koska aurauskulmien säätö?

jelppiä.,.

Eli voiko mitään alustan osia(alapallonivel, ylätukivarsi, ym) vaihtaa kotioloissa, niin että ei tarvitsisi aurauskulmia tarkastaa?

Vai onko se aina kun jotain tuennan osia vaihtaa niin automaattisesti voi aurauskulmakin mennä pieleen?

Onko helppoa konstia säätää kotikonstein kulmat?

Kiitti?

5

7190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangröbbä

      olen vaihtanut itse alapallot,tukivarret,aurauskulmia en ole tarkistanut vaihtojen jälkeen,aurauskulmat voi itsekin tarkistaa ja säätää,mutta kannattaa tarkistuttaa mittareilla elikkä korjaamolla

    • 19

      Korjaamoilla/huoltamoilla se on ainakin niin kallista ettei kannata jos ei ole selkeitä oireita kuten vetely johkin suuntaan tai renkaat kuluu epätasaisesti vaikka paineet on kunnossa. Itse olen esim vaihtanut koko alatukivarren nivelineen, eikä mitään tarvetta ollut säädölle, kulkee suoraan ja renkaat kuluu tasaisesti.
      Jos osaa homman eikä käytä väkivaltaa irrottaessa/asentaessa osia niin ei ne aurauskulmat miksikään muutu.

    • Auton alustassa on paljon muutakin , kuin aurauskulmat. Teetä siihen 4-pyöräsuuntaus , niin saat selville myös takapyörien asennon suhteessa alustaan . Alustan oikea geometria vaikuttaa turvallisuuteen, ajomukavuuteen ,rengaskuluihin ja kulutukseen . Monesti ei itse huomaakkaan ajo-ominaisuuksien heikkenemistä ,mutta kun kaikki kulmat on kohdallaan , voi huomata valtavan eron ajotuntumassa.

      • Itte vain...

        Taidat olla työnpuutteessa oleva korjaamoyrittäjä. Kun etupyörän tuentaa korjataan, ei siinä ainakaan ennen ole takapyörien asennot muuttuneet.

        Alkuperäiselle kysyjälle: Jos etupyörän tuenta irrotetaan ja asennetaan takaisin, aina siinä jokin kulma vähän menee eri asentoon, kuin missä se ennestään oli. Mutta mitä siitä sitten. Kyllä ne kohdalleen saa käänneltyä, kun vähän etukäteen miettii ja mittaa, miten ne ennen purkamista ovat. Jos ei saa tai osaa, sitten korjaamoon, vaikka ainut, mikä siinä reissussa on varmaa, on köyhtyminen. Kulmien kohdalleen saanti ei sitten niin varmaa olekaan.


      • Itte vain... kirjoitti:

        Taidat olla työnpuutteessa oleva korjaamoyrittäjä. Kun etupyörän tuentaa korjataan, ei siinä ainakaan ennen ole takapyörien asennot muuttuneet.

        Alkuperäiselle kysyjälle: Jos etupyörän tuenta irrotetaan ja asennetaan takaisin, aina siinä jokin kulma vähän menee eri asentoon, kuin missä se ennestään oli. Mutta mitä siitä sitten. Kyllä ne kohdalleen saa käänneltyä, kun vähän etukäteen miettii ja mittaa, miten ne ennen purkamista ovat. Jos ei saa tai osaa, sitten korjaamoon, vaikka ainut, mikä siinä reissussa on varmaa, on köyhtyminen. Kulmien kohdalleen saanti ei sitten niin varmaa olekaan.

        Pitää mitata auraus ja säätää tarvittaessa. Helppo homma tehdä itsekin, mutta jos et osaa niin vie korjaamoon. Ei maksa paljoa ellet joudu huijatuksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      27
      4019
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      45
      2065
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      42
      1303
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      80
      1180
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1128
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      25
      1106
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      49
      1037
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      925
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      861
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      56
      833
    Aihe