Miten tuo tulojen vyöryttäminen menee toimeentulotuessa? Jos edellisessä päätöksessä on ollut ylijäämää esim. 145 e, niin otetaanko se huomioon seuraavassa päätöksessä? Jos otetaan, niin kuinka suurena euromääränä?
Vaikuttaako asiaan mitenkään se, jos ylijäämä on tullut lyhytaikaisesta työstä, jonka jälkeen työttömyys jatkuu? Eli tulo ei ole säännöllistä.
Vaikuttaako asiaan mitenkään se, jos ylijäämä on tullut lyhytaikaisesta työstä, jonka jälkeen työttömyys jatkuu? Eli tulo ei ole säännöllistä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lukaise: http://www.netfi.fi/toimeentulotuki/jaksottaminen.php#1
Nuo lakitekstit ovat melko vaikeaselkoisia.
Tajusinko oikein, että noin pientä ylijäämää (145 €) ei siis saa vyöryttää lain mukaan seuraavalle kuukaudelle?
Kuitenkin seuraavan kuun tuloina on taas vain työmarkkinatuki ja asumistuki, eli tulot ovat pienet tuon pienen työpätkän jälkeen.
Siitä minkä suuruinen tulo on vyörytettävissä ei ole tarkkaa säännöstä. Asia siis harkitaan aina tapauskohtaisesti, kuitenkin asiakkaiden yhdenvertaisuus pitää muistaa - ei voida siis toimia niin, että samanlaisessa tilanteessa olevista toiselle jätettäisiin 145€/kk vyöryttämättä ja toiselle vyörytettäisiin. Periaatteessa menettelyn pitäisi olla sama kaikissa kunnissa. Viime kädessä asian ratkaisee hallinto-oikeus, mutta ensin pitää tehdä oikaisuvaatimus jossa vaatii, että tulo jätetään huomiotta, ellei sitten jo sosiaalityöntekijä jätä sitä huomiotta.
Sossutyöntekijälle voisit ilmoittaa tuon antamani linkin ja kertoa, että olet sitä mieltä, että sinun tilanteessasi tuloa ei pitäisi vyöryttää miltään osin.
Jos tuloa vyörytetään seuraavalle kuukaudelle, niin pitääkö silloin edellisessä päätöksessä olla maininta asiasta? Vai voiko sossu tehdä vyörytyksen siitä ennalta ilmoittamatta?
Tulojen vyörytys on kylläkin tehokas tapa mitätöidä lyhyestä työsuhteesta saatu palkka. Mutta keiketi sosiaaliviranomaisten on pidettävä köyhät köyhinä toimeentulotukinormin mukaisesti. Sitten ihmetellään miksi työttömät eivät ota vastaan lyhyttä työsuhdetta edes pitkällä kepillä. Eikä SATA-komiteakaan asiaan löytänyt parannusta.
Ei sitä ilmoitella mitenkään etukäteen.
En nyt ymmärtänyt asiaa, jos tässä kuussa olen saanut esim. 150 euroa vähemmän, kuin yleensä, koska minulla on ollut "ylimääräistä" rahaa tuo 150 (palkkaa).
Niin ensi kuun laskelmaan ei voida laskea samaa rahaa, olenhan sen jo syönyt tässä kuussa, niin kuin ovat laskeneet.
sossussa minulle ovat kertoneet ns. hiljaisena tietona huomiomatta jätettävän vähäisen tulon olevan kunnasta riippuen 70-100e. Sata euroa onkin maksimissaan ollut summa minkä ovat jättäneet huomiomatta. Palkkatulon ollessa kyseessä sossu jättää kuitenkin osan siitä huomiomatta ns kannustinrahana
"Vuodesta 2005 alkaen sosiaali- ja terveysministeriössä on ollut meneillään kokeilu, jonka aikana on ollut voimassa sääntö, jonka mukaan työssä käyvän henkilön taloudelle laskettu toimeentulotuki mitoitetaan siten, että hänen taloutensa kokonaisnettotuloihin jää toimeentulonormin ylittävä ylimääräinen rahasumma, jonka suuruus on 150 euroa palkan ollessa vähintään 750 euroa kuussa. Jos palkka on alle 750 euron suuruinen, kannustusrahan määrä on 20 prosenttia palkasta" Eli periaatteessa 20% palkasta pitäisi jättää huomiomatta joka tapauksessa.
Millaisia euromääräisiä ylijäämiä toimeentulotukiasiakkailla on jätetty vyöryttämättä ja millaisia summia on vyörytetty seuraavalle kuukaudelle? Nyt siis kiinnostaisi kuulla ihmisten omia kokemuksia. Paikkakuntakin olisi kiva tietää, kun eri kaupungeissa tuntuu olevan eri käytäntöjä monessakin eri asiassa.
Onko tuossa vyörytysasiassa mitään merkitystä sillä, onko tuloista tulleet rahat tilillä vielä silloin, kun ttt-päätös tehdään? Eli jos rahat on nostettu tililtä tai muuten käytetty sen kuun loppuun mennessä, kun ylijäämää on ollut, niin voiko ylijäämän silti ottaa huomioon seuraavassa kuussa? Haen siis toimeentulotukea kuun lopussa menneelle kuukaudelle.
Onkohan eri kaupungeissa eri säännöt siitä euromäärästä, jonka yli menevä ylijäämä vyörytetään seuraavalle kuukaudelle?
Mihin tuo oikaisuvaatimus tehdään?
Onko hallinto-oikeus seuraava paikka, jos oikaisuvaatimus ei miellytä, vai onko välissä vielä jokin muu valitustaho?
Löysin osoitteesta http://www.netfi.fi/toimeentulotuki/jatkohakemus.php#1 tällaisen maininnan:
"Mikäli valittaa hallinto-oikeuteen kannattaa aina vaatia korvattavaksi oikeudenkäyntikuluina 100 euroa viivästykorkoineen." Hallinto-oikeuteen valittaminen siis maksaa? Eli jos ei ole varma, että voittaa oman asiansa, niin on riski, että joutuu maksamaan kalliit oikeudenkäyntikulut?
Hallinto-oikeuteen valittaminen on toimeentulotukea koskevissa asioissa maksutonta.
Ennen valittamista on pakko tehdä oikaisuvaatimus ja vasta siihen annetusta päätöksestä saa tehdä valituksen hallinto-oikeuteen.
Saisinko vastauksen myös 28.10.2010 klo 00:26 lähetettyyn kysymykseen, kiitos?