kuolema 5v lapsi.
eikö siinä autossa ollut jarruja kun piti päälle ajaa, vai luuliko kuski, ettei tiellä voi liikkua muita.
Itse olen ajanut kyseistä tietä tuhansia kertoja, väistänyt milloin mitäkin, eikä ikinä oo tarvinnu väärälle kaistalle ajaa....
eikö siinä autossa ollut jarruja kun piti päälle ajaa, vai luuliko kuski, ettei tiellä voi liikkua muita.
Itse olen ajanut kyseistä tietä tuhansia kertoja, väistänyt milloin mitäkin, eikä ikinä oo tarvinnu väärälle kaistalle ajaa....
Vastaukset 33
Vanhimmat
kunhan Corollan kaasupoljin menee pohjaan.
Vauhti on tämänpäivän nuorten AjaO, vaikkei taitoa olisikaan.
Katsokaa onnettomuustilastoja!
Älkää ihmetelkö, kun viattomat kuolee näitten hurjapäiden alle.
...esti katuvalojen asentamisen Metsäkylään ja katuvaloihin tarkoitetut rahat käytettiin HMT:n kuluihin. Syylliset ilmoittautukoot itse, jos on selkärankaa.
...oli lasten vanhemmat?! Miksi 5,6 ja 7-vuotiaat liikkuu ajotiellä ilman vanhempia ??!! Ja vielä ilta-aikaan. Kamala onnettomuus kaikille, kuljettajallekin! Mielestäni sen ikäiset lapset eivät kuuluisi liikkua missään ilman aikuisia ja valvontaa!
Ei kuskia voi syyttää ko onnettemuudesta. Kahdeksalta on jo pimeää ja jos kaksi lapsista talutti pyöriä toisella puolella niin kuski ei ole voinut kapealla tiellä ajaa omaa kaistaa pelkästään. Pyörissä kissansilmät, mutta oliko kävelevällä pojalla heijastinta?
Kuski ei tarvi mitään osanottoa. Normaali kuljettaja hiljentää kapealla tiellä ohittaessaan jalankulkijoita yms... Mutta tämä sankari on vaan koukannut toiselle kaistalle??
Kamala tapahtuma, MUTTA missä lasten vanhemmat???? Kyllähän tuon ikäiset ja vanhemmatkin lapset kulkevat missä sattuu,että itseäänkin hirvittää ohittaa. Se vauhti,se vauhti olisi tärkeää laskea niin alhaiseksi,että vaaratilanteessa vahingot olisivat minimit.
Ei tulisi mieleenkään laskea lasta pimeässä kävelemään/pyöräilemään yksin/kavereiden kanssa.
Tapahtuma on kamala niin vanhempien kuin autoilijan kannalta.
Tässäkään koko vastuuta ei voi sälyttää pelkästään autoilijan syyksi,vaikka hän ajoi lapsen päälle eikä ennakoinut pienten lasten liikkumista tiellä...
Koukannut toiselle kaistalle? Ei noin kapealla tiellä tarvitse koukata väistötilanteessa menee väkinsin toiselle kaistalle. Kuski varmaan hiljentänyt, mutta jos lapsella ei ollut heijastinta asia oli puhdas yhteensattumien summa. Osanotot siis kuskille ja lapsen vanhemmille ja läheisille.
Joku sai tämän pöyristyttävän aiheen liitettyä HMT:hen. Eikö jollain ihmisillä ole mitään pään sisällä? Meneekö oman tilinauhan puolustaminen kaiken edelle?
Kiistämätön tosiasia on, että Herrala ja HMT ovat tuhonneet pääoman, jolla olisi voitu rakentaa liikennettä turvallisemmaksi, esim. lisäämällä katuvalaistusta. Tähän ja moneen muuhun karmeaan liikenneonnettomuuteen ovat syyllisiä kaikki, jotka ovat edesauttaneet Herralan typerääkin typerämpiä liiketoimia.
Mitä sun päässä liikkuu, etkö ymmärrä että tiellä saa liikkua kaikki, ikään näköön ja kokoon katsomatta. Kyllä se vaan on yksin auton kuljettajan vika kun näin kävi, kortti pois ja linnaan..
Ei sinunkaan järjen valosi näy olevan kovin näkyvää.. etkö tajua että jos on ajettu rajoitusten mukaan tuossa (?) li viittäkymppiä ja onhan se voinut hiljentääkin, niin lapsi on ollut yksinkertaisesti väärässä paikassa. Ei nyt jumalauta kaikkea pysty huomioimaan - jos näet kaksi mukulaa, silmä keskittyy niihin ja olisi ollut täysin tuuria jos olisit huomannut silmäkulmastasi sen kolmannenkin niissä olosuhteissa.
Viisikymppiä on melko hiljainen vauhti silläkin tiellä joten lyön vaikka vetoa siitä että kaikki eivät ole hiljentäneet siitä vauhdista arvioidessaan tilannetta mikä on kun kaksi jalankulkijaa kulkee tien laitaa ja ovat normaalisti ohitettavissa.
Kolmannen jalankulkijan ilmestyminen liian myöhään on vähän sama kuin olisi varautunut satumenninkäisen ilmaantumiseen tien poskeen..
Mutta kun pitää saada syytellä jotakuta. Syyttely on kivaa ja sitä tehdään vaikka laput silmillä.
(Täyttä faktaa tapahtumien kulustahan minullakaan ei välttämättä ole)
kuulua niihin jotka eivät kunnioita yhtään muita tiellä liikkuvia, liikaa vauhtia, nuori kuski, kunhan vaan näytetään että täältä tullaan.
harvoin noin tyhmiä kommentteja näkee.
on tämä superkuski joka näkee pimeässä 5 vuotiaan lapsen joka on noin 0.5m pitkä ja kävelee tien vasenta laitaa ilman heijastinta kun huomio on keskittynyt tien oikeaan laitaan jossa kulkee 2 lasta polkupyöriä taluttaen.
