MIKSI PUOLUSTUS

PITÄISI KATTAA VEROVAROIN ?. Puolustusvoimille sopisi hyvin yritystoiminta. Sopivimpia ja tuottavia aloja olisivat esim. Turvallisuuspalveluiden tuottaminen, maa ja vesirakentaminen, niistä varsinkin räjäytys ja louhinta. Maa, ilma ja vesiliikenne. Varsinkin raskaat erikoiskuljetukset ja nostot ovat kriisiaikana kuitenkin otettava siviilistä. Samalla taattaisiin työntekijöille säännöllinen työpaikka nykyisen pätkätyön sijaan, jonka kuitenkin valtio lopulta rahoittaa korvausten muodossa. Kyse on vain poliittisesta valinnasta mistä rahat otetaan.
6416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Suomessa eivätkä varsinkaan ensimmäisenpolven yrittäjät tajua sen mukanaan tuomaa vastuuta työntekijöistään. Armeija työnanatajana olisikin luonnollinen tapa ottaa haltuunsa vähänkin yhteiskunnan kannalta strategiset alat.

Äänestä

kun voitaisiin sisäistää.

Äänestä
  • Joukkoliikennekkin olisi turvallisempaa puolustusvoimien hallinnassa.

    Äänestä

varmaan kukaan. Eikä yksityisarmeijalla olisi edes Suomessa markkinoita, eihän täällä ole toistaiseksi sotaa, diktatuuria, tai poliittisia levottomuuksia. Jos puolustusvoimat harjoittaisi yritystoimintaa, se olisi samanlainen kuin amerikkalainen BlackWater yritys, joka teki rahaa Irakissa ja Afganistanissa. Klikkaapa YouTubeen blackwater niin tajuat millaista yritystoimintaa puolustusvoimat voisi harjoittaa.

Puolustusvoimien kalusto ja osaaminen on militariaa, ei sillä voi tehdä mitään esittämiäsi siviilitoimia. Puolustusbudjetti pitää kattaa verovaroin siinä missä sosiaalihuolto tai terveyspalvelut, muuten ei ole olemassa puolustuskykyä, sosiaalihuoltoa tai sairaanhoitoa.

Äänestä
  • sairaanhoito voitaisiin ottaa myös osaksi armeijan haltuun, senhän kuitenkin rahoittaa valtio. Varsinkin pelastus ja lääkäri helikopterien osalta on havaittu että se homma hoituu parhaiten armeijalta. Kyseessä ei olisi yksitys armeija vaan entistäkin valtiollisempi ja pitkälle tulevaisuuteen suunniteltu yritysmuoto. Täällä estettäisiin varsinkin rakennustoimintaan pesitynyt harmaa talous ja suorastaan rikollisten hallussa oleva tuotannonala. Tälä hetkellä esim.varustamotoiminta on luisunut paljolti ulkomaalais omistukseen ja kriisin sattuessa kalustolle löytyy varmasti muitakin ottajia.

    Äänestä

  • toit julki kirjoitti:

    sairaanhoito voitaisiin ottaa myös osaksi armeijan haltuun, senhän kuitenkin rahoittaa valtio. Varsinkin pelastus ja lääkäri helikopterien osalta on havaittu että se homma hoituu parhaiten armeijalta. Kyseessä ei olisi yksitys armeija vaan entistäkin valtiollisempi ja pitkälle tulevaisuuteen suunniteltu yritysmuoto. Täällä estettäisiin varsinkin rakennustoimintaan pesitynyt harmaa talous ja suorastaan rikollisten hallussa oleva tuotannonala. Tälä hetkellä esim.varustamotoiminta on luisunut paljolti ulkomaalais omistukseen ja kriisin sattuessa kalustolle löytyy varmasti muitakin ottajia.

    Kuka kuljettaa jos Finnairkin ulkoistuu ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BUDJETTI kirjoitti:

PITÄISI KATTAA VEROVAROIN ?. Puolustusvoimille sopisi hyvin yritystoiminta. Sopivimpia ja tuottavia aloja olisivat esim. Turvallisuuspalveluiden tuottaminen, maa ja vesirakentaminen, niistä varsinkin räjäytys ja louhinta. Maa, ilma ja vesiliikenne. Varsinkin raskaat erikoiskuljetukset ja nostot ovat kriisiaikana kuitenkin otettava siviilistä. Samalla taattaisiin työntekijöille säännöllinen työpaikka nykyisen pätkätyön sijaan, jonka kuitenkin valtio lopulta rahoittaa korvausten muodossa. Kyse on vain poliittisesta valinnasta mistä rahat otetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu