Hei!
Eli mulla on semmoinen ongelmsa, että kissa näykkii, kun tahtoo leikkikaveria.
Katti tietää itsekin tekevänsä väärin ja juoksee piiloon samaten näykkäämisen jälkeen, mutta tekee sitä silti.
Minulla on ollut tapana näpäyttää sitä hieman nenälle aina sen näykätessä.
Nuorempana tuo ihan purikin, sen sain kuriin tällä näpäyttämisellä nenälle, mutta tuo näykkiminen on jäänyt. Se ei satuta tai mitään, hyvä jos edes koskee, mutta säikäyttää helposti vieraat. Nyt minulla on lapsikin tulossa ja mielelläni opettaisin kissan pois tuosta näykkimisestä, ennen lapsen tuloa, ihan ettei tarvitse kuunnella turhaa itkua säikähdyksestä.
Aa niin, ja minua kissa ei enää niinkään näyki kuin hyvin, hyvin satunnaisesti, mutta ystäviäni helposti edelleen.
Joko tuo tahtoo leikkiä silloin, tai vaihtoehtoisesti olet osunut kädellä liian perälle sen selkää tai vatsaa. Vatsapuolen koskemista tuolta alempaa se ei siedä yhtään, ja selkäpuolen tuntuu ottavan enemmänkin leikin aloituksena.
Onko ideoita, millä kissa kuriin kun ei sitä kerkiä rangaistakaan, kun se jo juoksee? Ja onko edes järkeä rangaista, kun tuo tietää väärin tekevänsä?
Eli mulla on semmoinen ongelmsa, että kissa näykkii, kun tahtoo leikkikaveria.
Katti tietää itsekin tekevänsä väärin ja juoksee piiloon samaten näykkäämisen jälkeen, mutta tekee sitä silti.
Minulla on ollut tapana näpäyttää sitä hieman nenälle aina sen näykätessä.
Nuorempana tuo ihan purikin, sen sain kuriin tällä näpäyttämisellä nenälle, mutta tuo näykkiminen on jäänyt. Se ei satuta tai mitään, hyvä jos edes koskee, mutta säikäyttää helposti vieraat. Nyt minulla on lapsikin tulossa ja mielelläni opettaisin kissan pois tuosta näykkimisestä, ennen lapsen tuloa, ihan ettei tarvitse kuunnella turhaa itkua säikähdyksestä.
Aa niin, ja minua kissa ei enää niinkään näyki kuin hyvin, hyvin satunnaisesti, mutta ystäviäni helposti edelleen.
Joko tuo tahtoo leikkiä silloin, tai vaihtoehtoisesti olet osunut kädellä liian perälle sen selkää tai vatsaa. Vatsapuolen koskemista tuolta alempaa se ei siedä yhtään, ja selkäpuolen tuntuu ottavan enemmänkin leikin aloituksena.
Onko ideoita, millä kissa kuriin kun ei sitä kerkiä rangaistakaan, kun se jo juoksee? Ja onko edes järkeä rangaista, kun tuo tietää väärin tekevänsä?
Vastaukset 23
Vanhimmat
eläintä ei saa rankaista fyysisesti!
Jos kissalla on tylsää ja se haluaa leikkiseuraa niin leikitä ja kävelytä sitä uuvuksiin saakka!
Minkä ikäinen kissasi oli kun sen sait?
se että näpäyttää nenälle ei mielestäni ole fyysistä rangaistusta... vaan ennemminki kissa vain opetetaan olemaan tekemättä jotain sillä että sille annetaan itselleen epämiellyttävä kokemus siitä...
meillä jos kissat tekee pahuuksiaan niin otan niitä niskasta kiinni ja annan luunapin nenään... nopeasti on loppunut pahanteko molemmilta..
ja mitä tuohon näykkimiseen tulee josta aloittaja laittoi niin tuo näpäyttely on mielestäni ihan ookoo konsti... toinen mitä aloittaja voisi kokeilla niin vesisuihkausta naamalle kun kissa näykkäisee... tuskin kovin kauaa näykkii kun tajuaa että saa vettä naamalleen...
Meillä tehoaa se että nousee heti seisomaan ja taputtaa käsiä yhteen ja huutaa kovaa että "EI". Sen jälkeen kun tuo aloitettiin niin ei ole näykkinyt puolenvuoden aikana kuin muutaman kerran.
Kaveri teki sillälailla kissallensa että kun kissa näykki niin puri takaisin esim. korvasta. Toimi kyllä, mutta ei kyllä kovin eläinystävällinen tapa :/
Heippa hei,
Ekalle vastaajalle; kyllä meillä eläinlääkäritkin on sitä mieltä, että kissaa saa napauttaa nenälle moisesta ja se on ihan _yleisesti_ käytetty rangaistuskeino. En tietenkään tarkoita mitään kovaa "lyömistä" tai "huitaisua", vaan lähinnä kosketusta, kissa kun harvemmin pitää nenän koskettelusta.
Kissani oli n. nelikuinen tullessaan.
Kissani tekee tätä huolimatta siitä, leikitäänkö sen kanssa samaan aikaan vaiko ei. Kai se on sen tapa osana leikkiä, kuin myös tapa hakea sitä leikkiseuraa.
Jos nyt palaisit siihen alkuperäiseen asiaan - kuinka opetan moisen kissalta pois?
Seuraava vastaaja; tätä nykyä se onkin sitä, kova ei ärjäisy tai käsiä yhteen tai molempia, turha sille on muutakaan tehdä kun tuo livistää paikalta saman tien pois. Ja siis tätähän itse käytän jos kissa esim. pöydällä ym. Tuo kyllä ymmärtää ja käsittää että ei on ei ja luovuttaa samaten yleensä.
Nyt ihmettelenkin, mikä tässä näykkimisessä on takana? Tuon kanssa kuitenkin leikitään kun se sitä tahtoo (se jopa tuo lelunsa :D), hellitään kun se tulee lähelle ym. Pihallakin käydään mahdollisuuksien mukaan. Että tuskin on edes huomion ym. puutetta. :S
kun meidän kaikki kissat tykkää nenän koskettelusta ja tosi paljon, miksi ei tykkäisi. No, niitäpä ei olekaan näpäytelty.
Mikään fyysinen rangaistus ei toimi, se saa eläimen vain pelkäämään omistajaa - vaikkei se sattuisi. Opettaminen on tapahduttava heti kun vääränlainen tapa näkyy/tuntuu. Kissanpennut oppivat toisiltaan liian kovakouraisen leikkimisen seuraukset kiljahtamalla. Emo opettaa pentujaan painamalla ne tassullaan alas, pitämällä niitä siinä kunnes tilanne on ohi ja joskus alkamalla nuolemaan niitä (palkkio hyvästä käytöksestä). Emon ja sisarusten oppeja matkimalla voit saada parempia tuloksia kuin näpäyttämällä nenälle.
Jotkut käyttävät vesisuihkua kiellettyjen paikkojen opettamisessa, mutta se ei ole hyvä keino jos kissa joskus pitää pestä. Se kun saattaa saada kissan pelkäämään vettä. Painikaveri on usein todettu hyväksi keinoksi saada liiat "virrat" kissoilta poistettua.
Käy lukemassa Matka kissan mieleen-kirja, siellä on kissojen käytöksestä tietoa ammatti-ihmisen kirjoittamana.
mulla (eikä kyllä kenellään tutulla) ei ole kissat koskaan tykännyt nenän koskettamisesta,- siis koskaan, ei edes silloin kun niitä ei näin ole opetettu. siksi toiseksi pakko sanoa, että taidanpa luottaa tässä asiassa noihin eläinlääkäreihin enkä anonyymiin.
ja jälleen kerran palatakseen siihen _itse asiaan_, onko jotain ideoita, millä saada moinen loppumaan, vai jaksatko vielä vain vatvoa muiden opetusmenetelmistä, olivatpa ne sinusta vääriä tai eivät?
Tämä ei ole toiminut _näykkimiseen_, mutta sillä on lopetettu mm. pureminen ja tukan repiminen.
sen eläinlääkärin nimi joka kehoittaa rankaisemaan eläintä fyysisesti!!!
Kissallasi on selvästi tylsää kun se hakee huomiota näykkimällä. Aktivoi kissaasi, kävelytä sitä ulkona ja mikä parasta, hanki sille kaveriksi toinen kissa!
Monet kastroittamattomat kollit eivät siedä kosketusta niskaan, mutta jos omistajalla ja kissalla on luottamus ja keskinäinen rakkaus, niin kissa antaa kosketella itseään myös vatsapuolelta. Ellei, niin jotain vikaa on perusluottamuksessa eli omistajan kannattaa katsoa peiliin!!
Normaalille kissalle riittää kielloksi jo pelkkä sana EI tai vihainen urahdus tai sähähdys. Rankaisuksi sama ja kissan huomiotta jättäminen eli käänny selin kissaasi.
Eläintä ei saa lyödä, näpäyttää tai edes tukistaa koskaan!!!
Ei kai nyt kukaan rupea netissä nimiä jakamaan? :O
Kissaa käytetään jo ulkona, sen kanssa leikitään jo. Kissakaveria ei kieltämättä löydy, enkä ole hankkimassakaan, kun tässä on perheenlisäystäkin tulossa.
Ja sanoinhan jo, että meillä kissaa saa paijata kyllä vatsan "yläpuolelta", mutta alemmas mentäessä se ei pidä. Siis mitä lähemmäs takajalkoja mennään, se näykkäsee tai sähähtää ja lähtee pois.
Kissa on kastroitu ja pitää muuten läheisyydestä ja seurasta.
Tämä osaa ja ymmärtää (edelleen) ein, sähähdykset ja kätten taputukset, mutta tuo näykkiminen ei ole puolessa vuodessakaan vielä loppunut näilläkään konsteilla.
Siis edelleen, ei nyt kerrata taas vanhaa, onko jotain uusia kikka kolmosia, neuvoja ym, mitä kannattaisi kokeilla kun tuntuu että kaikki muu, paitsi kissan vedellä suihkuttaminen on kokeiltu, eikä tuokaan minulla olisi hyvä, kun kissaa kuitenkin tulen pesemään.
luotat siihen lääkäriin enemmän, niin mene ja kysy sieltä neuvoja ;)
Oletko katsonut esim. TV:stä ohjelmia joissa näytetään eläinten koulutuksesta oppeja? Missään niistä ei käytetä minkäänlaista näpäyttämistä vaan ehdollistamista. Kerroin jo tuossa aiemmassa vastauksessani neuvoja, vaan ilmiselvästi sinä luit vain sen mikä sinua ärsytti ja sen jälkeen et nähnyt mitään muuta kuin punaista...
Minä tunnen todella paljon kissaihmisiä, eikä kukaan ole maininnut kissojensa inhoavan tai ei-tykkäävän nenän koskettelusta. Se nimittäin mm. näyttelyissä olisi melkoisen huono homma, kun siellä kissojen on käyttäydyttävä hyvin. Siellä kissan pitää antaa tuomarin koskettaa mitä tuomari haluaa jne. Meillä kissat suorastaan rakastaa nenän hieromista - niin kirsun kuin nenän varrenkin. Minulla on tällä hetkellä kotona 10 kissaa, onko siis minun kokemukseni väärä ja sinun oikea? Ehkä syynä onkin pentuajan käsittelynpuute siis sosiaalistamisen puute?
Tunnut itse antavan melkoisen kärkkäitä neuvoja ja ohjeita, mutta et näköjään kestä muilta minkäänlaista kritiikkiä.
näykkii kun sitä vituttaa ja se tahtoo seuraa tai aktiviteettejä.
Kissan käyttäytyminen on vain oire, joten poista se SYY joka oireen aiheuttaa.
Enhän mä moisella, mutta myönnettäkööt että loukkaannun helposti jos joku käy itteään tuomitsemaan kovin hatarilla tiedoilla. Eihän siinä mitään jos tietää tilanteista ja voi aiheesta sanoa että hei, tässä mennään vikaan.
Itse tunnen myös paljon kissaihmisiä, ja heillä on yleinen mielipide se, ettei kissa pidä nenän koskettamisesta.
Kieltämättä tosin oma kissa pitää nenän varren koskettamisesta, mutta kirsun ei ollenkaan, ei ole koskaan sietänyt, ei yksikään minun, tai ystävieni kissoista.
Enpä televisiota omista enää, mutta aijemin tuli katsottua sitä jotain nelosen tai subin ohjelmaa missä kissoja ja koiria pääasiaksi koulutettiin, ja kyllä sieläkin tuota nenälle näpäyttämistä käytettiin O.o Tämä yksi syy siihen, miksen käsitä miten niin muka moinen on väärin, kun sitä eläinlääkärit ja "asiantuntijat" (okei, siis en edes tiedä ovatko nyt oikeasti asiantuntijoita vai mitä ne siinä sarjassa oli) ovat käyttäneet. Sekä joku kirjanen minkä joskus ennen ensimmäisen kissan hankintaa luin, suositteli koulutuskeinoksi tätä.
Mutta siis, musta sä et edelleenkään auta, vaan puolustelet vaan omaa mielipidettäsi. Me ollaan eri linjoilla, sehän on selväksi tullut jo aika päivää sitten, tuntuu typerältä jäädä junnaamaan samaan.
ei edelleenkään kouluteta tai rankaista fyysisesti!
Monelle tuntuu olevan vaikea käsittää mitä nenän näpäytyksellä tarkoitetaan. Se ei todellakaan satu kissaan, kissa kokee sen lähinnä epämiellyttävänä. Nenän näpäytys ei ole yhtään sen fyysisempi rankaisu kun sumutinpullolla suihkaus.
itse tai kakarasi tuumaisi jos sinua tai sitä näpäytetään nenälle? Ei taitaisi olla mukavaa!
On kissan omistajan avuttomuutta ellei se osaa kieltää tai rankaista kissaansa muuten kun fyysisesti.
Ei ole kakaroita eikä tule. Ja kissan kohdalla kyse on todellakin enemmän kosketuksesta kun lyömisestä. Jos minua joku nenään näpäyttäisi niin kokisin sen lähinnä epämiellyttävänä, mutta ei se sattuisi, aivan kuten ei kissaakaan. Rangaistus kuuluu olla epämiellyttävä, ei se silittely paljoa rangaistuksena toimi.
Kuten sanoin, jos todella vain näpäyttää kissaa nenään, se on tasan yhtä fyysistä kun sumutinpullolla suihkaisu mitä täällä hyvin monet suosittelevat. Kyllähän ne kissat toisiaankin nenille näpäyttelee...
kissalle ihan eri asia kuin ihminen. Kissa kyllä ensin varoittaa toista kissaa ja jos viesti ei mene perille tai kissa itse pääse pakenemaan tilanteesta, se voi ottaa vaikka kynnet esille. Kissojen keskinäisiä viestintätapoja ei ihminen koskaan pysty täysin hallitsemaan. Otetaan esimerkki vaikka silityksestä, kissalle pään silitys voi olla ahdistava tilanne, kuinka moni edes ajattelee tätä. Kissat viestivät keskenään, eivät suinkaan taputtamalla toisiaan päälaelle, vaan haistelemalla, ohittamalla toisensa kylkikyljessä ja samalla nostaen hännän toisen selän päälle. Kissan kyljen koskettelu ja silitys on sille paljon miellyttävämpi juttu. Kissa myös voi varoittaa nostamalla tassun ylös ja jos toinen sen ymmärtää, ei tarvita edes lyöntiä. Kissa varoittaa korvien asennoilla, se viestii niillä muutenkin samoin hännän erilaisilla liikkeillä ja yrittämällä uhkaavassa tilanteessa näyttää mahdollisimman suurelta (kääntyy poikittain ja pörhistää karvansa).
Kun ihminen nostaa käden kissan pään päälle, se kissa voi kokea ihmisen uhkaavan sitä. Silmiin tuijottaminen on kissalle uhkaus myös ja saattaa pahimmillaan aiheuttaa hyökkäyksen. Kissa pyrkii aina ensin tilanteesta pois, ellei se pääse, se hyökkää (hyökkäys on paras puolustus).
Nenän näpäytys riippuu täysin siitä milloin se tehdään ja miten. Jos se on vain kosketus ja heti kun kielletty asia on tehty, voi se toimia. Jos se tehdään myöhässä kun tilanne on jo ohi ja annetaan luunappi, se aiheuttaa kissalle omistajansa pelkäämistä. Ihan vastaavaa juttu on nenän työntäminen pissaan tai kakkaan, ei sekään niin kovin fyysinen ole jos verrataan vesisuihkuun, muttei ollenkaan oikea tapa toimia päinvastoin.
Kyllä lapsikin alkaa välttelemään vanhempaansa jos lapsen nenälle napsu annetaan. Hyvin helposti voi nähdä miten lapsikin alkaa vetäytymään käden lähestyessä.
Minulla ei ole tarvetta käyttää fyysistä "kuritusta" kissoilleni, riittää kun taputan käsiäni ja huudan kovalla äänellä EI. Lehden napautus kämmeneen toimii samoin hyvin, ääni yhdistettynä kieltoon on yleensä toimiva ratkaisu.
sitten ne oppinsa jos noita vanhoja keinoja on tullut opittua. Onhan ennen käsketty opettaa kissa/koira sisäsiistiksi painamalla sen kuono lätäkköön. Nykyään sitä ei enää missään nimessä sallita eikä suositella, vain ne joilla ei tietoa ole tuota voivat käyttää ja trollit suositella. Onhan hevosiakin ennen raipoilla läimitty ja se on ollut sallittua, nykyään raipalla ei saa hevosta lyödä vain ilmaa hevosen vierellä.
Olen minäkin nähnyt ja kuullut vaikka minkälaisia opetuskeinoja, vaan nykyään niistä suurin osa on jo kiellettyjä. Ennen lapsiakin lyötiin karttakepilla sormille koulussa, nykyään sitä ei saa tehdä.
