koulu päin helvettiä

Mua on kiusattu 1lk-8lk kiusataan vieläki. oon ajatellut itsarii ja oon viillelly itteeni. Mua haukutaan SEXBEIBEKSI. Joka päivä huudellaan ja mua kosketeltiin ,koulussaki.En oo uskaltanu kertoo kellekkään.Luokkalaisetki kiusaa. Jouduin jo kerran käymään terveyskeskuksessa,koska mua ammuttiin ritsalla silmän lähelle,se mikä ritsasta lensi oli kivi.
3614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itsari ei ole hyvä ratkaisu. Oot nuori ja elämä edessä.
Ja pian sulla alkaa viimenen peruskoulu vuosi käsittääksesi.
Koita kestää. Ylä-asteen jälkeen voit alkaa suunnittelemaan omaa elämää ja työtä...ja tietenkin perhettä.
Jokainen joutuu käymään elämässään läpi jotain ikävää mutta kyllä se siittä...
Yksi vaihtoehto olisi että vaihdat luokkaa tai koulua. Me puhumaan asiasta jonkun aikuisen kanssa.
Tsemppiä!

Äänestä

Älä suostu enää olemaan kiusattuna. Kiusaaminen on ryhmäilmiö, jota vastaan et voi yksin taistella. Puhu luokanvalvojalle, terveydenhoitajalle, koulupsykologille ja kotona huoltajille. Koululla on velvollisuus taata kaikille opiskelu- ja työrauha, myös välitunneilla. Jos koulu ei pane toimeksi, pyydä huoltajaa soittamaan kotikuntasi koululautakunnan puheenjohtajalle. Jos se ei auta, valittakaa lääninhallituksen kouluosastolle jne. Koulu voi joutua maksamaan kiusaamisesta isot vahingonkorvaukset, samoin yli 15-vuotias kiusaaja. Kiusaaminen on rikos!
Rohkeutta, toimi jo tänään. Lisämateriaalia Kiusattujen Tuki -nettisivuilta.

Äänestä

no hei sinä siel jossain!
mua on kiusattu niinku 1lk-7lk. se olio yhtä helvettiä mua hakattiin .potkittiin,haukuttiin ja katos ,sen takia ku oon ikäisiäni niinku 1-2 päätä pidempi. oon nyt´17wee.ja opiskelen amiksessa ja täällä on niitä samoja naamoja joiden suusta sain kuulla niitä ihania sanoja ja ne ei lähe päästä. mulla oli lähellä et koht lähen täält ja jätän kaikki,mut sit porukat alko puttumaan asiaan ja ottivat rehtorin kanssa asian ylös ja se jäi siihen.olen alkanut luottamaan enemmän itseeni ja osaan olla itseni puolella. sinun pitää luottaa itseesi ja puhua asiasta ystävillesi,vanhemmillesi tai vaikka terkkarille. ymmärrän täysin sinun tilanteen koska olen itse kokenut samaa. puhu asiasta jonkun kanssa joka osaa auttaa. voit mailailla mulle jos tahot. koita pärjätä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä 15 kirjoitti:

Mua on kiusattu 1lk-8lk kiusataan vieläki. oon ajatellut itsarii ja oon viillelly itteeni. Mua haukutaan SEXBEIBEKSI. Joka päivä huudellaan ja mua kosketeltiin ,koulussaki.En oo uskaltanu kertoo kellekkään.Luokkalaisetki kiusaa. Jouduin jo kerran käymään terveyskeskuksessa,koska mua ammuttiin ritsalla silmän lähelle,se mikä ritsasta lensi oli kivi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu