Onko Jumala sittenkään kaikkivoipa?

Koska täällä nyt selkeästi liikkuu uskovia, niin heitetäänpä heille kysymys joka tuli mieleen eilen:

Raamatun Jumala on kaikkivoipa, eikä mikään ole Jumalalle mahdotonta. Jumala voi olla kaikkialla, kuunnella kaikkien rukouksia samaan aikaan ja tehdä samalla ihan mitä tahansa.

Mihin ihmeeseen Jumala kaikessa kaikkivoipuudessaan tarvitsee enkeleitä, kerubeita ja Jeesuksia? Onko Jumala vain niin laiska kaikessa kaikkivoipuudessaan, ettei millään jaksa aina olla lähellekään kaikkivoipa?

Niinpä niin, ihminen loi Jumalan omaksi kuvakseen, joka on toki luonnollistakin. Jos torakalla olisi intuitio kaikkivoivasta ja mahtavasta Jumalasta, se olisi kaikkivoipa ja mahtava torakan kaltainen Jumala.

8

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuon kaikkivoipaisuuden suhteen. Eihän sen paratiisissakaan tarvinnut katsoa kuin kahden ihmisen perään, ja sekin meni melkoisesti munilleen. Joten epäilen vahvasti että hän joutaisi meitä kaikkia kuunnella.

    • ymmärtäjä

      Jumala ei ole tehnyt luomistyön lisäksi mitään mihin Saatana ei kykenisi. Tämä vihjailisi kovasti että Jumala ei välttämättä olekaan luomistyön takana vaan tämä on oikeasti paljon rajallisempi olento joka on vain ottanut kaiken kunnian itselleen.

      • Demiurgi vai Jaldabaoth? Luojajumalat ovat vain heijastus Jumalasta ... 99 nimeä ei riitä määrittelemään määrittelemätöntä ... (lapsille ehkä ... mutta ei aikuisille mielille)


      • temppuilija kirjoitti:

        Demiurgi vai Jaldabaoth? Luojajumalat ovat vain heijastus Jumalasta ... 99 nimeä ei riitä määrittelemään määrittelemätöntä ... (lapsille ehkä ... mutta ei aikuisille mielille)

        http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8501236/40166414

        kaikkee sitä tulee kirjoteltuakin ...


    • Jos luemme Raamattua huomaamme, että "enkeleille,kerubeille ja Jeesukselle" on kaikkilla oma tarkoitus ja tehtävä. Eihän se että Jumalalla on "apulaisia" poista sitä seikkaa etteikö Jumala olisi kaikkivoipainen.

      • Kysymys kuuluu: Pystyykö kaikkivoipa olento toimimaan siten, että se rajoittaa hänen kaikkivoipaisuuttaan. Pystyi olento siihen tai ei, kaikkivoipaisuus voidaan kyseenalaistaa molemmissa tapauksissa.

        Kysymys voidaan myös vääntää muotoon: Voiko Jumala luoda niin suuren kiven, ettei hän itsekään voi sitä nostaa? Jos hän voi luoda sellaisen kiven, hän ei voi nostaa sitä ja kääntäen. Molemmissa tapauksissa on olemassa teko, jota hän ei voi tehdä, joten hän ei ole kaikkivoipa.


    • .........

      Kristinuskon jumalalle ainoa keino rakentaa itsemäärittämiinsä ja -valvomiinsa sääntöihin porsaanreikä, oli uhrata itsensä itselleen kummallisena ihmisuhrina.

      Ehkä tuo sitten kertoo kaiken kaikkivoipaisuudesta...

    • IesusNazaremus

      koska ei vaikuta minuun mitenkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      370
      4324
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      146
      3755
    3. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      98
      2666
    4. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2431
    5. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      15
      2249
    6. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      1910
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1848
    8. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      119
      1818
    9. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1409
    10. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1105
    Aihe