ETUKAIUTTIMET

Osaako kukaan kertoa minkälaiset etukaiuttimet kannattaisi hankkia. Eli lattiakaiuttimet ei tule kyseeseen, koska emännän mielestä ei sovi sisustukseen. (parempi tossun alla, kuin tavas alla) Siis mínkä kokoset hyllykaiuttimet olisi riittävät kotiteatteriin?

Kiitos vastauksista ja anteeksi tyhmistä kysymyksistä..
8892
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ideaalihan olisi se Avio/Avo-liitossa, ainakin 5.1 järjestelmässä, että käytössä on pienempää sisustukseen sopivaan väriin sointuvaan "Hellasärö"- kaiutinta 4(5) kappaletta, joiden alarajataajuus on n. 60-50 hz:n - 6 db vaimennuksella. Edessä pari, takana pari plus keskikaiutin. Keskikaiutin tuo ongelmia sijoituksen suhteen monessakin luukussa, mutta Subwoofer se vasta pistää miettimään, mihin sen piilottaa:) Sinulla on siis jo muut kuin pääkaiuttimet? Vaikeaa....

Äänestä
  • Ku ihminen on älykääpiö, niin tuloksena on edellisen kaltaista tekstiä.

    Äänestä

  • panelisti. kirjoitti:

    Ku ihminen on älykääpiö, niin tuloksena on edellisen kaltaista tekstiä.

    Älykääpiöksi haukkuminen on aika vahva ilmaisu. Mielestäni voisit perustella, miksi päädyit tuohon tulokseen?

    Äänestä

  • panelisti. kirjoitti:

    Ku ihminen on älykääpiö, niin tuloksena on edellisen kaltaista tekstiä.

    Älykääpiö on oikeassa. Kyseessä on taajuusvasteen 20-20000 hz:n kate tai sen yritys. Kaiuttimissa, käyttökelpoinen alarajataajuus on mitattuna 100hz:n tasosta (- 6db).

    Äänestä

tärkeämpi kuin hyvät kajarit?
On minullakin vaimo, mutta hän osaa olla valittamatta pienistä
koska tietää että muuten on edessä tie.

Äänestä

mutta rajoittava tekijä on tässä sinun taloudellinen tilanteesi, ei kaiuttimien koko. Hyvinkin pienistä kajareista saa lähtemään enemmän kuin riittävästi ääntä, varsinkin juuri kotiteatterissa kun alataajuudet toistetaan subbarilla. Esimerkiksi tällaisesta voisi lähteä liikkeelle jos haluaa pientä kokoa sekä hyvää ulkonäköä ja ääntä:
http://www.mareks.fi/amphion-ion-l-pari.html
Jos budjetti venyy niin ylärajaa ei ihan äkkiä tule vastaan.

Äänestä

Mulla on etukajareissa kilowatti per puoli. Hellasärö lähti kuin Annikki Tähti

Äänestä
  • Etkö ymmärrä edes perusasioita?
    Kaiuttimissasi (passiivi) ei todellakaan ole tehoa vaan tehonkestoa.
    Tehoa on ainoastaan aktiivikaiuttimissa, mutta silloinkaan ei koskaan kilowattia per kanava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


J kirjoitti:

Osaako kukaan kertoa minkälaiset etukaiuttimet kannattaisi hankkia. Eli lattiakaiuttimet ei tule kyseeseen, koska emännän mielestä ei sovi sisustukseen. (parempi tossun alla, kuin tavas alla) Siis mínkä kokoset hyllykaiuttimet olisi riittävät kotiteatteriin?

Kiitos vastauksista ja anteeksi tyhmistä kysymyksistä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu