suojellaan

tehdään luonnonsuojeluteko, korjataan mökkiläisten jäljiltä kesäkissat pois, joko uuteen kotiin tai turpeen alle. Sama muille "kesä-eläimille". Ei kanit ja katit kuulu Suomen luontoon!
4462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vielä parempi systeemi olisi pakollinen tunnistesirun käyttö näille lemmikeille. Silloin saataisiin eläinten heitteillejättö kontrolliin ja omistajat sakotettua eläinrääkkäyksestä.

Äänestä
  • kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.

    Äänestä

  • suvikatti kirjoitti:

    kerro, miten saat sirut navettakissan penikalle, kun istänä ei itse edes tiedä, kuika monta kattia tontilla vilistää, sanoo vaan, että ottakaa, jos kiinni saatte, siis noin karkeasti kesäkissan alkutaivalta kuvaten. Yleensähän nämä onnettomat tulevat onnettomista oloista, kun antaja ei ole vähääkään kysellyt, että mitäs kissalle puolen vuoden päästä.

    Navettakissoista en tiedä muuta sanoa kuin, että thyi hittoa kuka haluaa lemmikikseen sonnanhajuisen puolivillin kissan!
    Lapsuuden kodissani, maalaistalossa, villikissa tai mahdollisesti jonkun mökkiläisen jättämä kesäkissa toi pienet nälkiintyneet pentunsa keväällä pihapiiriimme. Vanhempani eivät antaneet niitä ruokkia vaan ottivat ne hengiltä sitä mukaa kun saivat kiinni.Silloin asia tuntui pahalta mutta vanhempana olen ymmärtänyt että he toimivat järkevästi.
    Villiintynyt kissa pystyy hädintuskin hengissä talven yli ja mikäli se kunnoltaan pystyy vielä penikoimaan niin pentujen kohtalo on vieläkin julmempi.
    Sirusta vielä sen verran, että panta kaulaan kissalle joille on siru laitettu, jotta ne voidaan eroittaa lemmikkikissoista. Villi- ja puolivilleille navettakissoille taas minun puolesta voidaan antaa "sirut" vaikka haulikon piipun kautta.

    Äänestä

nii tehhään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suvikatti kirjoitti:

tehdään luonnonsuojeluteko, korjataan mökkiläisten jäljiltä kesäkissat pois, joko uuteen kotiin tai turpeen alle. Sama muille "kesä-eläimille". Ei kanit ja katit kuulu Suomen luontoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu