Etuiskarin ylälaakerin vaihto Astra G

Pajalleko

Onkos paha homma? Varmaan kaikki purettava pois tieltä ja samalla kannattaa ilmeisesti vaihtaa
iskarit uusiin?

4

1566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangröbbä

      ei ole pahajuttu,ainakaan minulle,vilkaise its eauton pystytkö vaihtamaan

    • mmakine

      En ole ihan varma onko se samanlainen kuin F-mallissa mutta iskareiden vaihtoa pidän lähinnä makuasiana. Kaasuiskarit kestävät käsittämättömän kauan ja iskarin vaihto edellyttää jousen irroittamista etutolpasta. Sitä ei tarvitse tehdä jos vaihtaa vain laakerit. Iskareiden vaihtoa saa myös supertarjouksena monelta tarvikeliikkeen korjaamolta jos se pitää joskus myöhemmin tehdä.

      Mikä on paha homma. Jarrusatula pitää irroittaa, etutolppa pitää irroittaa alhaalta, vetoakselista ja ylhäältä. Eiköhän sen ratkaise se, haluatko mielummin maksaa korjaamolle vai tehdä itse. Jos tuntuu siltä ettet osaa niin tekemällä oppii, mutta aikaa on hyvä varata paljon ja sijoittaa kunnollisiin työkaluihin.

      • Pajalleko

        Onnistuuko ylälaakeri jousto kumeineen jne. vaihtaa sieltä ylhäältä välistä vai pitääkö tosiaan AstraG:ssä purkaa koko tolppa myös alhaalta?


    • opel Boy

      ihan helppo homma jos on autojen kanssa pelannut pyörä irti"merkitse tolpan kiinitys kohta akseliin ja tolpaan ennen kuin aukaiset mutterit! vaikuttaa pyörän kulmiin! tolpan ala-mutterit auki ja pultit pois sit konehuonnen puolelta mutterit auki ja tolppa pois jousi puristimilla jousta läjään iskarin mutteri auki ja uusi laakeri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      96
      8549
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      45
      4210
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1936
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      37
      1478
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1450
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1189
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1160
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      877
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      852
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      827
    Aihe