Oletko saanut apua tästä koulutuksesta tai onko se siis auttanut löytämään oman alan? kuulostaa vähän epämääräiseltä "koulutukseen ohjaava koulutus," kuin olis työttömien yks kaatopaikka.
"Ammattivihta"
pihalla?
6411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
.
se onkin, huomaa jo valintatilanteessa mikä on heidän politiikkansa, juuri tuo kyykyttäminen kuten eräs jo tässä sanoikin.
Siinä se pointti vissiin joillakin onkin kun oikein nauttivat siitä kun saavat käyttää työtöntä sylkykuppina kun ovat niin omasta mielestään hyviä ja työtön on aina omasta syystään työtön. Niinhän se menee näillä tärppistikuilla.
Pelkkä vitsi mutta pakollinen jos ei karenssia tahdo ja harva perheellinenpä tahtoisi.
sit karenssia halua, huom, huom,!
Työttömät tarvitsevat töitä, mistä maksetaan palkkaa.
Työvoimapoliittisella toimenpiteellä sinut vain siivotaan pois tilastosta ja päättäjät voivat kehua omien toimiensa menestyksellisyyttä työllisyyden hoidossa. Pah - ei työttömiä mitään hoitaa tarvitse, senkun vaan saadaan töitä, mistä maksetaan palkkaa!
Työvoimapoliittisessa toimenpiteessä et ole töissä, etkä työtön, vain poissa tilastoista! Ja se riittää viranomaisille, mutta ei meille. Me tarvitsemme töitä, mistä maksetaan palkkaa. Ei mitään tempputyöllistämistä yhdeksän euron ylläpitokorvauksilla.
Työvoimapoliittisessa toimenpiteessä sinulle ei makseta palkkaa, vain ylläpitokorvaus, mikä ei riitä kattamaan aiheutuneita kuluja. Sinulle ei kerry työssoloehto. Sinulle ei kerry kesäloma. Sinulle ei kerry eläke. Sinulla ei ole työterveyshuoltoa. Olet vain töissä niinkuin muutkin paitsi, että sinulle ei makseta palkkaa, muille kyllä!
Kun aikasi harjoittelussa taikka kurssilla päättyy, sinun tilallesi otetaan uusi höynäytettvä, vaikka sinulle olisikin luvattu palkallista jatkoa työpaikassasi. Miksi työnantaja palkkaisi sinut, kun ilmaisia työttömiä työvoimahallinolla piisaa tyrkytettäväksi asti?
"Ammattivihta" ??
Siis saunottaja?