Kuka tämä helvatan akka on?onks tietoa?Miten näitä rääkkäystapauksia tulee ilmi koko ajan?Olkaa tarkkana jos naarpurissa kuuluu olevan koiria eikä niitä ulkoilluteta riittävästi.Kovemmat tuomiot kaikille,jotka viattomia rääkkäävät.
Turun eläinräkkääjä
harppu55
26477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
"Kuka tämä helvatan akka on?"
-Mitä hevonpeetä se sulle kuuluu?
"onks tietoa?"
-no ei!
- jos sulla jo on, toivottavasti ymmärrät olla levittämättä sitä!
"Miten näitä rääkkäystapauksia tulee ilmi koko ajan?"
- no koska sellaista nyt vaan elämässä sattuu...
- no koska poliisi ja eläinsuojelu toimii...
- no koska lehdistö niistä kertoo... siitähän sinäkin kai luit?
"Miten näitä rääkkäystapauksia tulee ilmi koko ajan?"
- no koska sellaista nyt vaan elämässä sattuu..."
Miten niin elämässä vaan sattuu eläinrääkkäystä? Ei minulle vaan ole koskaan päässyt tuollaista sattumaan, eikä kellekään tutulleni. Ihan asiallista noista tapauksista on puhua, etteivät nuo rääkkääjät luule pääseväsä asiasta kuin "koira veräjästä".
No kurppa66 on vasta neropatti...ei sitä "vaan satu" tavallisella maalaisjärjellä varustetulle ihmiselle.Taidat olla rääkkääjän frendi...Nimet pitää saada julkisiksi,jos sitten alkaisivat miettimään.Kovat sakot,eläntenpitokielto ja häpeä.Siinä resepti
Haloo vaan ittelles. Kyllä sitä sattuu, olethan juuri itsekin lukenut asiasta lehdistä. Vai voitko kiistää? Olet varmasti lukenut samantyyppisiä aiemminkin, ethän muuten olisi noin tuohtunut. Vai voitko kiistää? Siispä olemme kiistattomasti todistaneet että sellaista sattuu.
Elämäntilanteet muuttuu, tulee sairauksia, ikää, avioeroja ynnä muuta. Silloin kaikki ei jaksa, mutta YLPEYS estää pyytämästä apua tilanteen selvittämiseen. Siihen ei auta mikään maalaisjärki, saati sitten harppu55:n kaltaisten ihmisten kiljumiset julkisilla palstoilla tyyliin "Kuka tämä helvatan akka on?". Siihen ainoa oikea vastaus on " -Mitä hevonpeetä se sulle kuuluu? ".
Tuntien harppu55:n kaltaiset tyypit, en todellakaan ilmaisisi ko. henkilön nimeä vaikka tuntisinkin. Tämä harppu55 olisi alta aikayksikön paikallisessa kapakassa resuumassa kaljalasin kanssa että "hei, mää tiedän sen saatanan akan joka rääkkäs niitä koiria, se oli sejase, kerron jos ostat paukun".
Ainoa oikea tapa toimia on pitää nokkansa kiinni toisten asioista. Odottaa kun eläinsuojelijat tekevät tehtävänsä, odottaa kunnes poliisi on suorittanut esitutkinnan, syyttäjä tehnyt syyttämispäätöksen ja kunnes oikeusistuin on todennut tapahtuneen tosiasiaksi ja antanut siitä lainvoimaisen tuomion.
SITÄ ENNEN EPÄILTY ON SYYTÖN!!!
Ymmärrätkö: SYYTÖN? Siksi nokka kiinni harppu55 ja odota tuomiota ennenkuin räävit toisten asioita.
"Odottaa kun eläinsuojelijat tekevät tehtävänsä, odottaa kunnes poliisi on suorittanut esitutkinnan, syyttäjä tehnyt syyttämispäätöksen ja kunnes oikeusistuin on todennut tapahtuneen tosiasiaksi ja antanut siitä lainvoimaisen tuomion"
He eivät aina voi kaikkea huomata, siihen tarvitaan muiden vihjeitä. Haloo ;-)
"Tuntien harppu55:n kaltaiset tyypit, en todellakaan ilmaisisi ko. henkilön nimeä vaikka tuntisinkin."
Oletko kenties hieman tyhmä? Ja itsekäs?
Mikä on ongelmasi? Lääkkeet unohtui.. tai otit niitä liikaa, kummin päin vain. Tekstissäsi ei ollut mitään järkeä.
Onko sinulla jokin probleema sen asian kanssa että jotkut haluavat auttaa? Ja muuten.. se että tahallaan laiminlyö lemmikkiään on ihan eri asia kuin elämäntilanteen muutokset.. jälkimmäisen kohdalla kannattaisi silloin laittaa tuo "YLPEYS" narikkaan ja ajatella sitä eläintä eikä itseään.. ei päivää nyt taas näitä "neroja".
Luulenpa että tuo turun tyyppi laiminlyö tahallaan.. joten.. viestisi olivat turhia. Miksi yleensäkään vedit omenat sieraimiisi? Jokin alotuksessa osui ja upposi? Hmm..
Tahallaan rääkkääjät saisi heittää minun puolestani suoraan synkimpään vankilaan johon ei päivänvalo paista.
On tainut harpulta jäädä lääkkeet ottamatta.Jos ei olisi valveutuneita ihmisiä niin vielä enemmän saisivat eläimet kitua.Turun tyyppi on keräillyt koiria,ei siinä mistään eläinrakkaudesta ole kyse!Jotta hänelle ei koskaan kukaan antaisi uusia eläimiä niin siksi olisi nimien julkaisu tärkeää kaikkien kohdalla.Mm.Virossa tehdään niin, ainakin osittain.ja kaikille varmsti tulee vastoinkäymisä yms.mutta mikään ei oikeuta siihen,että rääkkää elukoita.Silloin pitää ensin huolehtia eläimet pois ja sen jälkeen voi vaikka tappaa itsensä jos niin ahdistaa,sehän on jokaisen oma asia.
mullekkin tulee mieleen,että kun noin kovati harppu suuttuu ,ettei vain olis osunut kalikka omaan nilkkaan:
ja ihan tiedoksi: enpä juo viinaa,en olutta enkä kapakoi, joten se siitä
Taidat inhota eläimiä. Kyllä sitä asiaa saa levittää jos joku elukoita rääkkää. Niin ehkä se johtaa siihen ettei se vastaisuudessa pääse käsittelemään eläimiä.
"Taidat inhota eläimiä."
Tsik-tsik, väärin meni!
"Kyllä sitä asiaa saa levittää jos joku elukoita rääkkää."
Ei muuten saa, oikeusistuin on se joka suomessa määrittää syyllisyyden, EI nettikäräjät eikä turpakäräjät jossain kapakkapöydässä. Jos syytetty henkilö, josta olet puhunut paskaa, ja vaikeuttanut hänen elämäänsä, voittaa oikeudessa juttunsa, sekä todetaan syyttömäksi, olet kusessa. Näin erityisesti JOS siitä on ollut oleellista haittaa ao henkilölle.
"Niin ehkä se johtaa siihen ettei se vastaisuudessa pääse käsittelemään eläimiä."
Pahimmillaan se johtaa päinvastaiseen tulokseen, sillä ne jotka elukoitaan rääkkäävät alkavat tehdä sitä entistä enemmän salassa. Näin vaikeutat vain turhanpäiten viranomaisten työskentelyä.
Nyt suut poikki ja odotetaan mitä oikeus sanoo!!! Sitten vasta voitte jatkaa tätä rääpimistänne.
Siinä annetaan käskyjä niin ku olisit joku v**un auktoriteetti. Sä oot niinku joku ylä-asteen opettaja. Käy sit hermoon ku joku on niin muiden yläpuolella. Sinä sen tosiaan päätät mitä ihmiset saa puhua. Painu vit***n niiden oikeus käsittelyjes kans!!!!
Se nimi ei kuulu sinulle(kaan), olitpa sitten minkä valtakunnan anarkisti tahansa.
Sieg Heil!! Mein internrttenkyttänsfuher!
Anarkisti?
Se on kumma jos joku ajattelumalli ei kulje käsi kädes sun kans niin on anarkisti.
No sä ny oot niitä ihmisiä joilla ei o mitään muuta ku oma mielipide ja se on ainoa oikea. Sun ei pitäis osallistua keskusteluun ollenkaan koska et näköjään ymmärrä sen ideaa. Sä et voi käskyttää tää ihmisiä ja jeesustella.
kehen se kalikka kalahtaa. Ethän vetänyt hernettä nenuun, kun muistutin että käytössäännöt ja laki on voimassa myös keskustelupalstoilla. Muistelepas miten kävi pääministerin morsiota netissä herjanneille... ehkä siitä ymmärrätkin kupletin juonen.
Jos siis olet sitä mieltä ettei laki koske sinua niin ET ole ANARKISTI? Öh, mikähän sitten olisit?
Katsohan määritelmää vaikka tuolta: http://hiki.pedia.ws/wiki/Anarkisti
Onpa tyhmä keskustelu, mut kaikki taitaa olla samaa mieltä, että eläinrääkkäys on tuomittavaa. Tuomiot vain saisivat koventua, sillä pahoistakin tapauksista on langetettu aivan liian lieviä rangaistuksia.
Ja turkistarhaus olisi lopetettava kokonaan. Kukaan ei nykypäivänä TARVITSE turkkia eikä turkiseläinten lihaa hyödynnetä ihmisravinnoksi, joten siinä eläimet tapetaan vain ihmisten turhamaisuuden takia.
samaa mieltä
Vaikkakaan en millään lailla puolusta eläinten laiminlyöntejä puhumattakaan rääkkäyksestä. Mutta olen tavannut tyyppejä, joiden mielestä on ihan jees kytätä ja puuttua toisten asioihin ihan ilman syytä. Kaltoinkohdellun eläimen tunnistaa kun sellaisen näkee. Se, että naapuri ei näe koiraa lenkitettävän ei tarkoita sitä, että se ei lenkille pääsisi. Ajatellaanpa vaikkapa meidän asuinaluettamme. Todennäköisyys nähdä lenkille lähtö ja sieltä paluu on pieni verrattuna siellä lenkillä vietettyyn aikaan. Noin pari minuuttia molemmissa. Vaikka itse ulkoilu tapahtuisikin monta tuntia. Ja kyllä, olen joutunut tätä asiaa selvittämään erään ääliönaapurin kanssa. Hän ei ollut viikkoon nähnyt muka koiriamme lenkillä. Noh, silloin emme olleet olleet yli viikkoon paikallakaan, kämppikseni kyllä, joten tämä yksinkertainen tyyppi oli sitten päätellyt, että koska asunnostamme kuuluu ääniä, niin koirat ovat heitteillä. Ja tietysti koko kerrostalon eläkeläisjuorukerhon kanssa oikein yhdessä asiaa se aika pohdittukin. Olivat ehtineet jo ilmaisemaan huolensa isännöitsijällekin, joka tosin nauroi kun kuuli asiasta.
Noh, nykyään asumme omakotialueella, jossa ei näitä kyttääjiä ole. Vaikka edelleenkään ei meidän ulkoilujamme varsinaisesti nähdä. Tiedän kyllä, että koiranomistajissakin on erilaisia tyyppejä. Mutta liika pumpuliin kääriminenkään ei edistä koiran hyvinvointia. Pumpuliin käärijästä voi toki tuntua pahalta, jos toisen koira elää toimeliasta (vaarallista muka) elämää.
Täällä opastetaan usein soittelemaan aika herkästäkin johonkin eläinsuojeluun. Ok, sen vielä ymmärrän, mutta joku kennelneuvoja, niin turha olisi meidänkään ovesta sisään yrittää. Antaisin todennäköisesti eläinlääkärimme yhteystiedot. Vaikka ei salattavaa olekaan, ja tuollainen mahdollisuus tuntuu kaukaahaetulta. Mutta todella outoja "eläinten ystäviä" kohdanneena kaikkihan on mahdollista :)
Mutta julkine rääpiminen ja nimien julkistaminen kesken prosessin on sekä laitonta, että tarpeetonta. Tuossa vaiheessa ne hommat hoituvat kyllä jo ihan virallisiakin teitä eteenpäin. Eli juoruilu suomi24:ssa ja lynkkausmielialan luonti on erittäin kyseenalaista.
En ole kuullutkaan tästä tapauksesta. Mistä tässä on kyse? Kertoisiko joku, ilman nimiä, mistä tämä haloo nyt johtuu? Vaikea ottaa kantaa, kun ei tiedä mitään.
ei tuo niin niin iso salaisuus ole kun lehdessäkin oli kuva siitä kämpästä.Oli kerännyt tiibetinspanieleita ja jos ihmisellä on 20 koiraa niin niiden ulkoilutuksen kyllä huomaa,koska kaikkia ei voi viedä samaan aikaan ulos.En vaan hyväksy tuollaista keräilyä ja hoitamatta jättämistä.Ja kukaanhan ei ole ämmää vielä nimeltä maininnut.Jos on pokkaa ryhtyä tuollaiseen holtittomuuteen,pitää olla kanttia myös vastata teoistaan!!!
"Ja kukaanhan ei ole ämmää vielä nimeltä maininnut"
Eikä pidäkään mainita. Ainakaan sinun kuultesi. Toivottavasti ymmärtävät pitää kaikki nyt sinut tuntevat kitansa kiinni asiasta. Ettei juorut lähde leviämään. Se on edelleen se tuomioistuin joka päättää syyllisyydestä. EIKÄ kurppa55 tai harppu55 tai tai hulijavilma tai hehehehe eikä kukaan muukaan naapurikyttä.
"En vaan hyväksy tuollaista keräilyä ja hoitamatta jättämistä"
Kuka helvetissä hyväksyisi????? Silti oikeus päättää suomessa syyllisyyden. Anna sen tehdä työnsä rauhassa.
Suomen laki ja rangaistukset ovat näissä ja monessa muussa asiassa ihan lapsenkengissä.tuomiot ovat mitättömiä ja niillä ei ole mitään vaikutusta.Moraalittomat ja tunneköyhät ihmiset jatkavat toimintaansa tuomiosta huolimatta.Oikeutta vois jakaa joku muukin..."jos mä olisin kuningas niin mä kyllä panisin ne tyypit kokemaan saman kohtalon"
Kokeilepas nyt ottaa yhteyttä omaan kansanedustajaasi. Kerro hänelle huolesi. Ehkä hän on kanssasi samaa mieltä, ja pyrkisi jopa, jos muilta kiireiltänsä ehtii, hankkimaan tukea asiallesi yli puoluerajojen. Näin eduskunta voi säätää asiasta lain jossa on tiukennuksia nykyisin voimassa olevaan. Tai antaa hallitukselle ohjeistusta jonka perusteella vastuullinen ministeriö antaa ohjeita lain soveltamisesta. Näin toimitaan demokraattisessa maassa.
Muutamia maita joissa demokratia ei oikein tahdo toimia, Somalia, Afganistan, Iran, Irak sekä yllättäen jopa Amerikan yhdysvallat, muutamia mainitakseni. Tuskinpa haluaisit asua yhdessäkään noista maista? Edes ihmisenä, saati koirana.
Joten pidetään nyt vain kiinni tästä oikeusvaltiosta joka meillä on, vaikka se oikeus on ihmishallinnossa on aina vähän epätäydellistä.
Eikö siis Suomessa saa vaalia eläinten oikeuksia, koska on olemassa maita, joissa ihmisoikeudet eivät toteudu? Outoa logiikkaa..
Enkö juuri sanonut että ottaisi yhteyttä omaan kansanedustajaansa. VAIN JA AINOASTAAN sillä tavalla voi saada muutosta lakeihin ja asetuksiin.
