Olisi tarkoitus itse suorittaa mazda 3:sen koteliden massaus. Mitään ylimääräisiä reikiä en haluaisi koteloihin tehdä ja siksi kysynkin tietääkö joku mistä sinne helmakoteloihin pääsisi parhaiten massat ruiskuttamaan?
Mazda 3 massaus
Maazda
10810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eikö se oma järki riitä siihen, että itse katselisit mahdollisia valmiita reikiä? Eikä sinne koteloon mitään massaa ruiskuteta, vaan kotelosuoja-ainetta.
Kynnyslistat lähtee ainakin kutosessa ihan nyppäämällä pois, varmaan kolmosessa sama juttu!
Sieltä pääset ruiskimaan kotelosuojaa kynnyskoteloihin.
ruostuu kuitenkin. Sama se massaako vai ei.
Joku laki pitäs olla että saatais vaaralliset ruostekasat pois liikenteestä.
Mazda ruostuu massauttiko tai ei. Pelti on huonolaatuista, pienikin kiveniskemä ruostuttaa peltiä. Koripellit on tehty runsaasti hiiltä sisältävästä teräspellistä, siksi ruostuu. Hintajuttu. Myös korin kittaussaumat ovat paskaa laatua, jo 3-vuotiaana puklaa maalin ja kitin pois ja korisaumat ruostuu, kuten ovet ja luukut sekä lokasuojakaaret.
Matukka kutosia korjattiin takavuosina Inchchapen takuuna ala-arvoisesti nyrkkipajalla Tuusulassa. Tuolloin uudehkoja kutosia oli pajan pihalla useita kerrallaan, ovet ja luukut irrotettuna, suoraan säiden armoilla, irvokkaina autonrankoina. Noihin tuli kuulemma tosi nopeasti taas ruosteet.
näette ruosteongelman totuuden:
http://www.ajovalo.net/Koeajot/Mazda6-08.html
Joo ei hyvältä näytä, ei tule mazda6 minun talliini KOSKAAN!
Suihkuttelin oman kolmosen kotelot uutena ja hukkaan meni. Ilmeisesti väärä suoja-aine liuotti koteloiden kiinnityskohdat vajaassa parissa vuodessa, sen seurauksena helmapellit putosivat mökkitielle. Merkkiliikkeesä laittoivat uudet helmat ja hyväksytyt aineet, ovat ainakin nyt yli puoli vuotta pysyneet kiinni. Pohjaan laitoin pensselillä siveltävää massaa ja sinne on alkanut ilmestyä nyrkin kokoisia rakkuloita joista tulee ruosteita vettä kun sellaisen puhkaisee? Täytyy käydä korjaamolla kysymässä mitä tehdään.
Ei se suojauksesta johtunut, autossa oli rakennevirhe. Sun autos taitaa ruostua käsiin. Ruostumista on vaikea pysäyttää kun se on vauhtiin päässyt. Takuukorjaamossa lähinnä vain ruoste peitetään se tulee sieltä esiin ajanoloon, korjauksen voisi tehdä paremmin ja toisella tapaa, mutta se vie liikaa aikaa, työtä ja aineet maksaa enemmän, museoauton korjaajat tietävät miten ruoste saadaan pois pysyvästi.
Ilman reikiä helmakoteloihin ei pääse käsiksi.