tehdään luonnonsuojeluteko, korjataan mökkiläisten jäljiltä kesäkissat pois, joko uuteen kotiin tai turpeen alle. Sama muille "kesä-eläimille". Ei kanit ja katit kuulu Suomen luontoon!
suojellaan
4
394
Vastaukset
- katimati
Vielä parempi systeemi olisi pakollinen tunnistesirun käyttö näille lemmikeille. Silloin saataisiin eläinten heitteillejättö kontrolliin ja omistajat sakotettua eläinrääkkäyksestä.
- suvikatti
kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.
- katimati
suvikatti kirjoitti:
kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.
Navettakissoista en tiedä muuta sanoa kuin, että thyi hittoa kuka haluaa lemmikikseen sonnanhajuisen puolivillin kissan!
Lapsuuden kodissani, maalaistalossa, villikissa tai mahdollisesti jonkun mökkiläisen jättämä kesäkissa toi pienet nälkiintyneet pentunsa keväällä pihapiiriimme. Vanhempani eivät antaneet niitä ruokkia vaan ottivat ne hengiltä sitä mukaa kun saivat kiinni.Silloin asia tuntui pahalta mutta vanhempana olen ymmärtänyt että he toimivat järkevästi.
Villiintynyt kissa pystyy hädintuskin hengissä talven yli ja mikäli se kunnoltaan pystyy vielä penikoimaan niin pentujen kohtalo on vieläkin julmempi.
Sirusta vielä sen verran, että panta kaulaan kissalle joille on siru laitettu, jotta ne voidaan eroittaa lemmikkikissoista. Villi- ja puolivilleille navettakissoille taas minun puolesta voidaan antaa "sirut" vaikka haulikon piipun kautta.
- joo joo
nii tehhään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275353
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34697- 1571757
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551466Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141292Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike231134- 931114
En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701023viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2101013- 37849