Hei! Ensinnäkin olen ihan amatööri näiden koneiden kanssa. Nyt koneessa on joku pöpö. Se ilmenee näin:
-Laitan koneen käyntiin (ilman nettikaapelia)
-Odotan että virus torjunta käynnistyy
-Laitan nettikaapelin kiinni.
-NYT! C: asemaan asentuu heti MSDOS sovellus nimeltä 2008.exe
-Virustorjunta havaitsee sen miltei heti ja poistaa ohjelman sekä yleensä jonkun Temporary internet files/ content.IE5/ (jotain numeroita jotka vaihtelee)/cs[1].gif. Havaittu kohde on Trojan:win32/Sisron.
-Kone toimii normaalisti
Mutta kun sammutan ja käynnistän seuraavankerran, taas sama homma uudestaan.
Kone on scannattu F-securen online scannerilla pariinkin otteeseen, Pandan safe CD:llä, Malwarebyte`s anti-malwarella sekä Nortonin online scannerilla. CCleanerilla on putsattu muuten.
Ilmeisesti tuo siis asentuu automaattisesti kun laitan nettipiuhan kiinni ja kone saa yhteyden. Koneeseen tuli aiemmin virus joka asensi mika jonkun virustorjunnan. Sen sain poistettua ja asensin windowsin uudelleen, kaikki servicepackit ja päivitykset. Nyt sitten tekee tuota. Virustorjuntana on Microsoft Security Essentials.
Mistä tuon voisi löytää että sen saisi poistettua?
Mitä tehdä?
2008.exe Trojan/Sisron
Taatinenkone
1
384
Vastaukset
- 20
Järjestelmässäsi on aktiivisena haittaohjelma joka tuon käynnistää kun havaitsee verkkoyhteyden, ties mitä muuta se tekee, luultavasti lähettää käyttäjätunnuksia ja salasanoja jonnekin tai spämmiä ympäriinsä.
Etsi sen nimellä poisto-ohjeita mutta harkitse tarkasti mitä teet ja mitä asentelet, varmuudella saat sen poistettua tyhjentämällä kovalevyn ja asentamalla Windowsin kokonaan uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873217
- 622917
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322435- 802273
- 742179
- 952026
- 121616
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan191593Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301440Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j321423