Ministeri ihan pihalla

Henna Virkkunen oli ihan pihalla mm. Di-koulutukseen liittyvässä asiassa. Vaikka sille selkeästi kerrottiin ettei Varkauden seudulla ole mitään itressejä Kuopion tarjoamiin koulutus vaihtoehtoihin. Koska siellä on vain lääketieteellistä ja hallintoaloja koskevaa koulutusta. Täällä on tarve teknologia aloihin liittyvästä koulutuksesta jota voidaan saada vain lähinnä Lappeenrannasta. Silti se vain sanoo ettei voi ylittää alueen maakunnallista rajaa. Kuulosti kuin Kataisen evästykseltä. Tuli kieltämättä blondi mieleen.

5

417

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varkkila

      Eikös periaatepäätökset tehty, kun kaikki koulutusyhteistyö "myytiin" aikoinaan Kuopioon (Pohjois-savo)...Oliskos ollut syynä ahneus, vai rahapula...kukas silloin olikaan vallankahvassa kuntatasolla...Truuno, nyt on myöhäistä rykäistä, kun se meni jo silloin housuun...Kurssikeskukset, "kauppaopisto" ja lukiot...Että sillä tavalla. Tästä meno etenee siten, että painotus tulee olemaan työttömien siivoamisella noille työllistämiskursseille, koska niitä valtio ja EU tukevat avokätisesti.

      • Savonia AMK pakotettiin valtion taholta yhdistymään Kuopioon niinkuin pelastuslaitos jne.


      • Varkkila
        bruno2 kirjoitti:

        Savonia AMK pakotettiin valtion taholta yhdistymään Kuopioon niinkuin pelastuslaitos jne.

        pakoitettu, jos olisi ollut rahaa kirstussa...Enpä usko, kun on noita pienemmissäkin kunnissa omia kouluja ja lukioita. Rahat loppui ja muu ei auttanut, siinä se syy oli.


    • ruokailija

      kärsi pahasta yleisökadosta Virkkusen vierailun suhteen. Amandan edessä kuuntelemassa vain kymmenen henkeä Virkkusen tarinoita. Taitaa kokoomuksen kannatus hiipua Varkaudessa olemattomiin.

    • ömoppi

      Eikös nuo kaikki muutkin ministerit ole ihan pihalla.......Uusiks koko paska.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      2930
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      571
      1839
    3. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      344
      1464
    4. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      86
      1447
    5. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      58
      963
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      68
      855
    7. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      40
      777
    8. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      40
      768
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      48
      714
    10. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      46
      704
    Aihe