Hiekkatiellä tai nupulakivetyksellä ajettaessa jostain vasemmalta etuosasta kuuluu terävän koliseva ääni, joka välittyy auton koriin resonointina. Hiekkatiellä tuon kuulee erityisen selvästi, kun ajetaan on "nimismiehenkiharoissa". Rattiin asti tuo tärinä ei kantaudu, mutta lattiassa ja penkissä sen tuntee. Vanhassa Avensiksen korimallissa takakoiranluut antoivat vastaavanlaista ääntä, kun olivat vaihdontarpeessa. Edestä kaikki nivelet on käyty läpi sekä myös koiranluut, mutta väljyyttä ei löytynyt. Mistähän tätä asiaa voisi lähteä selvittämään?
resonoiva ääni -06 Avensiksen alustassa
tärinöitä alustassa
163841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ihan normaali tojottomen ääni.
..eikö niin? Pidetään kuitenkin keskustelu asiallisena.
Kokeiles painaa kevyseti jarrua tuossa kiharassa, jos räminä vaimenee, niin paas tutkien jarrupalojen kiinnityshilut.
Tarkasta kiinnitys.
Eipä siellä jarrupuolella oikeastaan mikään muu voi olla löysällä, kuin koko jarrusatulan kiinnitys. En ole vielä tarkemmin tutustunut niihin, mutta ainakin vanhassa Avensiksessa satula oli ns. "yhtä puuta" ja se piti irrottaa jotta sai palat vaihdettua. Voin kuitenkin viikonloppuna tarkistaa asian.
Sisälokari tai joku muovinen pohjalevy vois kyllä aiheuttaa tuota pärinää. Tosin se ääni on kyllä semmoinen, kuin kaksi kovaa materiaalia hakkaisi toisiinsa. Eli muovista ei mielestäni lähde niin terävää ääntä. Voin tarkistaa tämänkin.
Mutta kyllä kuitenkin edelleen olen sitä mieltä, että joku nivel tai pusla on nyt finito ja se tulee ilmi silloin, kun pyörätuentaan kohdistuu nopeatempoisia iskuja. Katsastusmiehen iskaritesti on hyvä esimerkki tästä tilanteesta. Kesällä kun hankin tämän Avensiksen, niin huomasin tämän asian jo silloin. Autotohtorin raportissa ei tosin ollut mainintaa alustan vioista. Siinä testissä ne varmasti olisivat ilmenneet.
voivat olla löysällä ,iskaririkki tai yläpään laakeri onko ohjaus jotenkin tahmea?
Ohjauksessa ei tunnu tahmeutta. Jokin vaimea kopsahtelu kuuluu ratin takaa kojelaudan sisältä, kun parkkipaikoilla kääntelee. Muuten tuntuu olevan OK.
Yläpään laakereita en myöskään osaa epäillä, sillä mittarissa on vain 103tkm. Vanhassa Avensiksessa oli 190tkm mittarissa, kun vaihdoin iskarit eikä yläpään laakereilla ollut vielä mitään hätää. Iskarin kiinnitykset tarkistetaan.
Miten ne jarrupalat on kiinni? Jos niissä on jouset välissä, kuten corollassa joskus aikanaan, niin ne pääsi liikkumaan, kun jouset kuoleentui.
Ilmeisesti satulat kolisee. Laita rasvaa satulan liukutappeihin niin vähäksi aikaa vaimenee kolina. Itsellä Corolla Versossa sama ongelma.
Edelliselle vastaajalle. En vielä tiedä miten T25 Avensiksessa jarrupalat ovat kiinni satulassa, mutta vanhakorisessa sisemmässä palassa oli "väkäset", jotka pujotettiin sylinterin männän koloseen. Uloimmassa palassa ei muistaakseni ollut mitään, vaan se asetettiin satulan hahloihin. Sitten semmoinen jäykkä "lukituslanka" laitettiin satulan reunaan tukemaan tätä ulointa jarrupalaa.
Okei, siis eihän ne satulat ole täysin kiinteästi paikoillaan, koska ovat liukutappien varassa. Eli pientä väljyyttä voi esiintyä, ainakin vanhassa Avensiksessa. Mutta palathan tukevat satulaa sen verran kun puristuvat levya vasten, ettei se pääse heilumaan holtittomasti. No jos ajelen tänään tai huomenissa hiekkatiellä, niin painelempa jarrua nimismiehenkiharoilla. Kuunnellaan mitä tapahtuu..
Tarkistin jarrusatuloitten kiinnityksen, mutten kyllä havainnut mitään liiallista väljyyttä. Kuten mainitsin, niin liikkumavarahan niillä pitääkin olla. Myöskään iskareitten kiinnitykset olivat kunnossa. Pohjan muovisuojat eivät olleet irrallaan eivätkä myöskään sisälokarit. Tarkistin myös samalla pyörätuentojen nivelten kunnon, mutta ei sieltä vaan löytynyt väljyyksiä. Kieltämättä menee mystikseksi.
Onko tämä satuloitten kolina ihan merkkiliikkeen ilmoittama syy kolinalle, vai onko joku hoksannut sen itse? Eilen tunnustelin tilannetta, kun ajelin hiekkatiellä. Tiheissä pienissä töyssyissä painoin kevyesti jarrua, niin se resonoiva ääni muuttui vielä voimakkaammaksi ja sen tunsi myös jarrupolkimessa. Sitä voisi verrata jopa ABS-järjestelmän ääneen. Eli viitanneeko sittenkin löystyneisiin jarrusatuloihin? Mutta kyllä vaan tuntuu hieman typerältä vialta, jarrusatulat löysällä....
Kyllä se syy tohon ääneen on ,että liukutapit on väljät runkoonsa nähden.
mitoitus pielessä vai kuluneet?
Meillä oli kallistuksen vakaajatangon kumipusla kulunut. Siis se jolla kallistuksen vakaajatanko on rungossa kiinni. Siitä tuli terävä kolina töyssyissä. Helppo vaihtaa ja kolina loppui siihen.
Joskus auton kori tai äänen heijastuminen kovista pinnoista voi saada aikaa sen että ääni tuleekin muualta kuin miltä se kuullostaa. Joten kannatta tarkistaa myös auton takapää ja pakoputken kiinnitys. Ensimmäiseksi kannattaa tarkistaa, että varapyöräkotelossa ei ole mitään kolisevaa.
Nissaneissa tuo jarrusatulan kolina hiekkatiellä on ihan tyypillistä, vaikka niissä ei mitään vikaa olisikaan. Tojossa en ole vielä huomannut.