Keittiö pitäis rempata ja siellä sojottaa vanha mutta toimiva strömbergin liesi joka on 1-vaihe liesi. Mitenkäs tuo käytännön puoli tässä asiassa, eli voiko siihen ostaa minkä tahansa uuden lieden ja sähköri tekee sitten jotain poppakonsteja vai pitääkö jokin asia huomioida?
1-vaihe liesi
Keittiöremppaa
2986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tuolle liedelle on. Strömberg valmisti myös ns.valovirtaan kytkettyjä. Mutta veikkaisin syötön olevan 4 tai 6 mm2. Tarvitset uuden kumikaapelin 2x6mm2 S lieden ja rasian väliin. Nelosia ei enään valmisteta. Suojamaa ja nolla yhdistetään rasiassa ei laitteessa. Kaapeli liitin työt n.80-120 ekee.
ps. Oikea sähkäri ei tee poppakonsteja
Jos haluat integroidun uunin/liesitason ja ne ovat erillisiä (eli molemmille oma johto) niin silloin uuni on useimmiten pistotulppaliitäntäinen ja tarvitset sille oman pistorasian, 16A mielellään tai joudut vuorotteleman sähkölaitteiden käytössä. Liesitason voi kytkeä myös yksivaiheiseksi. Vinkiksi soita sähköfirmaan ennekuin asennat kaapit, varsinkin jos hommaat erillisvehkeet, niin selviät mahdollisilta yllätyksiltä. (oletus on niin kuin aikaisemmallakin vastaajalla että vanhalle liedellesi tulee yksi 20 ampeerin syöttö)
Korjauksia aikaisempaan vastaukseen:
1x20A on edelleen valovirtaa, mutta tarkoitit ilmeisesti pistotulppaliitännällistä liettä, 3-vaihevirta on mallikkokielellä voimavirtraa.
Kumikaapeli on esim 3x6s, jos kaapelimerkinnässä on merkki sen jälkeinen nro tarkoittaa konsentrista johdinta ja sen poikkipinta-alaa (eli paljas johdin joka kiertää sisällä olevia johtimia)
Esim:
3x1,5s= kolme eristettyä johdinta joista yksi on maa (keltavihreä)
3x1,5n= kolme eristettyä johdinta, ei maata
2x1,5 1,5= kaksi eristettyä johdinta ja yksi "verkko" joka kiertää johtimia ja on punottuna paksuudeltaan 1,5mm2
Meni pilkunnussimiseksi, mutta perjantai ja kohta yö...