tehdään luonnonsuojeluteko, korjataan mökkiläisten jäljiltä kesäkissat pois, joko uuteen kotiin tai turpeen alle. Sama muille "kesä-eläimille". Ei kanit ja katit kuulu Suomen luontoon!
suojellaan
4
420
Vastaukset
- katimati
Vielä parempi systeemi olisi pakollinen tunnistesirun käyttö näille lemmikeille. Silloin saataisiin eläinten heitteillejättö kontrolliin ja omistajat sakotettua eläinrääkkäyksestä.
- suvikatti
kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.
- katimati
suvikatti kirjoitti:
kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.
Navettakissoista en tiedä muuta sanoa kuin, että thyi hittoa kuka haluaa lemmikikseen sonnanhajuisen puolivillin kissan!
Lapsuuden kodissani, maalaistalossa, villikissa tai mahdollisesti jonkun mökkiläisen jättämä kesäkissa toi pienet nälkiintyneet pentunsa keväällä pihapiiriimme. Vanhempani eivät antaneet niitä ruokkia vaan ottivat ne hengiltä sitä mukaa kun saivat kiinni.Silloin asia tuntui pahalta mutta vanhempana olen ymmärtänyt että he toimivat järkevästi.
Villiintynyt kissa pystyy hädintuskin hengissä talven yli ja mikäli se kunnoltaan pystyy vielä penikoimaan niin pentujen kohtalo on vieläkin julmempi.
Sirusta vielä sen verran, että panta kaulaan kissalle joille on siru laitettu, jotta ne voidaan eroittaa lemmikkikissoista. Villi- ja puolivilleille navettakissoille taas minun puolesta voidaan antaa "sirut" vaikka haulikon piipun kautta.
- joo joo
nii tehhään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai12210076Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki785016Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694852Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73300Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j142517Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071740Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.551580- 471536
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591464Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661412