Onko laki Suomessa tosiaan niin, että parisuhteessa naisella on täydet oikeudet henkiseen väkivaltaan?
Saako nainen vetää miehensä hermot niin tiukalle, että lopulta palaa päreet ja mies onkin se kaiken aiheuttaja?
Henkinen väkivalta
2
481
Vastaukset
- Otin eron heti
mutta kukaan ei ole siihen vastannut, joten liene syytä tarkentaa asiaa.
Vaimostani tuli alkoholisti, kun jäi eläkkeelle. Tein itse 10-tuntista työpäivää ja kun tulin kotiin, siellä odotti sama työrupeama.
Vaimo istui keittiön pöydän ääressä umpikännissä yöpaita päällä eikä luvatusta ateriasta ollut tietoakaan. Sitä ei oltu tehty tai jos oli, löysin liedeltä kivihiiltä eli pohjaanpalanutta mössöä. Jouduin ulkoruokintaan eli menemään paikalliseen pubiin aterialle.
Eikä tässä suinkaan kaikki. Jouduin siivoamaan vaimoni ulosteita parkettilattioilta, niin nestemäiset kuin ne ruskeatkin. Palavia tupakannatsoja oli tiputeltu lattialle ja aito parketti siten pilalla. Otti kaaliin, koska olin sen aidon parkettilattian itse omilla rahoillani laitattanut. Ja sitten ne "aromit" kotona, ei niitä voinut hyviksi kehua.
Kaikki huipentui hetkellä, kun saavuin yövuorosta kotiin ja löysin vaimoni keittiön lattialta taju kankaalla. Oli kännissä kaatunut, kolhinut itseään ja lyönyt päänsä lämpöpatteriin sillä tuloksella, että verta oli lattialla. Tilasin ambulanssin ja onnistuin ennen sen saapumista herättämään vaimoni. Hän puhalsi mittariin ruhtinaalliset lukemat ja vietiin sairaalaan tikattavaksi. Selvittyään tästä vaimo oli kotiin päästyään soittanut poliisit paikalle ja väittänyt minun pahoinpidelleen häntä. Asia eteni käräjille, missä NAISPUOLINEN tuomari viisveisasi puolustuksestani, vaikka siitä oli riittävästi näyttöä. MINULLE LÄTKÄISTIIN SAKOT tapahtuneesta, jolloin olin n 20km päässä kodistani.
Tein johtajan ratkaisun, hain avioeron ja lätkäisin sen paperin puolestani vaimon eteen pöydälle.
Peräisin nyt vastausta pariin kysymykseen. Voinko vielä nostaa syytteen ex vaimoa kohtaan henkisestä väkivallasta ja valehtelusta viranomaisille?
Voinko tehdä tutkintapyynnön silloisesta naistuomarista, joka ei ottanut mitään kantaa puolustukseeni huolimatta vahvasta näytöstä? Tästä tapauksesta on kulunut vasta pari vuotta ja kaikki asiakirjat vielä hallussani. Myös sairaalasta löytyy dokumentit ex vaimon humalatilasta ym.
Eikö miehellä ole mitään oikeutta tässä tasavallassa?- hmhmm
Et sitten tehnyt valitusta hoviin? Miksi et? Oliko näyttö sun puolelta heikkoa? Ts et pystynyt todistamaan mitään itsesi puolustukseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 31026965
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482304- 2021651
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1541570Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien381514- 341331
- 1221018
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex94903Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t81840