

216

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ympäripyöreyksiä

      Eduskunnan täysistuntopöytäkirjasta:

      Anne Kalmari/kesk: Arvoisa puhemies! Lapsiasiavaltuutettu Maria-Kaisa Aula vaati viisivuotisvierailullaan eduskunnassa enemmän ehkäiseviä palveluita ja varhaista tukea perheille. Kodin ulkopuolelle sijoitettuna oli vuonna 2008 kaiken kaikkiaan yli 16 000 lasta ja nuorta. Lastensuojelun Keskusliiton toiminnanjohtaja Seppo Sauron mukaan tämä on häpeällistä. Viisimiljoonaisen kansan normi olisi noin 10 000 lasta. Jotain on siis pielessä. Tästä kertoo myös se, että 85 prosenttia lastensuojelun varoista menee sijoituksiin, tulipalojen sammuttamiseen.

      Usein ensimmäinen lastensuojelutoimenpide on lastensuojeluilmoitus, joka johtaa sijoitukseen. Tämä voi johtua avohuollon määrärahojen puutteesta tai asenteesta. Joka tapauksessa se on outoa. Eikö hoidon porrastuksesta ole puhuttu suu vaahdossa vanhustenhuollossa? Eikö kunnan siis pitäisi tuoda avohuollon apua koteihin? (Puhemies: Minuutti täyttyy!) Eikö sukulaisilta ja kyläyhteisöiltä voitaisi kysyä tukea? Kysynkin asianomaiselta ministeriltä:

      Onko mahdollista valvoa paremmin sitä, että lievimmän riittävän toimenpiteen periaate toteutuu lastensuojelussa ja siinä turvaudutaan ensisijaisesti perheen neuvontaan, käytännön apuun ja tukeen?

      Peruspalveluministeri Paula Risikko: Arvoisa herra puhemies! Lastensuojelulaki, jota muutettiin vuonna 2008, pyrkii nimenomaan siihen, mihin kysyjä viittaa, eli siihen, että puututtaisiin aikaisemmassa vaiheessa ja että olisi matalamman kynnyksen palvelut ja että nimenomaan ei tarvitsisi mennä niihin vakaviin toimenpiteisiin ja nimenomaan siihen huostaanottoon.

      Mutta mitä on tapahtunut? Tätä lakia on nyt toimeenpantu (Aivastus ja naurua) - Tämä ei ole ollenkaan mikään naurun asia. - (Puhemies: Ministeri jatkaa!) Elikkä meillä on lastensuojelulaki, joka edellyttää jokaiselta kunnalta, että se tekee lastensuojelusuunnitelman, joka pitää jokaisessa kunnassa nelivuotiskausittain hyväksyä. Nyt kunnissa on niitä tehty, ja minä uskon, että tässä on saatu otettua eräällä lailla niskalenkki nimenomaan tämän tyyppisiin palveluihin, ei kuitenkaan riittävästi. Siitä syystä me olemme tuomassa lastensuojelulakiin muutosta tämän syksyn aikana, jolloin nimenomaan niitä lapsiperheisiin vietäviä kotipalveluja voidaan lisätä.

      Ensimmäinen varapuhemies: Kysymys on loppuun käsitelty."

      • helskutti vieköön

        "........
        Elikkä meillä on lastensuojelulaki, joka edellyttää jokaiselta kunnalta, että se tekee lastensuojelusuunnitelman, joka pitää jokaisessa kunnassa nelivuotiskausittain hyväksyä.
        Nyt kunnissa on niitä tehty, ja minä uskon, että tässä on saatu otettua eräällä lailla niskalenkki nimenomaan tämän tyyppisiin palveluihin, ei kuitenkaan riittävästi.
        Siitä syystä me olemme tuomassa lastensuojelulakiin muutosta tämän syksyn aikana, jolloin nimenomaan niitä lapsiperheisiin vietäviä kotipalveluja voidaan lisätä...."

        Hallelujaa. Kunnissa taitaapi olla minimaalisen vähän tehtynä
        näitä kaikkia hallinnonaloja velvoittavia lastensuojelusuunnitelmia.
        Ja nekin jotka on laadittu ovat ympäripyöreää kuntapotaskaa
        joka ei paranna yleisellä tasolla eikä yksilötasolla yhdenkään lapsen, nuoren perheen palvelutilannetta kunnissa.

        Jos ei voimassa olevaan lainsäädäntöäkään kuntatasolla kunnioiteta eikä noudateta
        niin miten ihmeessä jotain helkutin "suunnitelmaa",
        joka ei velvoita ketään viranomaista eikä johda yhdelläkään hallinnonalalla yhtään mihinkään.

        Kun laitetaan kunnon sanktiot kuntaviranomaisille ja -päättäjille
        lakien rikkomisista
        ja niin että häkkikin saattaa jollekulle pahimmasta päästä olevalle
        kriminaaliviranomaiselle ja -päättäjälle oikeastikin heilahtaa
        ja vahingonkorvauksia joutuuvat maksamaan itsensä (ja omista pusseistaan siis!) kipeiksi,
        niin kyllä ne peruspalvelutkin tulevat mitä pikimmiten kohdilleen maassamme kuntatasolla
        ja siis
        ilman näitä lakimuutoksen lakimuutoksia
        jotka ovat sarjaa
        tuuleen kirjoitettua eli ei mitään vaikutusta kuntatason viranomaisten rikolliseen toimintaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelkkailijat

      Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
      Ähtäri
      22
      3522
    2. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

      On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
      Ikävä
      104
      1704
    3. Mikset laita viestiä?

      Sille sun ikävän kohteelle?
      Ikävä
      104
      1328
    4. Tiesitkö mies että musta tulee sun vaimo?

      Niinpä, aika järisyttävä uutinen
      Ikävä
      66
      1064
    5. Manipuloitu Raamattu

      Manipuloitu Raamattu https://www.youtube.com/watch?v=XOZ4C8qWWrQ Tässä leikkaamattomassa videossa Mauro Biglino käsitte
      Hindulaisuus
      317
      1002
    6. Jos sattumalta

      kohdataan ja näet että minäkin näen sut niin a. lähdetkö pois b. sanot hei tai muuta c. katsot hiljaa ja odotat mitä
      Ikävä
      71
      941
    7. Kertokaapa miehet

      Nyt sitten minkälainen nainen on mieleenne? Tuli siis mieleen tuosta toisesta aloituksesta. Jossa nainen ei saisi olla l
      Sinkut
      143
      935
    8. Lähtee järki sun kanssa mies

      Mitä ihmettä sä minusta haluat? Ole rehellinen, ei tätä kestä erkkikään.
      Ikävä
      60
      912
    9. Martina instassa kehuu omia nuorekkaita kasvojaan..

      Kyllä on sitten nuorekas,not! Täynnä täytaineita tämä nainen ja näyttää joka päivä enemmän samalta kun joku naisista B
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      856
    10. Kerrohan minulle nainen viisain

      Että mikä minun ongelma oikeasti on?
      Ikävä
      67
      842
    Aihe