Miten työvoimakoulutus eroaa "normaalista" opiskelusta. Huomasin että työvoimakoulutuksena voisi hoitotyötä opiskella 90 op ainakin.. mutta eroaako se paljonkin, jos olisi vain hakenut amk:hon hoitotyön linjalle? voisiko joku auttaa tyhmää..? kesto on siis päälle vuoden..
Työvoimakoulutus
604tkkgfsd
3225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse olin viime talvena 5 kk kestäneessä työvoimakoulutuksessa, opiskeltiin mm. kieliä. Oli todella tehokas talvi ja meillä oli motinoitunut ryhmä, jossa oli todella vähän poissaoploja. Jäi hyvä mieli eikä pahaa sanottavaa.
Työvoimakoulutuksessa saat työttömyyskorvausta 9 e per vrk. Oikeassa opiskelussa saat opintorahaa, mikä on määrältää vähemmän kuin työvoimakouluksessa saatu korvaus. Mutta opetuksen taso voi olla kyseenalainen työvoimakoulutuksessa.
Ammatilliset koulutukset työvoimakoulutuksena ovat ihan ok. Yleensä ne ovat työkkärin ostamia opiskelupaikkoja yleisistä oppilaitoksista. Ammatillisiin koulutuksiin pääsee vain harvat, monet työkkärin koulutukset ovat humpuukia, mutta tuo ei koske ammatillista koulutusta.