Ei suinkaan turpakäräjillä kapakassa, ei netissä nimiä kyselämällä.
Ei se voi olla näin vaikeaa ymmärtää, eihän?
Onhan noita adressejakin eläintenoikeuksien puolesta eduskuntaan keräilty vuosi toisensa jälkeen, vaan vieläpä vaan ollaan takapajula lain osalta. Ykstyishenkilöinä voimme jokainen auttaa, jos vain uskallamme laittaa itsemme peliin ja puutumme väärinkäytöksiin. En tarkoita mitään lynkkausporukkaa, vaan ilmoituksen tekemistä viranomaisille ja lisäksi puskaradion kautta tiedon levittämistä, sillä lakihan ei asiaan auta.
Tämä nimenomainen tapaus ei ole mitenkään väärintulkittavissa, koiria oli ehdottomasti liikaa, jotta ne saisivat riittävää hoitoa = eläinrääkkäystä. kurppa66 voi huudella äänensä käheeks, eikä se asia muutu miksikään. Luultavasti nainen on jotenkin psyykkisesti ongelmainen, sillä normaalihan tuollainen ei ole. Toivottavasti myös hän saa apua.
Tämä kurppa ei nyt vaan ymmärrä tätä rikoksentekijöiden yltiöpäistä suojelua!!! Kuvitteletko sä tosiaan, että nää eläinrääkkäystapaukset loppuu kun annetaan vaan poliisin ja eläinsuojelun tehdä tehtävänsä??? Ei helvetti sentään! Montako uutista sun pitää lehdistä lukea "on jo aiemmin tuomittu eläintenpitokieltoon" että sun jakeluun menee se että sun hyssyttelypolitiikka ei todellakaan toimi??? Mistä perkeleestä me voidaan tietää minkä kennelin pitäjä EI ole se joka näitä koiraressuja pitää nälässä ellei siitä saa puhua???
Sulla on ihan käsittämättömiä perusteluja kysymykselle "Miten näitä rääkkäystapauksia tulee ilmi koko ajan?" !
Niitäkö ei sitten vaan "satu" ellei poliisi ja eläinsuojelu toimi eikä lehdistö niistä kerro? Mäkin haluun sinne sun mielikuvitusmaailmaan missä kaikki on niin auvoista ja ihanaa, kunhan ei lehdistö, poliisi ja eläinsuojeluviranomaiset puutu asiaan.
Niin... syytön kunnes toisin todistetaan. Saat ampua ihmisen poliisin silmien edessä, silti oot vaan epäilty ennen oikeuden päätöstä...
Ootko sä toi kyseinen "akka"? Vai mistä tällanen järjetön puolustelu???
No esimerkiksi siitä, että käy tutustumassa kasvattajaan ja hänen koiriinsa. Olosuhteista näkee kyllä todella paljon, koirasta puhumattakaan. Ja jos joku asia epäilyttää, niin koiran voi jättää ostamatta. Jo se, haluaako kasvattaja päästää mahdollista asiakasta koiria katsomaan kertoo paljon.
Toki nykyinen järjestelmä ei oikein toimi, mutta ei toimi sekään, että kansalaiset saavat ihan itse hoitaa tuon puolen. Resursseja olisi ihan hyvä saada lisää, mutta Suomessa toimitaan Suomen lakien mukaan, ei huutoäänestyksen perusteella.
Voisit sitten sinäkin ottaa yhteyttä siihen kansanedustajaas ja ottaa osaa adresseihin ym. sillä kuten sanoit nykyinen systeemi ei toimi. Silti useimmilla ihmisillä on huoli kaltoinkohdelluista eläimistä, joita Suomessakin on vaikka kuinka paljon. Tuollainen morkaaminen on turhaa ja helvetin ikävää, silloin kun ihmiset yrittävät auttaa eläimiä. Eläimet itse ovat avuttomia psyykkisesti sairaiden ja typerän "YLPEYDEN" omaavien idioottien käsissä. Auta siis sinäkin, äläkä täällä mollaa.