HP Pavilion Elite HPE-311sc

attakaas yh-äippää kun pitäisi pojalle kone ostaa niin kannattaako laittaa yli 900e tälääiseen masiinaan?HP Pavilion Elite HPE-311sc kone siis tulisi 23v pojalle paélailuun ja toki itselleni perus nettailuun.
15695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tuonikäisen pojan tarttis mennä töihin eikä ostattaa äidillään tommosia masiinoita.

Äänestä
  • Osta itselles 500 euron kannettava ja sano sille kolterille että pelaa Afrikan Tähteä.

    Äänestä

  • Töihin? En mene, siellä tulee hiki eikä palkkakaan paljoa fattarahoja suurempi olis. Äippä maksakoon!!

    Äänestä

osta HP.n tai Acerin koneita. Asus tai Lenovo, myös Dell tekee 600 - 700 €:n malleja joilla voi hyvinkin pelailla niin, että kone ei ole aina epäkunnossa.

Äänestä
  • Joo sano mielikuvituspojalles ettää haistaa ja menee töihin!

    Äänestä

  • kurraattori kirjoitti:

    Joo sano mielikuvituspojalles ettää haistaa ja menee töihin!

    vittu ei mulla mitään poikaa ole!!
    mistä muuten arvasit,ostin soneralta osamaksulla niin saan viel halvemmalla!!
    no onko hyvä rauta vai ei?

    Äänestä

  • yh35 kirjoitti:

    vittu ei mulla mitään poikaa ole!!
    mistä muuten arvasit,ostin soneralta osamaksulla niin saan viel halvemmalla!!
    no onko hyvä rauta vai ei?

    Käyttöjärjestelmä Microsoft® Windows 7 Home Premium
    FireWire-liitäntä ei
    WLAN 802.11 b/g/n
    TV-out liitäntä 1 HDMI-portti
    Laajennuskorttipaikat 1 x ExpressCard/34
    Paino 2,5 kg
    Optinen asema DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM, LightScribe Technology tuen kanssa
    Turvaominaisuudet Lukituslaitteen avaimenreikä (kaapelilukko myydään erikseen), DriveLock (Asemalukko), HP Disk Sanitizer, nestettä kestävä näppäimistö, HP SpareKey
    Näytön resoluutio 1366 x 768 pikseliä (WXGA)
    Laajennusportit 1 x VGA-portti
    Suoritin AMD Athlon II P320, 2.1 GHz ( Dual-Core )
    Keskusmuisti 2 Gt DDR3 SDRAM -muistia
    Takuu 12 kk
    Prosessorinopeus 2.1 GHz
    USB-portit Kolme USB 2.0 -porttia (jopa 480 Mt/s)
    Keskusmuisti (Max.) Tukee enintään 8 Gt:n DDR3-muistia
    Näytönohjain ATI Mobility Radeon HD 4200
    Piirisarja AMD RS880M
    Muistin väylänopeus 1333 MHz
    Infrapunaportti ei
    Syvyys 25,0 cm
    Verkkokortti Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45
    Leveys 37,2 cm
    Korkeus 2,8 cm
    Hiiri Tasohiiri
    Integroitu Web-kamera Integroitu HP WebCam - 2 megapikseliä
    Muistikortinlukija 2-in-1 kortinlukija: SD-muistikortti, MultiMediaCard
    Bluetooth Bluetooth versio 2.1
    Kaiuttimet Monokaiuttimet
    Näytön tyyppi 15,6
    Akku 6-kennoinen Litiumioni (47Wh)
    Ohjelmistot HP Wireless Assistant, McAfee Total Protection for Small Business (60 päivän kokeiluversio), HP Webcam Software, HP Recovery Manager, HP Support Assistant
    Kiintolevy 250 Gt Serial ATA-300, 7200 kierrosta/min

    Äänestä

Ei tuosta koneesta kovaan pelaamiseen ole, kiitos tuon koneen näytönohjaimen. Jos menee näytönohjaimen tehokaanpaan vaihtamaan, niin sitten on tuo kone jo aivan eri tasolla.