Aiemman kaupunginhallituksen korruptoituneet jäsenet voisivat kerätä keskuudestaan kolehdin katuvalaistuksen parantamiseksi koko kaupungissa. Luulisi jo omantunnonkin kolkuttelevan.. Moni kh:n jäsen teki hyvän tilin mm. sataman Porttirakennuksen myynnistä ja kaikki se raha oli suoraan pois liikenneturvallisuudesta.
Mie en muuta sano kun että osanottoni kaikille osapuolille ikään ja kokoon katsomatta. Aina niin ikäviä tälläiset tapaukset kaikkien kannalta. Kyseisellä lapsella niinkuin yliajajallakin on perheet, sisarukset ym..jotka myös kärsii tapahtuneesta. Katsokaa asiaan monelta kannalta.
Onko nyt aiheellista pohtia syyllistä kyseiseen onnettomuuteen?!!!!!!!!!! Ei kukaan tahallaan tälläistä tee, otetaan opiksi kaikki niin ikinä ei varmaan enää tälläistä onnettomuutta tule.Kukaan ei ole niin viisas kuin jälki viisaat.
Syylliset on löydettävä, olkoot sitten vaikka Haminan "eliittiä". Kaupunkimme on ajettu konkurssin partaalle ja viattomia lapsia kuolee muutamien itseään poliitikkoina pitämien pohjattoman ahneuden takia. Tähän joukkoon kuuluu HMT:n johto ja aiempi kaupunginhallitus kokonaisuudessaan.
Äiti kuulemma havaittu hetkeä ennen lähibaarissa, lapset lähteneet etsimään häntä. Sinä iltana oli myös aivan kauheasti sumua että en yhtään ihmettele jos siellä ei ole ketään nähnyt.
Lehdissä on ollut oikaisu asiasta. Lapsen äiti EI ollut baarissa, vaan kotona odottamassa jälkikasvuaan.
siitä on hyvä itse siten lisäillä mitä sairaan päässä liikkuu.
eli yksinkertaisesti levität väärää tietoa.
sitä sanotaan valehteluksi.arvaapa miltä juorujesi kohteesta tuntuu valheittesi takia ?
Ote tieliikennelain 23§:stä
Ajoneuvon nopeus on sovitettava sellaiseksi kuin liikenneturvallisuus edellyttää huomioon ottaen muun ohella tien kunto, sää, keli, näkyvyys, ajoneuvon kuormitus ja kuorman laatu sekä liikenneolosuhteet. Nopeus on pidettävä sellaisena, että kuljettaja säilyttää ajoneuvon hallinnan. Ajoneuvo on voitava pysäyttää edessä olevan ajoradan näkyvällä osalla ja kaikissa ennalta arvattavissa tilanteissa. Ennen kaukovaloilta lähivaloille vaihtamista nopeus on sovitettava uusia näkyvyysolosuhteita vastaavaksi.
Ajoneuvo on hallittava joka tilanteessa. Ei paljon voi syyttää, että tiellä oli pimeää. Ei voida myöskään kaupunkia syyttää. Kyllä viranomaiset osaavat hoitaa tilanteen oikein eikä meidän sivullisten tarvitse jakaa tuomioita tai syyllistää ketään. Kamala tilanne ja kaikkein kamalin lopputulos.
Voi jumalauta, täällä taas vaihteeksi Suomi24.fi`n kotituomarit lukee lakia kuin piru raamattua. Kirjotat miten sivullisten ei tarvi ketään tuomita tai syyllistää, mutta heti lakipykälän jälkeen kahdella ensimmäisellä lauseella tulkitset edellä mainitsemaasi lakia ja tuomitset kuskin. Eli omia sanojasi lainaten "Kyllä viranomaiset osaavat hoitaa tilanteen oikein eikä meidän sivullisten tarvitse jakaa tuomioita tai syyllistää ketään", kiitos.
ON AINA HELPOMPI SYYLLISTÄÄ, KUIN YMMÄRTÄÄ...
Oliko se syy sitten tuon pikkupojan, vai niiden kahden sisaruksen, kenties naapurin.
Eiköhän syy ollut autoa kuljettaneen nuorukaisen, tiellä jossa on nopeus rajoitus viisikymppiä, ajetaan kuin hullut, ei mitään tolkkua....
ÄLKÄÄÄ YLEISTÄKÖ! Ei kaikki nuoret aja kun hullut. Just tän takia haluan Haminasta pois kun täällä toisten asiat on omien asioiden edellä! Hankkikaa jo oma elämä ja antakaa toisten olla rauhassa. Spekuloidaan martta-kerhossa kaikki naapurin kaiman kummin asiat ja leimataan joku juorujen perusteella. Ei yksi asia kerro koko totuutta..
Jos kävisit vaikka Iltalehden forumilla jonkun turmalööpin jälkeen. Aivan samat spekulaatiot, syyttelyt ja jorinat siellä on vaikka faktat ovat vielä hämärän peitossa. Ei Hamina ole tässä asiassa mitenkään poikkeuksellinen. Huomaat kyllä asian viimeistään sitten kun muutat.
Tiedätkö että ihminen on utelias ja tiedonhaluinen eläin ....................
Joo kyllä tiedän, että ihmiset ovat uteiliaita. Myönnän olevani itsekin. Jotenkin vain Haminassa se menee hieman yli..
Mut meidän äiti tietää paremmin naapureiden asiat kuin teidän äiti !
aihe taitaa olla kaluttu loppuu...lukkoon
kuski?
Muistakaa käyttää heijastimia! Oikeesti! Heijastin on halpa henkivakuutus!