Onko se, että eläin pelkää omistajaansa se mitä halutaan, vai toivottu käytös se mihin pitää pyrkiä?
Etsi se kirja jota suosittelin, siinä on todellakin ammatti-ihmisen oppeja joista kannattaa ottaa käyttöön kunnolliset välineet.
pitäisikö sitä ruveta soittamaan eläinsuojeluun kaikista kissojen nenään näpäyttäjistä?
meillä käytettiin suihkupulloa aiemmin, mutta se ei syystä tai toisesta enään tehoa kissoihin. jos pennut tekevät jotain mitä eivät saa, riittää yleensä se että nousee ylös ja huutaa ei. välillä on tietenkin näitä päiviä kun täytyy tehdä kaikki mikä on kiellettyä, silloin käytetään tuota näpäytystä.
te jotka järkytytte tästä kissan tai koiran kuonoon näpäyttelystä, suosittelisin tutustumaan esim. taistelukoirien (mm.bullterrierien) koulutukseen. siinä ei paljoa hellät kuonon näpyttelyt auta.
ja jos lemmikille ei tee alusta asti selväksi kuka määrää, mitä saa tehdä, mitä ei, on varmasti lemmikkinsä kanssa ongelmissa. kissat ovat eri luenteisia, ei ole selvä että kaikkiin kissoihin toimii sama rangaistus menetelmä.
ja lisään vielä, olen ehdottomasti vastaan eläintein liian voimallista kurittamista, mutta, esim tämä nenään näpäyttäminen ei sitä ole.
olet itse omistanut ja kouluttanut?
Jos ymmärrät koirista yhtään mitään, niin tiedät ettei niiden koulutuksessa käytetää koskaan lyöntejä, näpäytyksiä tai muitakaan fyysisiä kontakteja.
Ja sitä paitsi bullterrieri on leppoisa koira.
Mun ensimmäinen kisu pennusta lähtien puri jalkoja ja hyökkäili päälle sun muuta semmosta. Loppu ku seinään, kun otin sille myöhemmin kissakaverin.
Joo, no se olis vaihtoehto sinällään, jos kyse olis tylsistymisestä tai huomion puutteesta ym., mutta kun ei.
Isoin ongelma mulla on tässä koko hommassa just se, etten mä kykene yhdistää tota näykkimistä mihinkään tiettyyn tilanteeseen tai toimintatapaan, enkä siis tiedä mistä se johtuu, jotta sen vois korjata. Ton kanssa kuitenkin leikitään useempi tunti päivässä ja pihallakin käydään _vähintään_ puoli tuntia päivästä satoi tai paistoi, lisäksi tuo tykkää yksinään leikkiä ja mennä paljon.
Ja tuo näykkiminenkin on niiiin harvaa. Saattaa olla että näykkäsee välillä n. kerta viikkoon, joskus menee useampi viikko välissä.
Myös meidän 11v. leikattu poikakissa harrastaa näykkimistä ja minäkin olen todennut hankalaksi karsia tämän epämiellyttävän tavan siltä pois. En ole saanut selvitettyä mistä se meidän herralla johtuu, kun kesken silityksien ja paijauksen tätä esiintyy enkä tosiaan ole saanut huonoa tapaa siltä pois. On todellakin inhottavaa, kun se näykkäisee vierasta ihmistä, varsinkin lapsia. Joudun aina varoittamaan siitä etukäteen. Itse osaan jo useimmiten ennustaa sen käytöksestä, milloin aikoo iskeä kiinni ja kieltäminen ääneen (tai käden ottaminen pois, paikalta pois lähteminen...) toimii silloin aika hyvin mutta ei hävitä ongelmaa. Varsinkaan kun en saa miestäni reagoimaan asiaan samalla tavalla kuin itse teen. Hänéstä tapa on lähinnä huvittava. Mutta lähetän kovasti sympatioita taskumarille, toivottavasti näykkiminen loppuisi!
Hei,
kiitosta vaan kannustavista sanoista!
Meillä tosiaan edelleen ongelmaa tämän näykkimisen kanssa, ja ihan samalla tavalla joudun aina varoittamaan muita ihmisiä siitä, ihan jotteivat säikähdä.
Nyt vaan ihan tosissaan pitäisi saada tuo tapa kitkettyä, kun meille esikoinen tulossa, enkä tosiaan tahtoisi kissasta luopua jonkun hiton näykkimisen takia, varsinkaan kun sitä esiintyy niin äärettömän harvoin nykyään.
Eli edelleen, jos vinkkejä löytyy, kaikki on tervetullutta!