Äänet sisälle...Corolla vm.2003

Kuuluupas melkoiset äänet sisälle kesärenkaillakin, kun ajelle tuollaisella 2003,1.6, farkkucorollalla. Kun lapsi nukkuu ja yrittää kuunnella radiota, niin mahdoton yhtälö muodostuu. Onko kokemuksia, millä saada rengasäänet vaikenemaan. Liekö renkaissa suuria eroja? Polyuretaanin kanssa en viitsi alkaa pelaamaan.
72517
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ohuelle pohjalevylle ei ole paljon tehtävissä... Superviitseliäs tietysti sivelee pojaan sisäpuolelle noisekilleriä mutta empä itse viitsisi mokomaan ryhtyä..

Äänestä

--------

Äänestä

Kun corolla muuten luotettavasti menee en minä hae hyviä ajo-ominaisuuksia enkä pientä ääntä.
Käytän kuulosuojaimia pitemmillä matkoilla varsinkin tallvirenkailla ajellessa.
Kun talvirenkaspakko on ja tiet kuitenkin sulat ääni on kova kyllä.

Äänestä

...autoa olekaan.

Nyt uusi Astrakin TM:n mittauksissa 100 km/h = 70 dbA!

Focus myös 69-70 dbA.

Taitaa olla 307 meluttomin... "vain" 68 dbA.

Kertoo mies, joka ajeli Peugeot 406:lla = 65 dbA/100km/h.

Onkohan 407:ssa 64 dbA :)

MIKSI MELUA ON?
Äänieristys maksaa ja painaa, siksi tässä alemmassa kokoluokassa sitä ei laiteta ylimääräistä. Ongelma onkin lähinnä helvetin karkeat asfaltit täällä Suomeessa ja miksi asfaltti on isoa raekokoa? = kansa ajaa nastarenkailla, joka kuluttaisi ohuempi rakeiset pinnoitteet liian nopeasti.

Moottori- ja tuulensuhinamelusta ei niinkään ole enää ongelmaa. Moottorit ovat hiljaisia, ilmanvastukset pieniä, ovissa kaksoistiivistykset ja ikkunalasit paksumpia...

UUSI AVE:
Sitäkin on moitittu täällä tojota-palstalla melusta? Näyttää siltä, että P 407 voittaa Aven äänettömyydellään 10-0 :)

Äänestä
  • ...on ihan oikeasti hiljainen.

    Mutta sehän onkin ranskalainen, joka on kirosana tojo-palstalla.

    Äänestä

Ota alkuperäiset Dunlopit tai Bridgestonet pois ja korvaa ne Conti PremiunContact tai Misukan renkailla. Tulee huomattavasti hiljaisempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


m33 kirjoitti:

Kuuluupas melkoiset äänet sisälle kesärenkaillakin, kun ajelle tuollaisella 2003,1.6, farkkucorollalla. Kun lapsi nukkuu ja yrittää kuunnella radiota, niin mahdoton yhtälö muodostuu. Onko kokemuksia, millä saada rengasäänet vaikenemaan. Liekö renkaissa suuria eroja? Polyuretaanin kanssa en viitsi alkaa pelaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu