Ansiosidonnaisen lisäpäivät

Onko joku 59 täyttänyt jo päässyt ansiosidonnaisen lisäpäiville ?
Miten se käytännössä tapahtui, siis kun 500 pv tuli täyteen, pitikö kassaan tehdä
jokin uusi hakemus vai meneekö se normaalin jatkohakemuksen kautta, tarvitaanko
te-toimistosta jotakin muuta kuin normaali ilmoittautuminen kuten 500 päivienkin aikana?
Päivärahan suuruus pysyy ilmeisesti samana, siis sitä ei lasketa uudestaan.
Voiko työvoimatoimisto määrätä esim. opettajan varastomiehen töihin kun on lisäpäivillä?
42451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei tuo lisäpäiville siirtyminen näy missään muuten kuin että päivärahalaskuri jatkaa laskemistaan vielä 500 pvän jälkeenkin. Mitään uusia hakemuksia ei tarvitse tehdä, vain työttömyysilmoitukset normaalisti.

TE-toimistonkin suuntaan homma jatkuu normaalisti, ei mitään ylimääräisiä reagointeja.

Olet, niin kauan kuin työkkärin kirjoissa pysyt, myös työkkärin käytettävissä eli sinut voidaan määrätä mihin vain työkkäri keksii määrätä eikä siinä ammattikoulutuksella ole merkitystä, joten voivat osoittaa vaikka siivoojaksi tai humpuukikoulutuksiin.

Lisäpäivät eivät siis muuta tilannettasi mitenkään muuten kuin siinä suhteessa, että vaikka menisitkin työhön, jossa päivärahan oikeuttava työssäoloehto täyttyisi, niin päivärahaasi ei enää määritellä uudestaan. Tuo saattaa työkkärin innostaa osoittamaan sinulla pienipalkkaisia hommia.

Äänestä

Eikö olisi viisainta määrätä joka työttömälle oma sihteeri joka sitten hoitais nämä tärkeät paperi TYÖT hänen puolesta. Samalla työttömyys luolittus ja valtiolle tulisi verokertymää, vois maksella velkoja ja vipata Reikalle.

Äänestä

en voi mennä pienipalkkaiseen työhön, sillä ei ole säästöjä jolla maksaa kulut matkoista, elän just ja just korvauksella, voiko työkkäri määrätä minut työhön josta saan vähemmän rahaa ja joutusin käymään leipäjonossa..

Äänestä

ei ne minnee töihin ketää lisäpäivillä olijaa enää laita kun on ne nuoretkin ilman töitä joille on nyt se joku takuukin annettu työpaikasta, ne on ensisijalla etteivät ajautuisi hunningelle, me vanhat saamme jo olla rauhassa, eihän ole mitään mieltä jakaa niitä olemattomia työpaikkoja meille jotka niitä emme oikeasti tarvi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


59 v. kirjoitti:

Onko joku 59 täyttänyt jo päässyt ansiosidonnaisen lisäpäiville ?
Miten se käytännössä tapahtui, siis kun 500 pv tuli täyteen, pitikö kassaan tehdä
jokin uusi hakemus vai meneekö se normaalin jatkohakemuksen kautta, tarvitaanko
te-toimistosta jotakin muuta kuin normaali ilmoittautuminen kuten 500 päivienkin aikana?
Päivärahan suuruus pysyy ilmeisesti samana, siis sitä ei lasketa uudestaan.
Voiko työvoimatoimisto määrätä esim. opettajan varastomiehen töihin kun on lisäpäivillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu