Joo eli itsellä tuollainen kolmoskoppaanen tdi golf -97 ja sellainen vika että 2 ja 4 vaihde ei mene enään niin helposti päälle, muut vaihtee 'loksahtaa' tilaansa. Vika tullut yllättäen, mikä vikana?
Vw Golf 3 TDI vaihdelaatikko
VwGolf3Tdi
2715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaksi kohtaa kannattaisi tarkistaa, jos saat auton pukille niin altapäin näkee hyvin paikan johon voi mennä jokin kivi tai muu roska, se on alimpana oleva ja lähinnä tankoa joka tulee vaihdekepiltä , se on vähän pallonnäköinen kappale jonka huomaa hyvin kun toinen liikuttelee vaidekeppiä auton kulkusuunnan mukaisesti. Toinen paikka on tanko, joka menee vaihdelaatikon sisään (vaihteen valitsin, vaihelaatikon yläosassa). Vaakatasossa liikkuvassa akselissa on poraukset eri vaihteille. Näille porauksille on pultti jonka päässä on jousi joka työntää kuulaa näihin koloihin ( jousi ja hauli on kiinteästi kiinni pultissa eivätkä nämä voi purkaantua erilleen). Ota tämä pultti pois ja tarkista painaako jousi haulea, eli painelet haulta toteaksesisi sen liikkeen. Pultin reiästä pystyt toteamaan, että näkyykö kolo silloin kun jokin haluttu vaihde on päällä.
Joo ok, kiitos. Eli pitääkö vaihteen olla vapaalla irroitettaessa pultti? Ja kun pultti on irti, voiko keppiä liikuttaa vaihteelta toiselle vai kuinka?