Jotenkin kuitenkin tuntuu et tää on trolli.

Äänestä

Tyyppi on täysikäinen, ostakoon ite tietokoneensa. Meinaat sitten vaihtaa pojalle vaipat kun se on vanhainkodissa?

Äänestä

  • gshfshfddfjdgjg kirjoitti:

    Täällä ei kannata nykyään mitään kysellä.
    Tuon hintainen kone kannattaa jo koota itse tai kootuttaa esim. jimmssissä tai lapstoressa

    Tuolla on auttavia henkilöitä : http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/215

    emmä ku pitäs kirjautua...eiks kukaa viitti äitylii auttaa?

    Äänestä

osta itselle ihan peruspc.läppäri, 450-550€.
tai pönttököne näyttö jopa halvemmalla.
entiselläki voisit pärjätä,mikä se mahtaa olla ? jos ei kovin vanha,muistia voi ehkä lisätä (jos tarvetta) ja ostaa isomman näytön ?
se näyttö sopii joskus hankittavan uuden pönttököneen ja myös pieniruutuisen läppärin näytöksi eikä siis mee hukkaan.

ja miehel. anteeksi ikuiselle lapsellesi ei mitään.
hänen on aika miettiä ja alkaa elämään omaa elämäänsä, kuten sinunkin.

Äänestä

täytyy sanoa että alkuperäisen viestin laittaneena ihmettelen teidän viitseläisyyttä kommeintoida kaikki tätä mukomassa asiassa!
No itse en asiasta mitään ymmärrä mutta pojalle koneen olen luvannut ja hän tuon aparaatin minulle esitteli,mutta osto tapahtunee tuossa paikkakunnan liikkeessä.

Äänestä
  • Koneessa kannattaa olla vähintään 4 Gigaa keskusmuista.... Ja Win 7 64 bit käyttis.

    Äänestä

  • Jos mahdollista, niin suosittelisin kyllä kasaamaan koneen itse tai jos ette osaa kasata sitä itse, niin sitten suosittelisin, että kääntyisitte jonkin ystävän/tuttavan tai muun sellaisen henkilön puoleen, joka sen koneen osaa kasata. Itse kasaamasta koneesta kun saa yleensä hintalaatu suhteeltaan paremman koneen kun valmiista pakettikoneesta. Itse kasattuun koneeseen voi valita juuri sellaiset osat kuin itse haluaa ja Itsekasatulla koneella on yleensä pitempi takuukin kuin valmiilla pakettikoneella.

    Googletin tuon koneen tiedot. En sano tätä pahalla, mutta tuon koneen näytönohjain ei valitettavasti sovi ainakaan uusimpien pelien sujuvaan pyörittämiseen ainakaan korkeilla grafiikka-asetuksilla. Tuo kone on kyllä muuten hyvä kone pelikäyttöön, mutta se ei riitä, jos yksi osa on suorituskyvyltään hidas. Tietokone kun toimii aina hitaimman osan mukaan. Tämän vuoksi muut tehokkaammat osat eivät voi kompensoida yhden osan tehottomuutta. Ainoa keino, millä tuon koneen saisi paremmaksi pelikäyttöön, olisi vaihtaa siihen tehokkaampi näytönohjain, mutta sekään ei ole aina niin yksinkertaista. Näytönohjaimen lisäksi saattaisi joutua vaihtamaan myös emolevyn, virtalähteen ja kotelon, sikäli mikäli uusi näytönohjain ei olisi nykyiseen kokoonpanoon yhteensopiva. Hintaa noille vaihdoille kaikkinensa kyllä tulisi ainakin kohtalaisesti. Lisäksi pakettikonetta ei takuuaikana kannata mennä avaamaan tai takuu raukeaa, tosin tämä saattaa riippua valmistajasta ja koneen mallista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yh35 kirjoitti:

attakaas yh-äippää kun pitäisi pojalle kone ostaa niin kannattaako laittaa yli 900e tälääiseen masiinaan?HP Pavilion Elite HPE-311sc kone siis tulisi 23v pojalle paélailuun ja toki itselleni perus nettailuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu