Neuvokaa please! Mulla on ensi viikonloppuna kaverin vihkiäiset Turussa, siis tuomiokirkossa. Onko kirkolla jotakin omaa parkkipaikkaa, vai pitääkö auto viedä jonnekin parkkitaloon vihkimisen ajaksi?
Olen kauempaa kotoisin, enkä tunne paikkoja. Siksi pitäisi tietää kuinka kauan kuluu parkkipaikan etsimiseen ja ajoittaa vihkiäisiin lähtö.
NEUVOKAA!!!
tuomiokirkon parkkipaikka?
15
10067
Vastaukset
- Elä ajele enää
KÄVELE PERKELE!!!SAASTUTAT MAAILMAA...
- minna-riikka
Turkulainen vastaus kohteliaaseen kysymykseen. Kiitti!
- naantalilainen
minna-riikka kirjoitti:
Turkulainen vastaus kohteliaaseen kysymykseen. Kiitti!
Tuomiokirkon vieressä kaikki paikat ovat LA ja SU ilmaista. Aamupäivällä ja säteisellä säällä löydy helposti, muina aikoina varaudu vähän "kyttäämiseen". Hauskaa viikonloppua!
- minna-riikka
naantalilainen kirjoitti:
Tuomiokirkon vieressä kaikki paikat ovat LA ja SU ilmaista. Aamupäivällä ja säteisellä säällä löydy helposti, muina aikoina varaudu vähän "kyttäämiseen". Hauskaa viikonloppua!
Kiitos sulle naantalilainen asiallisesta vastauksesta.
Turkulaisen vastaus; "Kävele PERKELE" , osoitti ettei hissi hänelläkään ihan ylimpään kerrokseen mene. Taitaa olla kuitenkin ihan tavallista ;-)) - puolesta.
minna-riikka kirjoitti:
Kiitos sulle naantalilainen asiallisesta vastauksesta.
Turkulaisen vastaus; "Kävele PERKELE" , osoitti ettei hissi hänelläkään ihan ylimpään kerrokseen mene. Taitaa olla kuitenkin ihan tavallista ;-))Ehken "PERKELE"-vastaus oli kuitenkin jonkun Turun naapurikuntalaisen provokaatio turkulaisten mollaamiseksi. Turun naapurikuntalaiset kun yrittävät keksiä mitä tahansa saadakseen oman kuntansa päättäjät vastustamaan "Suurturusta haaveilua"! Nolottaa myös heidän puolestaan.
Jos provo tuli pääkaupunkiseudulta - niinkuin usein tällä palstalla on huomattu - nolottaa myös! - mikä lie tamperelain
minna-riikka kirjoitti:
Kiitos sulle naantalilainen asiallisesta vastauksesta.
Turkulaisen vastaus; "Kävele PERKELE" , osoitti ettei hissi hänelläkään ihan ylimpään kerrokseen mene. Taitaa olla kuitenkin ihan tavallista ;-))Tänne kun pääsee muiltakin paikkakunnilta ja eräät mielellään mustamaalaa turkulaisia.
- aito turkulainen
mikä lie tamperelain kirjoitti:
Tänne kun pääsee muiltakin paikkakunnilta ja eräät mielellään mustamaalaa turkulaisia.
On se ihmeellistä kun kysyt selkeää asiaa, niin saa pääasiassa häiriintyneiden vastauksia.
Siis parkkipaikoista: Kirkon ympäristöstä löytyy kohtuu matkan(0-200m) päästä kadun varsi p-paikkoja. Åbo Akedemin edessä isompi paikka. Hovioikeuden vieressä on kunnostustöitä, joten jokunen paikka vähemmän käytössä kuin yleensä. Piispankadun/Henrikinkadun/Porthaninkadun varressa paikkoja varmaan löytyy. Ajoissa vaan paikalle, niin ei ehdi muut häävieraat ensin :-)
Tutustut vaikka kirkkoon jos liian aikaisin paikalle satut. Siinä on muuten Suomen pisin matka mennä naimisiin ovelta alttarille n.100m. Eräskin urheilijamies pyörtyi aikanaan kolme kertaa matkalla alttarille, mutta naimisiin pääsi vaan:-)
Mukavaa hääjuhlaa ja tervetuloa Turkuun visiitille. - Anonyymi
Oletko ajatellut käydä lääkärissä?
- Anonyymi
Hyvin on tilaa löytynyt.
- Anonyymi
tilaa löytyy aina yhdelle
- Anonyymi
Sopu sijaa antaa.
- Anonyymi
Turkulaiset ovat vatipäitä.
- Anonyymi
mahtuu mahtuu
- Anonyymi
Sun peppuus
- Anonyymi
Vihkiäisistä on kohta 15 vuotta. Onko liitto kestänyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1123677Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3112582Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02160Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k431951Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91709Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1091174- 1001172
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....51000Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu79946- 51922