suojellaan

suvikatti

tehdään luonnonsuojeluteko, korjataan mökkiläisten jäljiltä kesäkissat pois, joko uuteen kotiin tai turpeen alle. Sama muille "kesä-eläimille". Ei kanit ja katit kuulu Suomen luontoon!

4

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katimati

      Vielä parempi systeemi olisi pakollinen tunnistesirun käyttö näille lemmikeille. Silloin saataisiin eläinten heitteillejättö kontrolliin ja omistajat sakotettua eläinrääkkäyksestä.

      • suvikatti

        kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.


      • katimati
        suvikatti kirjoitti:

        kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.

        Navettakissoista en tiedä muuta sanoa kuin, että thyi hittoa kuka haluaa lemmikikseen sonnanhajuisen puolivillin kissan!
        Lapsuuden kodissani, maalaistalossa, villikissa tai mahdollisesti jonkun mökkiläisen jättämä kesäkissa toi pienet nälkiintyneet pentunsa keväällä pihapiiriimme. Vanhempani eivät antaneet niitä ruokkia vaan ottivat ne hengiltä sitä mukaa kun saivat kiinni.Silloin asia tuntui pahalta mutta vanhempana olen ymmärtänyt että he toimivat järkevästi.
        Villiintynyt kissa pystyy hädintuskin hengissä talven yli ja mikäli se kunnoltaan pystyy vielä penikoimaan niin pentujen kohtalo on vieläkin julmempi.
        Sirusta vielä sen verran, että panta kaulaan kissalle joille on siru laitettu, jotta ne voidaan eroittaa lemmikkikissoista. Villi- ja puolivilleille navettakissoille taas minun puolesta voidaan antaa "sirut" vaikka haulikon piipun kautta.


    • joo joo

      nii tehhään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      223
      4468
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      22
      3379
    3. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      262
      1945
    4. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      6
      1663
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      38
      1227
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1189
    7. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      97
      913
    8. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      30
      757
    9. Uskotko että halaatko

      Kaivattuasi koskaan vai et?
      Ikävä
      63
      755
    10. Tiistaipäivää pakkastakin on

      Hyvää päivää huomentakin. Olin vähän kaupungilla käymässä 😊❤️🌞❄️☕
      Ikävä
      176
      740
    Aihe